Koncert k poctě architekta Janáka v Autoklubu ČR

Organizace Open House Praha pořádá ve spolupráci s mezinárodním festivalem komorní hudby EuroArt Praha a za laskavé spoluúčasti Autoklubu České republiky koncert k oslavě 140. výročí narození architekta Pavla Janáka a současně i Bohuslava Martinů, od jehož narození uplyne 8. prosince 132 let. V podání Stamicova kvarteta zazní skladby Janákových současníků – Bohuslava Martinů, Vítězslava Nováka a Josefa Suka. Koncert Jednota času a místa v hudbě se uskuteční ve středu 7. 12. 2022 v 19.30 hodinklubovém domě Autoklubu České republiky. Úvodní slovo o architektuře budovy a Janákově tvorbě pronese výkonný ředitel Autoklubu ČR Richard Gironi.

Pavel Janák (1882–1956) patří mezi nejvýznamnější architekty první poloviny 20. století u nás. V době studií byl žákem Josefa Zítka v Praze a Otty Wagnera ve Vídni. Spolupracoval s architektem Janem Kotěrou, mostním inženýrem Františkem Menclem nebo architektem Josefem Gočárem. „Mezi Janákovy nejznámější realizace v Praze patří Palác Adria, hotel Juliš nebo Husův sbor na Vinohradech, stavby které jsme otevírali veřejnosti i letos v rámci 8. ročníku festivalu Open House Praha,“ říká ředitelka Open House Praha Klára Veselá a dodává: „Z důvodu velkého zájmu jsme prohlídky některých budov zařadili i do celoročního programu komentovaných procházek a těší nás, že můžeme prostřednictvím koncertu nechat zájemce znovu nahlédnout i do nádherných reprezentativních prostor Autoklubu ČR.“

Autoklub České republiky je nejstarší organizací sdružující motoristy u nás, jeho historie sahá do roku 1904. Výraznou měrou se podílel na pořádání a organizování sportovních podniků v republice. Jako budoucí stánek Autoklubu byl v roce 1925 zakoupen dvoupatrový klasicistní dům v Lützovově, nyní Opletalově ulici. Architekt Pavel Janák budovu přestavěl do puristické podoby mezi lety 1926–1929. Tato stavba svým vnitřním uspořádáním přesně splňovala tehdejší nároky na budovu určenou pro klubový život a stala se až do roku 1938 centrem motoristického života v Československé republice. Dnes je Autoklub České republiky nositelem národní autority v oblasti motorsportu a zastupuje Českou republiku také v zahraničí.

Právě Pavel Janák je také autorem klubového domu Autoklubu ČR, moderního společenského paláce, který je dnes kulturní památkou. „Janák navrhl ve 20. letech rekonstrukci budovy v puristickém stylu, která zahrnovala přístavbu dalšího patra, suterén nebo Smetanův sál. Autoklub ČR, jehož historie sahá až do roku 1904, sídlí v těchto reprezentativních prostorách již od roku 1929,“ doplňuje Michal Šedivý, spoluorganizátor akce z Open House Praha. Mimo Prahu pak jistě stojí za zmínku krematorium v Pardubicích. Na konci 30. let byl Janák také jmenován architektem Pražského hradu.

Akce připomene také výročí Bohuslava Martinů, právě 8. prosince uplyne 132 let od skladatelova narození. „Základní ideou koncertu bylo nejenom připomenutí významných výročí architekta Pavla Janáka a skladatele Bohuslava Martinů, ale i myšlenka nabídnout posluchačům jako přidanou hodnotu i možnost objevovat poklady naší architektonické tvorby ve vzájemném dialogu s hudbou,“ říká ředitel festivalu EuroArt Praha Josef Kekula a dodává: „Martinů sedmý smyčcový kvartet je dokonalým příkladem skladatelova neoklasického snažení, zřídka uváděný Novákův druhý smyčcový kvartet vychází z jiných hudebních východisek, je však nevšedním mistrovským kusem a od Josefa Suka zazní rané kompozice, kterými stvrzoval svůj nevšední talent.“

Vstupenky na koncert Jednota místa a času v hudbě – k poctě Pavla Janáka lze zakoupit prostřednictvím Goout.net.

Více informací naleznete také na https://www.openhousepraha.cz/kalendar-akci/ nebo v události na Facebooku. 

 

Program večera: 

 • Josef Suk: Barkarola a Balada d moll
  • Barkarola / Andante con moto,
  • Balada pro smyčcové kvarteto d moll.
 • Bohuslav Martinů: Smyčcový kvartet č. 7, „Concerto da Camera“
  • Poco allegro,
  • Andante,
  • Allegro vivo.
 • Vítězslav Novák: Smyčcový kvartet D dur, op. 35, č. 2
  • Fuga (Largo misterioso),
  • Fantasia:
   • Allegro passionato, ma non troppo, presto,
   • Quasi scherzo. Allegretto moderato, ben ritmico,
   • Tempo del comincio. Largo misterioso.

 

Vánoční tip

U příležitosti 140. výročí narození Pavla Janáka připravila organizace Open House Praha také limitovanou edici papírových vánočních ozdob inspirovanou architektonickými motivy, které můžete nalézt na budovách Pavla Janáka. Ozdoby jsou autorským dílem grafičky Dity Krouželové. Dárková obálka obsahuje 6 vánočních ozdob se šňůrkami a návodem pro vlastní výrobu. V prodeji budou přímo na koncertě a v předprodeji od konce listopadu na e-shopu Open House Praha.

Sdílet