Vyhodnocení seriálu OPEN MČR 2024 v motoskijöringu

Každoročně bývalo zvykem, že motoskijöringové mistrovství jsme vyhlašovali ihned po posledním závodě v Dobřanech v Orlických horách. Když jsme 20. ledna odjížděli z dějiště prvního závodu v Rudníku, příliš jsme si nepřipouštěli, že letošní zima bude tak skoupá na sníh a že to bude zároveň závod poslední. Proto jsme museli přistoupit k samostatnému vyhlášení seriálu. A myslíme si, že to bylo vyhlášení důstojné a příjemné, a to i díky dobřanským organizátorům.

V místním „Dřeváku“ se k vyhlášení dostavili všichni pozvaní jezdci nebo jejich zástupci. Letos jsme motoskijöringové mistrovství uspořádali jako OPEN. To znamená, že se mohli zúčastnit a hlavně i bodovat jezdci z jiných zemí. A této možnosti využili lotyšští jezdci, kteří výrazně zasáhli do pořadí OPEN MČR „Orion-Shiva KTM 2024“ a z Dobřan si odvezli i český titul pro letošní rok.

Obdivuhodné bylo, že do Dobřan jich dorazilo dost včetně svých příznivců. A při vyhlášení se nedali přehlédnout. Mistrovský titul získali Raivis Eikmanis s lyžařem Oskarsem Dzirkalisem a stali se tak prvními zahraničními vítězi v historii motoskijöringu. Mistrovský titul převzal lyžař, protože jezdec Eikmanis se už dopředu omluvil, že přijet nemůže.

Prosadil se i Pavel Dvořáček – mistr ČR posledních dvou let. Letos jezdil s Jiřím Hendrychem, protože Daniel Mandys si ještě doléčoval zranění z loňské sezóny. A nebýt pádu ve finálové jízdě, mohl mít i letošní titul. Ale na kdyby se v motoristickém sportu nehraje. Na dalších dvou místech byli další Lotyši Zundovskis – Sturesteps a Zomanis – Neško, kteří dorazili do Dobřan kompletní.

Letos mohl trojnásobný český mistr Lukáš Mohaupt nastoupit do závodu s uzdraveným Václavem Hotovým. A oba dokázali, že ze svého umění nic neztratili. Obdivuhodní výkon podal i 6. v pořadí Jan Zářecký, který jako jediný z jezdců absolvoval všech 122 odjetých závodů od začátku seriálu v roce 1998.

  1. Raivis Eikmanis – Oskars Dzirkalis, Lotyšsko-LaMSF, Honda 450 4T, 21 bodů
  2. Pavel Dvořáček – Jiří Hendrych, MTX Racing Team, Yamaha 450 4T, 19 bodů
  3. Gatis Zundovskis – Viesturs Sturesteps, Lotyšsko-LaMSF, KTM 450 4T, 15 bodů
  4. Raivis Zomanis – Mikus Neško, Lotyšsko-LaMSF, Honda 450 4T, 13 bodů
  5. Lukáš Mohaupt – Václav Hotový, Orion-Racing Team s.r.o., Honda 450 4T, 11 bodů
  6. Jan Zářecký – Petr Kavka, Sidemotokros klub Klášterec n/Orl, Honda 250 2T, 10 bodů

Před začátkem oslav byl pořadateli seriálu oceněn dlouholetý technický komisař a příznivec našich zimních závodů Olda Hájek. Poděkováni získali i pořadatelé z rudnického klubu, kteří i v nelehkých podmínkách dokázali uspořádat závod.

A pak už mohl začít přátelský sobotní večer. Nechyběla ani hudba. Lotyšští jezdci si dokonce připravili hudební vystoupení. Zahanbit se nedali ani naši, zvlášť Jan Zářecký se svoji pověstnou harmonikou. Brzy se odbourala jazyková bariéra a dobřanský večer tak byl skvělým zakončením motoskijöringové sezóny.

Josef Vašíček

Sdílet