Členové akademie F4 CEZ poprvé testovali v Mostě

Nová akademie F4 CEZ má za sebou další důležitý milník. V úterý 12. března se na Autodromu Most uskutečnilo první testování čtyř mladých závodníků a závodnic. K dispozici měli monopost formule 4 týmu SAPE Motorsport.

Ten jako první otestoval závodní mentor akademiků Max Karhan. Akademici poté měli možnost projet si mostecký okruh na sedadle spolujezdce v Corvette C7.R týmu Lukamotorsport, kterou řídil zkušený kouč Jiří Jupa.

No a potom už to přišlo. Zlatý hřeb úvodní části F4 CEZ akademie a první ostré kilometry za volantem monopostu formule 4 pro její mladé účastníky.

František Němec prozradil, že kontrast mezi simulátorem a skutečnou jízdou po okruhu je obrovský. „První jízda byla úžasná. Ačkoliv simulátor hodně pomůže, nemůže napodobit autentické pocity na trati. Na skutečné trati se všechno děje mnohem rychleji,“ prozradil Němec. S vědomím, že usedne za volant velmi drahého stroje, se jeho očekávání mísilo s nervozitou. Nicméně po krátké době v kokpitu obavy překonal a získával cenné zkušenosti.

Kristýna Kalistová se o premiéře v F4 vyjádřila slovy: „Byla to nádherná zkušenost. Má vůbec první s formulí. Jsem ohromně šťastná a vděčná za tento nezapomenutelný zážitek.“

Martin Knápek se také přiznal k nervozitě před testem. K výkonnému monopostu, který dosud neřídil, choval ohromný respekt. „Počáteční nervozita se vytratila v momentě, kdy jsem si zvykl na brzdění a řízení. Byla to významná zkušenost, kterou jsem doposud neměl,“ hodnotil Knápek. Nyní se těší na další testování a možnost závodění v F4.

Michelle Jandová považuje testování za velmi poučné. Simulátor se podle ní zdaleka nevyrovná osobní zkušenosti. „Řízení skutečné formule, v porovnání se simulátorem, poskytuje mnohem větší zpětnou vazbu. Cítíte každý pohyb vozu, každou nerovnost a zvuk je samozřejmě také nesrovnatelně lepší. Ten adrenalin vám simulátor nedá,“ popsala Jandová.

První testovací den akademie F4 CEZ byl nejenom zkouškou talentu a odhodlání mladých členů, ale také jasným znamením celého projektu, který chce vychovávat nové generace závodníků. Zkušenosti, které tato čtveřice během testování nabrala, se jim jistě budou hodit v nadcházejících kariérních krocích.

(Aleš Sirný)

Sdílet