Akademie F4 CEZ je novou příležitostí pro mladé talenty

V letošním roce startuje jedinečná motoristická akademie, která si klade za cíl vybrat nejperspektivnější závodníky nebo závodnice a podpořit tím jejich kariéru.

Otcem myšlenky Akademie F4 CEZ je Josef Křenek, jenž dlouhodobě podporuje mladé jezdce a dává jim šanci prosadit se v automobilových závodech. „Jedná se o akademii, která nepřímo navazuje na projekty FormulaStar a ESET RaceStar. Tentokrát je cílem zprostředkovat možnost startů v sérii F4 CEZ,“ vysvětluje Josef Křenek.

Akademie F4 CEZ má čtyři základní pilíře, kterými si přihlášení jezdci musí projít. Tím prvním je trénink na simulátorech, který je v současné době důležitou součástí tréninků profesionálních závodníků. Jízda na simulátorech se koná v zázemí LUKAmotorsport, jenž je partnerem projektu. Druhým pilířem akademie je fyzická zdatnost a příprava v osobním automobilu.

„Účastníci dostanou školení o tom, jak správně sportovat a udržovat se v kondici. Zároveň k sobě budou mít člověka, který s nimi vyzkouší a probere základní řidičské úkony v osobním automobilu. Všichni účastníci totiž budou mladší osmnácti let, takže nikdo z nich nevlastní řidičský průkaz. Na parkovišti se proto seznámí s automobilem, vyzkouší řízení, rozjezdy, slalom, parkování a podobně,“ popisuje Křenek další disciplínu.

Nezbytnou vlastností závodníka je také umění komunikace s médii a osobní prezentace. Účastníci absolvují rozhovory v češtině i v angličtině, projdou si kurzem, jak by měla vypadat jejich prezentace na sociálních sítích a jaké by mělo být jejich vystupování na veřejnosti. Čtvrtým bodem v programu akademie je návštěva týmu SAPE Motorsport, který je dalším partnerem akademie. Účastníci si prohlédnou formuli Tatuus T-421, projdou si technickým školením, aby věděli, jak formule 4 funguje a jaké komponenty lze nastavovat, vyzkouší si kokpit, poznají tlačítka na volantu a podobně. Poté bude následovat samotné testování na Autodromu Most.

Jednotlivé disciplíny se budou průběžně hodnotit a nejlepší z kandidátů obdrží možnost startovat v závodech F4 CEZ za poloviční náklady. Oficiální start akademie se uskuteční 3. února v LUKAmotorsport, nicméně jedná se o celoroční program, takže adepti mohou přibývat i v průběhu celé sezony. Cílem je připravit potenciálního závodníka na sezonu 2025.

„První seznámení s formulí 4 u SAPE Motorsport je naplánováno na 1. března. Termín testování je 12. března. Na konci dubna pak startuje sezona F4 CEZ, v jejímž průběhu s námi mohou účastníci akademie jezdit na závody a sledovat, jak týmy pracují. Pokud se v průběhu roku najde skutečný talent a bude vhodná situace, může dotyčný například absolvovat čtvrteční testy během závodního víkendu – tak jak to funguje například ve formuli 1,“ dodává na závěr Josef Křenek.

(Aleš Sirný)

foto: F4 CEZ Championship / Martin Zemánek

 

 

Sdílet