Paulo Duarte FIM EnduroGP 2024 pokračovalo v Rumunsku

V Bacau pokračoval seriál Paulo Duarte FIM EnduroGP 2024. Matěj Škuta z týmu KBS Team se v náročném rumunském terénu dvakrát postavil na stupně vítězů ve třídě GP-Junior2. Kryštof Kouble z důvodu technických problémů nebodoval.

Třetím podnikem pokračoval víkendu seriál motocyklových soutěží Enduro GP na severovýchodě Rumunska v okolí města Bacau. Pořadatel připravil ve zdejším klasickém kopcovitém terénu páteční úvodní prolog s umělými překážkami, po kterém následoval 54 km dlouhý okruh, rozdělený do dvou časových kontrol,  s časovým limitem 1hodina 45minut.

V každém kole museli jezdci absolvovat tři ryze přírodní, ale hodně náročné měřené testy v pořadí kros, extrém a enduro test. Obzvlášť extrém a enduro test byly vyznačené v místních lesních údolích s prudkými sjezdy a výjezdy. Obtížnosti přidaly i kořeny a kameny, před kterými museli být jezdci obezřetní. Navíc se povrch všech měřených testů rozjezdil a rozbil, což bralo jezdcům hodně sil.

V Bacau panovalo ve středu i ve čtvrtek chladné počasí s vytrvalým deštěm. Od pátečních přejímek se ale počasí umoudřilo a vydrželo bez deště i po oba víkendové soutěžní dny. I tak si, podobně jako v předešlých závodech, většina světových pilotů sáhla mnohdy na dno svých sil.

První jezdci odstartovali do pátečního prologu v Bacau v 17.30hodin. Českou republiku reprezentovalo pět zástupců. V barvách KBS TEAMu Kryštof Kouble ve třídě GP-E2 a Matěj Škuta ve třídě GP-Junior2. V GP-Junior2 pak členové CZECHENDUROTEAMu Jaroslav Kalný a Zdeněk Pitel a letos prvně ve třídě Open2 Jiří Hádek za JARSEN Team.

V pátečním prologu skonči Kryštof Kouble na 10.místě ve třídě GP-E2, Matěj Škuta už naznačil, že by se v Rumunsku mohlo dařit, když ve třídě GP-Junior2 zajel druhý nejrychlejší čas, v téže třídě pak obsadil Jarda Kalný 6.místo a Zdeněk Pitel 8.místo. V Open2s zajel Jiří Hádek 3.místo.

V sobotní etapě se po prvním kole Kryštof Kouble držel ve třídě GP-E2 v TOP10. Bohužel se v následující servisní zóně zjistilo, že má Kryštof pravděpodobně od nějakého kamene na trati poškozen blok motoru. Oprava by trvala déle než dovoluje 15-ti minutový časový limit na zpoždění od svého ideálního času, a tak musel ze soutěže odstoupit.

Matěj Škuta ve třídě GP-Junior2 po 2.místě z pátečního prologu bojoval hned od startu sobotní etapy skvělým výkonem o svoji první pomyslnou bednu v seriálu EnduroGP. I díky dvěma vyhraným extrém testům ve třetím a čtvrtém kole se nakonec na stupně vítězů probojoval, když dojel na 3.místě a k tomu ještě přidal skvělé 4.místo v absolutním hodnocení tříd GP-Junior1+GP-Junior2.

Skvěle bojoval ve třídě GP-Junior2 Jarda Kalný, který dojel na 6.místě, Zdeněk Pitel pak na 10.místě. V Open2s vybojoval Jiří Hádek 2.místo.

V neděli byl harmonogram stejný jako v sobotu, jen na poslední kolo byl zkrácen časový limit do servisních kontrol. Kryštof Kouble předal v sobotu odpoledne po opravě svůj motocykl do uzavřeného parkoviště, odstartoval do nedělní etapy a po prvním kole figuroval průběžně na 9.místě. V polovině druhého kole musel ale pro stejnou závadu ze soutěže opět odstoupit.

Matěj Škuta ve třídě GP-Junior2 zopakoval skvělý výkon ze soboty a podařilo se mu podruhé ve své kariéře v EnduroGP vystoupit na stupně vítězů, když dojel opět na 3.místě a zopakoval také 4.místo v absolutním hodnocení juniorů. Jarda Kalný zopakoval 6.místo a Zdeněk Pitel si o příčku polepšil, když dojel na 9.místě. V Open2s vybojoval Jiří Hádek své první letošní vítězství.

V průběžném hodnocení seriálu GP Enduro 2024 ve třídě třídy GP-E2 figuruje Kryštof Kouble po třech podnicích na 11.místě s 37 body. Ve třídě GP-Junior2 je Matěj Škuta na 4.místě (70 bodů), Jarda Kalný hned za ním na 5.místě (58 bodů), Zdeněk Pitel na 12.místě (13 bodů) a Tomáš Holý na 13.místě (12 bodů).

Seriál Paulo Duarte FIM EnduroGP 2024 pokračuje čtvrtým podnikem o víkendu 21.-23. 6. 2024 na severu Itálie městě Bettola.

(Láďa Krupička)

Sdílet