Výstražné vesty – stačí v autě jedna?

Podle předpisů postačí mít v autě jednu výstražnou vestu. Ovšem určitě je lepší mít v autě vesty dvě nebo tři – pro případ, že by na silnici měly vystoupit z auta kromě řidiče i další osoby. 

Podle zákona o silničním provozu (č. 361/2000 Sb.) je řidič povinen mít na sobě oděvní doplňky s označením z retroreflexního materiálu, nachází-li se mimo vozidlo na pozemní komunikaci mimo obec v souvislosti s nouzovým stáním; to neplatí pro řidiče motocyklu, mopedu a nemotorového vozidla.

Podle prováděcí vyhlášky (č. 30/2001 Sb.) oděvním doplňkem s označením z retroreflexního materiálu jsou šle oranžové nebo žlutozelené barvy doplněné pruhy z retroreflexního materiálu nebo vesta oranžové nebo žlutozelené barvy doplněná pruhy z retroreflexního materiálu.

Úprava povinné výbavy vozidla výše uvedenému odpovídá (je s tím v souladu).

Jak je to v jiných státech?
V řadě jich jsou výstražné vesty povinné, např. v Belgii, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, v Černé Hoře, ve Finsku, ve Francii (tam i pro motocykly nad 125 ccm), v Chorvatsku, Itálii, Litvě, Lotyšsku (v Estonsku povinné nejsou), Lucembursku, Maďarsku, Makedonii, Německu, Norsku, Portugalsku, v Rakousku (oranžová vesta pro každou osobu cestující v autě), na Slovensku, ve Slovinsku, Srbsku, Španělsku i na Ukrajině.
V Dánsku jsou vesty doporučené, a v cca 13 dalších evropských státech povinné zatím nejsou. Dá se však předpokládat, že v průběhu roku další státy tuto povinnost stanoví

Doporučuje se proto mít výstražné vesty (dvě nebo tři) vždy, i při cestách do výše nevyjmenovaných států (většinou vyjíždíme z českého území, kde je vesta povinná, takže …).

Dále se doporučuje (a v některých státech to stanoví předpisy) mít vestu „při ruce“, tedy v dosahu řidiče, aby si ji mohl obléci hned po vystoupení z auta, už když jde postavit výstražný trojúhelník.

Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
free online course
download karbonn firmware
Download WordPress Themes Free

Sdílet