Výstava Eliška Junková v Městském muzeu Sedlčany

Do 2. června 2024 je v Městském muzeu Sedlčany k vidění výstava o Elišce Junkové. Panely o královně volantu zapůjčil Autoklub České republiky, replika závodní Bugatti pochází z Muzea T. G. Masaryka v Lánech, předměty ve vitrínách poskytl Veterán klub Sedlčany. Výstavu vernisáží zahájili ve čtvrtek 25. dubna 2024 společně starosta města Sedlčany Ivan Janeček, výkonný ředitel Autoklubu ČR Richard Gironi a prezident Czech Bugatti Clubu Jakub Stauch. Hudební doprovod zajistili žáci ZUŠ Sedlčany pod vedením Evy Mayerové.

Autoklub České republiky slaví letos 120. výročí svého založení. Výstava je součástí oslav Autoklubu a je symbolické, že právě v Sedlčanech, tradičním městě motorsportu s oblíbeným offroadovým areáleam. Je skvělé, že připomíná Elišku Junkovou, nejen známou závodnici a podporovatelku motorsportu a motorismu, ale také obdivuhodnou a inspirativní osobnost, která byla obrovským přínosem pro celou společnost.

Autoklub České republiky si Elišky Junkové váží a připomíná její odkaz. Proto v klubovém domě najdete salonek s jejím jménem a ve vstupní hale bustu Elišky s jejím mottem Musíte mít vůli zvítězit.

Ve dvacátých letech minulého století byla nejrychlejší ženou světa a rovnocennou soupeřkou tehdejších nejlepších jezdců. Za svoji krátkou závodní kariéru si vydobyla mezinárodní renomé, které zúročila v dalších letech. Po celý život vzorně reprezentovala svoji zemi, díky svým jazykovým schopnostem, kouzlu osobnosti a nadáním umění diplomacie rozvíjela kontakty v rámci mezinárodních motoristických federací, byla členkou mnoha významných klubů.

Eliška Junková se věnovala také organizátorské a funkcionářské činnosti. Podílela se na zvyšování úrovně tuzemských motoristických závodů, díky svým zahraničním kontaktům usilovala o jejich zařazení do mezinárodních kalendářů. Celý její život je protknut láskou a službou vlasti, o čemž svědčí i její aktivity v domácím odboji za druhé světové války.

Výstava je veřejnosti přístupná v pracovní dny od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin, v sobotu od 9 do 12 a v neděli od 13 do 16 hodin.

Sdílet