Komise minikár

Závody minikár jsou malým „motoristickým sportem“, určeným především pro děti. O motorismu je nutno však hovořit pouze v uvozovkách, neboť minikáry žádný vlastní pohon nemají.

Jsou to jednomístná, dvoustopá, čtyřkolová vozidla, pohybující se pouze silou gravitace, určená pro jízdu z kopce, na uzavřené silnici, či jiné vhodné dráze. Minikára nesmí být používána v běžném provozu. Při závodech nestačí však pouze sjet kopec. Na trati jsou rozestaveny slalomové úseky a každé sražení bójky je trestáno dvěma trestnými vteřinami, při špatném průjezdu slalomu je jezdec penalizován jedním stem trestných vteřin.

Tato slalomová disciplína je prozatím specialitou České a Slovenské republiky, v ostatních zemích Evropy se jezdí pouze sjezdy. 

V průběhu sezony, která trvá přibližně od dubna do října, se koná dlouhodobý seriál závodů Poháru České republiky. Prestižním seriálem čtyř závodů je Mistrovství České republiky. Dále se pořádá Evropský pohár a tradičním vrcholem každé sezony je Mezinárodní šestidenní.

Slalomové minikáry jsou rozčleněny do pěti věkových kategorií. V nejnižší kategorii M-1 startují děti ve věku 4-8 let. Další kategorie jsou členěny zhruba po čtyřech letech, takže dospělí jezdci od 21let výše obsazují nejstarší kategorii M-5. 

V roce 2018 uplyne již 50 let od doby, kdy se konalo první Mistrovství ČSSR. Od té doby urazily minikáry dlouhou cestu, především po technické stránce. Nadále však zůstávají zajímavou sportovní disciplínou a skvělou průpravou nejen pro další motoristické disciplíny, ale i pro běžný silniční provoz.

AČR vytvořil k řízení minikárového sportu – disciplíny slalom a k praktickému výkonu této sportovní autority sportovní komisi pod názvem Komise minikár. Autoklub ČR realizuje praktický výkon sportovní autority pro disciplínu slalom prostřednictvím této komise.

Nejaktuálnější informace ze světa minikár najdete na:

minikaryvo.sweb.cz

facebook.com/MINIKARYvCR/

Výkoný výbor Komise minikár

Komise minikár
Předseda Michal Hnátek
michal.hnatek@gmail.com
1. místopředseda Petr Zvířecí
2. místopředseda Jan Tejkl
Členové Vladimír Opolský
Jan Hrábek
Petr Kubín
Karel Charvát
Zbyněk Švajda
Jiří Myšák
Miroslav Savka
Vlastimil Bohačík
Dominik Kubín

Dokumenty

Novinky

Autoklub ČR
Konference federací, asociací a svazů Autoklubu ČR
22.09.2015 | 16:06

Konference svazu se řídí Organizačním a jednacím řádem svazu (dále jen „OJŘ“) a Volebním řádem Konferencí federací, asociací a…

Zobrazit více
Minikáry
Vyhlášení MČR a PČR minikár 2014
29.11.2014 | 11:36

V neděli 23. listopadu se v budově Autoklubu České republiky sešli nejlepší minikároví jezdci ke slavnostnímu zakončení letošní sezony.…

Zobrazit více