Lukáš Hutla pátým mužem ledové Evropy

Polské podkarpatské městečko Sanok, které je nerozlučně spjato nejenom s postavou Haškova vojáka Švejka, ale již několik let také se závody na ledové ploché dráze. Na zdejším umělém ovále se zde letos uskutečnil tento šampionát již po čtvrté. Pořadatelům se podařilo zvítězit nad poměrně teplým počasím a připravit po oba víkendové dny zcela bezpečnou a závodivou dráhu.

Mistrem Evropy se potřetí v kariéře stal Rakušan Franz Zorn, muž, který na svém speciálu osázeném 28 mm hřeby dokázal potrápit v exhibičním ledovém závodě i mistra světa formule 1 Maxe Verstappena, jedoucího ve svém neporazitelném autě posledních let. Zorn za dva dny prohrál jedinou ze svých dvanácti jízd. Druhou příčku obsadil ŠvédJimmy Olsen a třetí Němec Max Niedermaier.

Velmi pěkné páté místo pak obsadil český jezdec Lukáš Hutla (na snímku). Vzhledem k okolnostem však lze spíše brát jeho umístění jako skvělé. Lukáš vzhledem k rodinným a pracovním důvodům letošní sezónu prakticky vynechává a do závodu naskočil prakticky po jediném tréninku na přírodním ledě v Česku.  V obou závodních dnech se dokázal probojovat do bojů o stupně vítězů, do jízdy poslední šance. V ní už však jeho cesta závodem končila. Jeho výkon byl určitě příslibem pro příští sezónu.

Dalším českým účastníkem byl Andrej Diviš. Finalista letošního mistrovství světa v této disciplíně, které se uskuteční na přelomu března a dubna v Inzellu a Heerenveenu, obsadil v celkové klasifikaci desáté místo a značně vylepšil svoji loňskou šestnáctou příčku. V závodě byl také klasifikován Lukášův otec Radek. Tento veterán ledových oválů působil v závodě jako rezervní jezdec, ale v nedělní části po pádu Švéda Söderströma a jeho odstoupení absolvoval celou druhou část závodu. Vybojoval v ní tři body a v celkové klasifikaci obsadil třinácté místo.

Stále platí to, že výsledky našich jezdců a jejich působení v této disciplíně jsou něčím zcela ojedinělým. Platí to i po letošním mistrovství Evropy.

Petr Moravec

Foto: Petr Makušev

 

Sdílet