Jubilanti: Dáma motorismu Libuše Šulcová slaví 85. narozeniny

V plné formě a nedočkavě Libuše Šulcová vyhlíží start letošní sezóny veteránských soutěží. Pravidelná účastnice Poháru historických vozidel Asociace veteran car clubů Autoklubu ČR je připravena vyjet se svým motocyklem BSA z roku 1928 a zúčastnit se první akce, která bude pořádána. Právě dnes činorodá dáma motorismu slaví pětaosmdesáté narozeniny!

⬆️ Na startu Priessnitzova okruhu veteránů Jesenickem 2019.

Nazývat Libuši Šulcovou dámou motorismu je zcela příhodné, celý její život je totiž s vůní benzínu spojen, tedy přesněji od 16 let. To se seznámila se svým budoucím manželem Vladimírem Šulcem. „Zaláskovala jsem se na první pohled a vydrželi jsme spolu sedmačtyřicet let. Bohužel zlaté svatby jsme se už nedočkali, manžel měl velké problémy se srdíčkem,“ líčí Libuše Šulcová. Firma Bratři Šulcové, kterou za první republiky založili Vladimírův otec a strýc, měla generální zastoupení anglické firmy BSA. Později rozšířila nabídku i o tuzemské motocykly ČZ a napomohla rozvoji jejich prodeje v zahraničí. Libuše Šulcová svého tchána za jeho života vyzpovídala, shromáždila jeho paměti a napsala knihu „Augustin Šulc: Měl jsem motocykl rád“ (nakladatelství Grada, 2016). Dozvíte se v ní, že činnost firmy Bratři Šulcové je inspirativní i pro dnešní podnikatele. V péči o zaměstnance, nabídce služeb pro zákazníky a reklamě používala na tehdejší dobu velmi moderní postupy. O silné vazbě zaměstnanců k majitelům svědčí společné schůzky, s velkou účastí konané ještě dlouho po roce 1948, kdy byla firma znárodněna.

⬆️ Kniha vyšla v nákladu 1500 ks, během sezóny byla vyprodaná, stejně jako dotisk 600 ks v roce 2018. „A druhý dotisk, už jen 100 kusů, mám zatím u  sebe, a jakmile vyjedu na nějakou akci, věřím, že bude zase pryč!“

Synové zakladatele firmy, Augustin a Vladimír, propadli motoristickému sportu. „K tomu jak člověk trochu čichne, tak je ztracenej!“ vysvětluje se smíchem i své zanícení pro motorismus Libuše Šulcová. Manžel Vladimír měl podle ní talent od pánaboha. „Strašně moc mě toho naučil. V roce 2005 jsme byli na šestidenní veteránské soutěži, tři dny se jela u nás, tři dny ve Švýcarsku. To už bylo v době, kdy se u manžela schylovalo k další operaci, a přesto se rozhodl, že pojedeme. Ale že musím řídit já. Když jsem viděla ta stoupání a klesání ve švýcarských horách, tak jsem se úplně osypala… Teprve po manželově úmrtí jsem pochopila, že to byla z jeho strany pro mě vysoká škola. Když jsme se vyšplhali s naší besičkou na nejvyšší kopec etapy, přátelé nám udělali špalír s aplausem, že jsme se my stařečkové do takové výšky dostali. A večer, když jsme usínali, mi manžel povídá: Dneska jsi neudělala ani jednu řidičskou chybu. A já se vznášela radostí u stropu….“ kouzelně vypráví Libuše Šulcová. S „besičkou,“ jak něžně nazývá motocykl se sajdkárou BSA 770 z roku 1928, jezdí veteránské akce dodnes. Získala s ním devětkrát první místo v absolutním pořadí Poháru historických vozidel a k tomu ještě jednu stříbrnou medaili. Vítězství v jednotlivých soutěžích je nepočítaně.

⬆️ „Vyhodnocení mezinárodní rallye Oldtimer Bohemia rallye 2019, kdy jsem skončila druhá, syn s vnukem mne pozávodili  a byli první!“

Na veteránských akcích patří Libuše Šulcová mezi nejoblíbenější účastníky. Kdo ji zná, potvrdí, že životní energie, optimismus a dobrá nálada z ní přímo září. „Je to dar od pánaboha. Moje fyzická podstata je dar od mých rodičů, kteří bohužel zemřeli velmi brzy, a částečně i od dcery, která mě zásobuje zdravou výživou,“ vysvětluje. A životní motto Libuše Šulcové jako vzkaz pro všechny? „Člověk se nemá nikdy vzdávat. Někdy to jde jen se zaťatýma zubama, ale jde to. Nikdy to nevzdávejte!“

⬆️ „Já coby cyklistka – jezdím každoročně s vnukem v létě na cyklodovolenou,  záběr z Jesenické rallye, vodní elektrárna Dlouhé stráně.“