Dvojnásobné prvenství na 43. Zámeckého vrchu MANN-FILTER vybojovali Václav Janík a Petr Türk

Nebývalá konkurence se o tomto prvním květnovém víkendu sjela do Náměště nad Oslavou na tradiční závody automobilů do vrchu. Pořadatelé z Autosport klubu Náměšť nad Oslavou přivítali více jak stodvacítku účastníků seriálu Liqui Moly Mistrovství České republiky v závodech automobilů do vrchu a také pravidelného mezinárodního závodu Liqui Moly Maverick Hill Climb Czech 2024, což slibovalo, že se bude jednat o jeden z nejlépe obsazených ročníku v historii závodu, a to se do puntíku vyplnilo.

Po pátečních deštivých administrativních a technických přejímkách závodních vozů a jezdců, započal vlastní program úvodní sobotní tréninkovou jízdou. Zavodní víkend proběhl bez větších komplikací a za slunečného počasí, které přilákalo velké množství diváků tradičního Zámeckého vrchu MANN-FILTER a ti vytvořili jako každý rok parádní atmosféru, čímž jsou závody v Náměšti nad Oslavou proslavené. Kromě závodníků se staral po celý víkend o zábavu diváků ukázkovými jízdami Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem se svým Dakarským speciálem Toyota Hillux GR T1+.

V hodnocení Liqui Moly Mistrovství České republiky v závodech automobilů do vrchu si odvezl poháry za absolutní vítězství v sobotním i nedělním závodě Václav Janík s vozem Norma M20FC. Ten zajel ve všech závodních jízdách absolutně nejrychlejší čas z celého startovního pole obou závodních seriálu, díky čemu se stal pomyslným králem letošního 43. ročníku Zámeckého vrchu MANN-FILTER 2024.  Druhé místo obsadil v obou závodech s Osellou PA30 jezdící Petr Vítek a třetí příčku ve víkendových závodech vybojoval David Komárek startující s McLaren F1 EVO 2019. Domácí Marek Rybníček na voze KTM GTX-Bow si v absolutním pořadí, v konkurenci jezdců na sportovních prototypech, dojel nejdříve pro šesté místo absolutně v sobotním závodě a v neděli vybojoval osmé pořadí absolutně, přesto nemusel smutnit, když na domácím závodě vybojoval dva poháry pro vítězství ve Skupině 2 cestovních vozů. Dominantně si mezi historiky vedl Jiří Heda na voze Lola 598, který s přehledem vyhrál oba závody. Hodnocení České trofeje dvakrát ovládl Milan Motálek na Mitsubishi Lancer Evo VI. Nejrychlejší ženou sobotního závodu byla Kristýna Fillová na Mitsubishi Lancer IX, před Terezou Machovou, která závodila s vozem Norma M20 F. V nedělním závodě si dámy pořadí prohodily,

Také v seriálu mezinárodních závodů do vrchu Liqui Moly Maverick Hill Climb Czech 2024 se do kolonky vítěze 43. Zámeckého vrchu MANN-FILTER 2024 zapsalo pouze jediné jméno, a to Petra Türka, který byl ve víkendových závodech se svým Mitsubishi Lance EVO IX nejrychlejším jezdcem seriálu. Po oba víkendové závody se rozhořel zajímavý souboj o zbývající dvě místa na stupních vítězů. V sobotním závodě skončil na druhém místě Lubomír Loubal na voze VW Golf 4 DSG před rakouskou legendou Felixem Pailerem, který závodil v Náměšti nad Oslavou s legendární Lancii Delta Integrále. V nedělním závodě byl druhým nejrychlejším jezdcem Radek Kolbábek s Fordem Sierra 4000 a pohár za třetí místo vybojoval opět Pailer.  Suverénně, jak se dalo již před závody předpokládat, si vedl mezi jezdci kategorie historiků Petr Žáček s Audi Sport Quatro S1. S přehledem vyhrál oba závody a v absolutním pořadí řádně proháněl i jezdce se současnými vozy, když   v sobotu byl pátý a v neděli dokonce na čtvrté příčce. Lady Trophy, soutěž žen, vyhrála v sobotu Olivie Prouzová závodící se Suzuki Swift GTi, kterou po nedělním závodě vystřídala na nejvyšším stupínku na stupních vítězů Jana Špačková, která startovala s formulí Ford Mygale. V Junior Trophy vybojoval dvojnásobné vítězství David Princ na Hondě CRX 2g.

V prostoru startu předcházelo v neděli odpolednímu závodnímu programu slavnostní zahájení za účasti hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka, starosty Náměště nad Oslavou Jana Kotačky a předsedy představenstva Horáckého Autodružstva Velké Meziříčí Martina Habána. Ti společně s hlavními organizátory popřáli jezdcům mnoho úspěchů a divákům krásné sportovní zážitky.

Po skončení nedělního programu zhodnotil letošní 43. Zámecký vrch MANN-FILTER ředitel závodu Ivan Rybníček: Velice si vážíme zájmu jezdců a diváků o závody u nás v Náměšti nad Oslavou. Věřím, že si jezdci i diváci letošní ročník závodu užili, a i příští rok se za námi do Náměště nad Oslavou vrátí. Chtěl bych poděkovat za spolupráci vedení města Náměšť nad Oslavou, Kraje Vysočina a našimi partnerům, bez jejichž podpory bychom jen těžko závody zorganizovali. V neposlední řádě patří velké poděkování jezdcům, kterých se letos v Náměšti nad Oslavou sešlo velké množství, všem pořadatelům a traťovým komisařům za jejich neocenitelnou práci a samozřejmě divákům, kteří opět vytvořili nezapomenutelnou atmosféru závodu.“

Tisková zpráva: Autosport klub Náměšť nad Oslavou v AČR – 6.5.2024