240 mil po demarkační linii

240 mil, právě to byla délka demarkační linie v roce 1945, která dělila tehdejší Československo na část osvobozenou vojsky Spojených států a Rudou armádou. Americké divize se v květnu 1945 musely zastavit na předem určené čáře a nesměly postupovat do nitra Čech a ani nesměly pomoci krvácející Praze, kde probíhaly boje mezi povstalci a ustupujícími německými vojsky. Bylo to přání sovětského velení, které stálo stovky zbytečných obětí na životech.  Jednotky Rudé armády dorazily na tuto linii až o několik dnů později. Trasa jízdy téměř věrně kopírovala historickou demarkační linii a vedla z krušnohorské obce Bublava až do jihočeského Horního Dvořiště.

Kolona historických vojenských vozidel v průběhu šesti dnů projela mnoha obcemi a všude budila nadšený zájem obyvatel. Jízdou historických vojenských vozidel po demarkační linii chtěl pořádající klub Old Car Rangers Praha připomenout skutečnost, že na osvobození naší republiky má významný a nepopiratelný podíl také armáda Spojených států amerických. V letošním roce, kdy si připomínáme 70 let od konce II. světové války, má tato jízda připomenout historické skutečnosti, které byly v minulosti zkreslovány a někdy i popírány. 
To je také jedním z důvodů proč se na organizaci jízdy „240 mil po demarkační linii“ podílel prostřednictvím Asociace Veteran Car Clubů i Autoklub České republiky. O významu celé akce svědčí i to, že nad ní převzal záštitu velvyslanec Spojených států amerických pan Andrew H. Schapiro.
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
online free course
download mobile firmware
Free Download WordPress Themes

Sdílet