Po pěti letech se jel motoskijöring v Rudníku

   Mistrovství ČR OPEN v motoskijöringu „Orion-Shiva KTM 2024“ se povedlo po týdenním zpoždění konečně zahájit. Pořadatelé kolem Pavla Šmahela připravili trať, na které se dalo perfektně závodit. Ale neměli to vůbec lehké. Vždyť ještě ve středu u nich vydatně pršelo a se závodem to vůbec nevypadalo dobře. Ale vše se podařilo, a tak se mohl 20.ledna 2024 konat v Rudníku počtvrté mistrovský motoskijöring. Naposledy se na místní trati jelo 27. ledna 2019. Pak ale přišly mírné zimy a covid.

Po loňské zajímavé účasti mnoha lotyšských jezdců došlo pro letošní rok v motoskijöringu k jedné velké změně. Aby mohli regulérně startovat, a hlavně bodovat i jezdci z jiných zemí, byl seriál vypsán Autoklubem ČR jako OPEN Mistrovství ČR. A vypadá to, že to byl dobrý nápad.

Do Rudníku nakonec dorazilo celkem 18 dvojic pro MČR a 31 dvojic pro Orlický pohár. Bylo to možná trochu méně než v loňském roce, ale řada jezdců podle mého názoru nevěřila tomu, že se závody pojedou a nebyli tak dostatečně připraveni. Dorazili i jezdci z Lotyšska, kteří byli, jak se později ukázalo při závodních jízdách, dokonale připraveni. Na rozdíl od našich jezdců měli Lotyši za sebou pět domácích závodů. Přece jen mají lepší sněhové podmínky než my.

Jezdci z Orlického poháru byla zařazeni do 9 kvalifikačních jízd, každý jel třikrát a nejlepších osm postupovalo přímo do finálové jízdy. Jelo se tedy podle stejného systému jako v MČR. Kvalifikaci ovládli Martin Jerie s Romanem Rumlem, kteří se svoji letitou Kawasaki z roku 2005 jezdí motoskijöringy už řadu let. V minulosti jsme je měli možnost vidět i v MČR. Vyhráli dvě jízdy a jednou byli druzí. Dvakrát vyhráli i další favorité Vídenský s Grežem, kteří byli loni v Orlickém poháru celkově druzí. S velkým nasazením jezdili nováčci OP Jan Balaš s Ondřejem Smolíkem. Dokázali jednou vyhrát a dvakrát byli na druhém místě a s přehledem postoupili.

Úvod závodu se příliš nevydařil loňským vítězům seriálu. Kavka se Sabotou měli v 1. jízdě pád a dojeli až šestí. Pak ale dokázali své mistrovství, když jednou vyhráli a jednou byli druzí a do finále tak postupovali z páté pozice. Z B-finále mohli ještě postoupit dva nejúspěšnější jezdci. S přehledem vyhráli Přibyla s Dědkou, kterým kvalifikace moc nevyšla, a tak si spravili chuť v B-finále. Velký závod zajeli Lotyši Hmaruks s Škiltsem. V kvalifikaci byli až devatenáctí, a tak tak postoupili jako předposlední. Ale B-finále jim dokonale vyšlo a jako poslední tak zaslouženě postoupili do hlavního finále.

Finále tak dramatické nebylo. Dokonale ho ovládli Baláš se Smolíkem (na snímku). Od startu se usadili na čele a jeli tak, že je nikdo další nedokázal ohrozit. V první polovině závodu jim stačili Kavka se Sabotou, pak se ale propadli poněkud dozadu. Na pomyslné stříbro tak dosáhli Jerie s Rumlem, na třetí pozici dokázali po špatném startu prodrat Vídenský s Grežem.

Výsledky 1. závodu Orlického poháru:

 1. Jan Baláš – Ondřej Smolík, Zlatá Olešnice, KTM 450 4T, 8:47,68
 2. Martin Jerie – Roman Ruml, Jilemnice, Kawasaki 250 2T, 9:08,82
 3. Jakub Vídenský – Jiří Grežo, Klub Bačateam v AČR, KTM 300 2T, 9:09,66
 4. Jiří Kavka – Pavel Sabota, SMK Klášterec nad Orlicí, TM 300 2T, 9:12,98
 5. Jan Rubeš – Jan Maisner, Klub Bačateam v AČR, KTM 300 2T, 9:13,71
 6. Luboš Polišenský – Tomáš Kohout, Vlastiboř, KTM 300 2T, 9:26,73

Do kvalifikačních jízd OPEN MČR bylo po přejímce nasazeno všech osmnáct dvojic. Všichni diváci čekali, jak dopadne konfrontace už rozjetých lotyšských jezdců s naší motoskijöringovou špičkou. Loňský a předloňský mistr ČR Pavel Dvořáček musel nastoupit s Jiřím Hendrychem, protože Daniel Mandys ještě stále není zdravotně v pořádku. Určitě na vítězství pomýšlel i Lukáš Mohaupt, kterému se po roční pauze po zranění vrátil zkušený lyžař Václav Hotový. S ním Lukáš vyhrál poslední závod v Rudníku v roce 2019. Ale zahanbit se nechtěli nechat ani další naši jezdci.

