V Portugalsku proběhl předposlední podnik EnduroGP World Championship

Předposlední podnik mistrovství světa v enduru hostil pořadatel Usprigozus Grupo TT de Vilarandelo Valpaços na severu Portugalska. Opět se jednalo o náročnou prověrku zdatnosti všech jezdců startujících v seriálu GP enduro, a i když měla kategorie Open některé úseky na přejezdech vynechané, museli si jezdci i v této kategorii sáhnout mnohdy na dno svých sil, i když jeli opět o jedno kolo méně než kategorie GP.

Náročnost tohoto podniku navíc ještě ztěžovaly vysoké teploty (35 °C), které v tuto dobu v Portugalsku panují. I tak jezdci KBS Teamu v náročné soutěži opět důstojně reprezentovali a bodovali i přes pády do hodnocení letošního seriálu. Ve třídě Open 2t pak vedle jezdců KBS startoval Jiří Hádek z Jarsen Teamu.

Pořadatel připravil pro světovou špičku endura třídy GP i třídy Open náročný, téměř 50 kilometrů dlouhý okruh, převážně s kamenito-písčitým podkladem, který jezdci GP absolvovali tři a půl krát. Kromě pátečního prologu započítávaného do sobotní etapy čekaly na jezdce v každém kole tři měřené testy (extrém, enduro a cross test), v posledním zkráceném půl kole pak ještě enduro a cross test. Celkem čekalo jezdce téměř sedm a půl hodiny v sedle motorky v náročném terénu, za vysokých teplot v sobotu i neděli.

V sobotní etapě jezdci KBS Teamu od prvního kola zajížděli na měřených testech časy, které je řadily mezi top10 letošní sezony ve svých třídách. Kryštof Kouble figuroval od startu na 7. místě ve třídě GP-E2, Matěj Škuta ve třídě GP-Junior2 zajel v prologu šestý nejrychlejší čas této třídy, pak to bylo průběžně na testech mezi 8.-10. místem. Ve třídě Open 4S bojoval o pódiové umístění opět Jakub Hroneš. Sobotní etapu dokončil Kryštof Kouble na 7. místě a bral cenných devět bodů do hodnocení seriálu. Matěj Škuta obsadil nakonec 10. místo ve třídě Junior2. Jakub Hroneš ve třídě Open 4s v náročném terénu nakonec vybojoval skvělé 3. místo a tím cenné body do hodnocení seriálu. Jiří Hádek pak přidal další vítězství ve třídě Open 2t.

Do nedělní etapy se startovalo opět za slunečného a od rána teplého počasí. Na jezdce čekalo opět to samé, co v sobotu, v kategorii GP tři a půl kola, jedenáct měřených testů. Kategorie Open pak o kolo méně. Kryštof Kouble figuroval od startu opět průběžně střídavě na 7.-8.místě místě ve třídě GP-E2. Byla znát už únava, ale i tak Kryštof bojoval o co nejlepší umístění. Bohužel přišly dva nepříjemné pády ve vysoké rychlosti na měřených testech, které bolely, ale nakonec se bojovností podařilo obhájit sobotní 7. místo. Matěj Škuta ve třídě GP-Junior2 rozjel nedělní etapu podstatně zlepšeným výkonem a skvělým pátým časem na prvním extrém testu. Ve třetím kole pak ještě tento čas na extrém testu o jednu pozici vylepšil. Zlepšeným výkonem oproti sobotě z toho pak bylo konečné 8. místo a tím tak velmi cenné body do průběžného hodnocení seriálu. Jakub Hroneš po zlepšeném výkonu oproti sobotní etapě v náročném terénu dokázal vyhrát absolutně třídu Open a tím tak bral i cenné body za 1. místo i ve třídě Open 4s. Jiří Hádek pak také opět přidal další vítězství ve třídě Open 2t.

V průběžném hodnocení seriálu GP Enduro 2023 ve třídě třídy GP-E2 figuruje Kryštof Kouble po šesti odjetých podnicích ze sedmi na 8. místě a Matěj Škuta pak ve třídě GP-Junior2 na 7. místě. Třídu Open-2s vede Jiří Hádek a Robert Friedrich (i když v Portugalsku nestartuje) je na 3. místě. Ve třídě Open-4s je v průběžném hodnocení Jakub Hroneš na 3.místě.

K poslednímu podniku letošní sezony, který se jede 6.-8. října 2023, jsme se již po 600km dlouhé cestě přesunuli na jih Portugalska do města Santiago do Cacém.

(Láďa Krupička)

 

Sdílet