Středoevropská rally přinese obrovský zážitek fanouškům

Premiérový ročník Středoevropské rally startuje už za devět dní a organizátoři české etapy jsou připraveni na návaly fanoušků. Apelují zejména na dodržování bezpečnostních opatření a vyzývají, aby si diváci kromě vstupenek včas zajistili také parkovací místa. Tím si usnadní a urychlí pohyb do míst rychlostních zkoušek. V předposledním podniku letošního FIA World Rally Championship může titul mistra světa obhájit jako nejmladší držitel Kalle Rovanperä z Finska.

Na území České republiky proběhne ve čtvrtek 26. října úvodní ceremoniální start (Hradčanské náměstí v Praze), dvě divácké superspeciální rychlostní zkoušky a o den později první etapa předposledního letošního podniku FIA mistrovství světa v automobilových soutěžích. Po úvodním testu ve Velké Chuchli se posádky přesunou do Klatov na známý Čínovský okruh, kde se pojede druhá a pro diváky velice atraktivní superspeciální rychlostní zkouška. V její aktuální podobě navíc naposledy.

Logistika světové rally přinese do Klatov kromě skvělé show také některá krátkodobá dopravní omezení. „Snažíme se, aby byl dopad na občany Klatov a okolí co nejmenší. Rád bych poděkoval vedení Plzeňského a Jihočeského kraje, města Klatovy a zástupcům všech dotčených obcí za ochotu a spolupráci. Partnerství je pro nás velmi cenné, vážíme si toho,“ uvedl jednatel Středoevropské rally a generální sekretář Autoklubu ČR Tomáš Kunc.

První podnik mistrovství světa v České republice je dlouho očekávanou akcí. Klatovy jsou s atmosférou automobilových soutěží historicky pevně spjaty, ale světový podnik je pro toto pošumavské město mimořádnou událostí. „Nejlepší piloti současnosti na šumavských rychlostních zkouškách jsou splněným snem příznivců motosportu. Je to také splněný sen pořadatelů z místního Pošumavského auto moto klubu. Zároveň i velká výzva a obrovský díl zodpovědnosti, aby soutěž hladce proběhla. Je na všech fanoušcích u trati, aby svým chováním pomohli a neobyčejný sportovní zážitek všem přinesl jenom radost,“ poznamenal starosta Města Klatovy Rudolf Salvetr.

Pro fanoušky a návštěvníky rally je připraveno 13 oficiálních diváckých míst a bohatý doprovodný program ve Velké Chuchli a v Klatovech. „Divácká místa jsme pečlivě vybírali s ohledem na co možná nejlepší zážitek a zároveň bezpečnost. Každá zóna má svůj QR kód s uvedením místa, od kterého budou fanoušci naváděni směrovými cedulemi k příjezdovým cestám a vyhrazeným parkovištím. Samostatnou kapitolou je Čínovský okruh, který zažije světovou premiéru a zároveň to bude jeho derniéra v této podobě, protože příští rok už bude v místě legendární špice stát kruhový objezd navazující na obchvat města,“ říká Jan Petrů, koordinátor českých organizačních složek.

Před startem rychlostní zkoušky je připravený doprovodný program, který začne ve čtvrtek už hodinu po poledni. „Jeho součástí bude servisní zázemí závodních vozů různých disciplín v areálu bývalých kasáren na Erbenově náměstí a demonstrační jízdy těchto speciálů přímo na Čínovském okruhu. K vidění budou především historické i současné vozy rally, ale i dalších disciplín. Po ukončení první části pojedou všechny vozy doprovodného programu na náměstí Míru v Klatovech, kde si je mohou diváci ještě z blízka prohlédnout,“ dodává Jan Petrů.

Vstupenky jsou stále v prodeji na webových stránkách rally, předprodej bude ukončen dva dny před startem soutěže. Organizátoři doporučují fanouškům, aby si lístky zakoupili online s předstihem. V místě konání rally se budou prodávat pouze vstupy na jednotlivé rychlostní zkoušky. Více na www.centraleuropeanrally.eu.

(Jan Koudelka)

Sdílet