Zemřel Radovan Novák

V pondělí 6. listopadu 2023 zesnul ve věku nedožitých 84 let Ing. Radovan Novák, dlouholetý významný činovník Autoklubu České republiky.

V letech 1966-1980 působil jako spolujezdec v rally, především v barvách Barum týmu. V roce 1990 se stal generálním sekretářem Federace automobilového sportu, záhy začleněné pod Autoklub České republiky. Od roku 1991 stál v čele Středoevropské zóny Mezinárodní automobilové federace FIA. V roce 1998 byl zvolen do Světové rady motoristického sportu FIA, jejímž členem zůstal až do roku 2017. Zastupoval Autoklub ČR v Komisi rally FIA. Jako sportovní komisař nebo pozorovatel FIA se účastnil mnoha závodů Formule 1 a četných mezinárodních rallyových, rallycrossových a autocrossových podniků. Radovan Novák byl také viceprezidentem Autoklubu ČR pro automobilový sport. Za svůj přínos byl oceněn nejvyšším vyznamenáním Autoklubu ČR, Granátovým lvem.

„Odchod Radka mě velmi zarmoutil. Budeme na něj vzpomínat jako na zakládajícího člena obnovujícího se Autoklubu ČR pro roce 1989, zásadně se zasloužil o přidělení národní sportovní autority. Vedl Středoevropskou zónu FIA, byl prvním Čechem ve Světové radě motorsportu FIA a prvním českým komisařem ve Formuli 1. Hodně jsem se od něj naučil,“ uvedl Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR.

Poslední rozloučení s Radovanem Novákem se uskuteční ve čtvrtek 16. listopadu 2023 ve 14.00 hodin ve Velké obřadní síni krematoria v Praze – Strašnicích.

Čest jeho památce!

Zdroj foto: https://www.autonoviny.cz/

 

Sdílet