Aktuality z 302. zasedání Prezídia Autoklubu ČR

V úterý 7. listopadu 2023 se v Heinzově síni klubového domu konalo 302. zasedání Prezidia Autoklubu České republiky. Na programu byla bilance premiérového podniku mistrovství světa Středoevropské rally, sezóny motorsportu a zájmové činnosti, ale také slavnostní přijetí prezidentem vyznamenané legendy motocyklového soutěžního sportu Květoslava Mašity.

Po schválení zápisu z minulého jednání podal úvodní aktuální informace Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR. Společně s generálním sekretářem Tomášem Kuncem shrnul výsledky Středoevropské rally, prvního podniku mistrovství světa konaného ve spolupráci Autoklubu ČR s německým ADAC a rakouským ÖAMTC. Historická premiéra světového šampionátu v rally u nás, na území Německa a Rakouska dopadla velmi úspěšně. Vedle vysoké sportovní úrovně se jednalo také o významnou společenskou událost, nad kterou převzal záštitu prezident republiky, podpořila ji vláda, kraje a města. Skvělé výsledky přinesla práce řady pobočných spolků Autoklubu ČR na české části soutěže, na organizaci se podílelo na dvanáct stovek pořadatelů z klubů od Prahy po Šternberk a Vsetín, všem náleží velké poděkování. Středoevropskou rally během víkendu navštívilo více než 125 tisíc fanoušků. Na území České republiky soutěž přilákala sedmdesát tisíc diváků a činovníky FIA byla hodnocena jako jedna z nejvíce navštívených etap letošního ročníku mistrovství světa v rally. Co je naprosto zásadní, Středoevropská rally získala status významné sportovní akce mimořádné důležitosti udělený vládou ČR s jistotou státní podpory i na další roky. Akce byla ekonomicky soběstačná. V závěru projednání tohoto bodu Jan Šťovíček poděkoval Tomáši Kuncovi, který byl otcem myšlenky pořádání mistrovství světa v rally u nás a hlavním realizátorem, členové Prezídia ho ocenili potleskem.

Dále Jan Šťovíček připomněl významnou diplomatickou událost, Prahu a klubový dům navštívil prezident Mezinárodní motocyklové federace FIM, pan Jorge Viegas. Sídlo Autoklubu ČR si při příležitosti křtu kalendáře nadace Mathilda prohlédla Eva Pavlová, manželka prezidenta republiky.

Viceprezident pro motocyklový sport Petr Moravec shrnul současnou situaci v sezóně, dojíždí seriály některých disciplín, v některých už proběhla vyhlášení. Po dlouhé době má český motocyklový sport mistra světa, ve Flat tracku se světovým šampionem stal Ervín Krajčovič.

Generální sekretář Tomáš Kunc shrnul stav sezóny v automobilovém sportu, skvělé výsledky zaznamenal autokros, poprvé v historii jsme získali zlatý hattrick v mistrovství Evropy. Připravují se vyhlášení disciplín, většina se bude konat v klubovém domě.

Viceprezident pro zájmovou činnost František Čečil informoval o skončené sezóně soutěží historických vozidel. Vladimír Chomát, předseda Asociace caravan clubů AČR, okomentoval letošní sezónu srazů karavanistů. Předseda Klubu závodníků veteránů AČR Evžen Erban pozval všechny na výroční schůzi konanou v sobotu 11. listopadu 2023 ve Smetanově sále klubového domu.

Slavnostním okamžikem 302. zasedání Prezídia Autoklubu ČR byla srdečná gratulace legendě motocyklového sportu Květoslavu Mašitovi, který byl při příležitosti výročí založení republiky vyznamenán prezidentem republiky Petrem Pavlem Medailí Za zásluhy I. stupně v oblasti sportu. Desetinásobný evropský šampion v řadě, šestinásobný vítěz Světové trofeje mistrů světa na Šestidenních motocyklových soutěžích, první a dosud jediný Čech v Síni slávy Mezinárodní motocyklové federaci FIM si státní vyznamenání bezesporu zaslouží.

Příští zasedání Prezídia Autoklubu ČR se bude konat 12. prosince 2023.

-bp-