V kvalifikaci dvakrát vyhráli Dvořáček s Hendrychem, ale poslední jízda se jim nepovedla. Po vyrovnaných výkonech (1.+2.+1.) dokázali Podzimek s Fendrychem, že jejich st. č. 2 podle umístění v seriálu 2023 jim po právu patří. Do finále tak nastupovali z první pozice a získali i tři bonifikační body za vítězství v kvalifikaci. O bod méně měli Dvořáček s Hendrychem  a o dva body méně nejúspěšnější Lotyši Eikmanis s Dzirkalisem. Na dalších místech byli další Lotyši Zundovskis s Sturestepsem a Zolmanis s Neškem. Postoupili i Mohaupt s Hotovým, Novák se Štachem i legendární Jan Zářecký s Kavkou.

Ve finále B měli ještě nejlepší dva jezdci možnost postoupit do finále a bojovat tak o příčky nejvyšší. V první polovině jízdy byli na čele Fogl se Sabotou, kteří letos změnili stroj a místo dvoudobé Hondy jeli se čtyřdobou Suzuki. Pak je předstihli domácí Šmahel s Němcem, kteří byli mohutně povzbuzováni domácím publikem, na čele jezdeckého pole vydrželi až do cíle a zaslouženě postoupili. Fogl se Sabotou nakonec odstoupili a druhé postupové místo získali Lotyši Freimanis a Zolmanis.

Finále jelo pouze devět jezdců, protože lotyšskému jezdci Freimanisovi se na start nedostavil zraněný lyžař. A byl to velký boj.

Perfektně odstartovali Dvořáček s Hendrychem (na snímku), ale Lotyši Eikmanis s Dzirkalisem jim nedávali nic zadarmo. Za nimi byli další Lotyši Zolmanis – Neško a ve špici byli i Podzimek s Fendrychem. V 7. kole udělal Pavel Dvořáček chybu a spadl. Toho využili Lotyši a své suverénní vítězství si už nenechali nikým vzít. Dvořáček s Hendrychem ztratili více jak 30 sekund, ale díky náskoku před dalšími jezdci dokázali obsadit druhé místo. Na stupně vítězů s nimi vystoupili další Lotyši Zundovskis a Sturesteps. A těsně pod stupni byli Zomanis a Neško těsně před Mohauptem s Hotovým. Po vyrovnané jízdě vybojoval šesté místo zkušený Jenda Zářecký, který jako jediný ze všech startujících dokázal odjet všech 122 mistrovských závodů od roku 1998, kdy MČR v motoskijöringu začalo. Úctyhodná bilance. A to na většině závodů dokázal i bodovat. Drželi se také vítězové kvalifikace Podzimek s Fendrychem, v první fázi závodu byli čtvrtí, ale potom ze závodu odstoupili.

Vítězní Eikmanis s Dzirkalisem (na snímku) po dlouhých sedmi letech rozšířili tabulku vítězů Mistrovství ČR. Jsou tak statisticky 21. vítězi závodu MČR. Před nimi to byl Pavel Dvořáček v roce 2017.

Výsledky 1. závodu MČR:

 1. Raivis Eikmanis – Oskars Dzirkalis, Lotyšsko-LaMSF, Honda 450 4T, 10:18,73
 2. Pavel Dvořáček – Jiří Hendrych, MTX Racing Team, Yamaha 450 4T, 10:57,74
 3. Gatis Zundovskis – Viesturs Sturesteps, Lotyšsko-LaMSF, KTM 450 4T, 11:01,94
 4. Raivis Zomanis – Mikus Neško, Lotyšsko-LaMSF, Honda 450 4T, 11:13,00
 5. Lukáš Mohaupt – Václav Hotový, Orion-Racing Team s.r.o., Honda 450 4T, 11:16,09
 6. Jan Zářecký – Petr Kavka, Sidemotokros klub Klášterec n.Orl, Honda 250 2T, 10:33,95

Když se podíváme do loňských výsledků, tak z Lotyšů si vedli nejlépe ti, kteří už u nás startovali a mohli tak zúročit své zkušenosti z tratí, které se liší od jejich.  Vítězní Eikmanis s Dzirkalisem byli 2.+5., Zundovskis a Sturesteps 11.+6. a  Zomanis s Neškem 8.+11. Dramatický průběh závodu se musel líbit všem přítomným divákům.

Pokud bude zima příznivá, diváci uvidí i další závody MČR, kde by mohli startovat i lotyšští jezdci. Tak uvidíme, jaké klimatické podmínky budou. Musíme držet palce všem pořadatelům, kteří chtějí závody uspořádat.

Josef Vašíček, foto Pavel Horák

Sdílet