Řidiči záchranek se představili na šampionátu v Otrokovicích

Druhý ročník Mistrovství České republiky řidičů záchranných služeb se uskutečnil v areálu firmy Continental Barum v Otrokovicích. Vydařenou akci pořádal Autoklub České republiky s podporou Fondu zábrany škod, AK Rallye Zlín v AČR, Zlínského kraje a Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. V kategorii týmů vyhráli řidiči z Olomouckého kraje, v jednotlivcích se radoval Jan Kojecký ze ZZS Zlínského kraje.

Po loňské úspěšné premiéře se sjely do Otrokovic opět všechny Zdravotnické záchranné služby České republiky. Druhý ročník zápolení šoférů krajských záchranek vyhrál Jan Kojecký, který jezdí v uherskohradišťské oblasti. Zároveň se svým kolegou Robertem Kotibou z oblasti Kroměříž obsadili, coby tým reprezentující ZZS Zlínského kraje, druhé místo. „Jsem nesmírně šťastný. Po první jízdě na přesnost, kdy jsem jemně narazil do překážky a dostal penalizační vteřiny, jsem byl trochu na sebe naštvaný. Ale pak už šlo všechno skvěle. Druhou jízdu na přesnost jsem zvládl bez penalizace, a hlavně jsem získal obrovský časový náskok v přezouvání kola. To jsem zvládl v čase 1:43 minuty a už nikdo nebyl rychlejší,“ řekl šťastný Jan Kojecký, vítěz mezi jednotlivci.

Druhé místo v jednotlivcích obsadil Ivan Horák ze ZZS Olomouckého kraje, bronz získal Martin Hubálek ze ZZS Moravskoslezského kraje. V kategorii týmů reprezentující jednotlivé krajské záchranky se na prvním místě umístili šoféři z Olomouckého kraje, druzí byli řidiči ze Zlínského kraje, třetí z Jihomoravského kraje.

Na profesionální řidiče záchranek čekaly čtyři disciplíny. Šlo o automobilový slalom na zkušební dráze firmy Continental Barum, kdy se všichni této části závodu zúčastnili ve stejném vozidle Opel Corsa od společnosti Mikona Auto. Druhou disciplínou byla jízda na přesnost. Ve svých sanitkách šoféři absolvovali trať složenou ze slalomu dopředu i při couvání, podélné i kolmé parkování nebo zastavení s pravým předním kolem ve vyznačeném prostoru. Kromě rychlosti bylo rozhodující i zastavení vozidla co nejblíž od překážky. Dalším soutěžním kláním byla výměna kola na osobním automobilu, posledním pak testy z pravidel silničního provozu zaměřené na řízení vozidel s právem přednosti v jízdě.

Náročné soutěžní disciplíny byly jen částí toho, co všechno musí šoféři mobilních jednotek intenzivní péče v každodenní praxi zvládnout. Při své práci mají obrovskou zodpovědnost za to, aby v náročném silničním provozu dojeli bezpečně na místo události a stejně tak odvezli pacienta do nemocnice.

Zdroj: ZZS Zlínského kraje

Foto: DEJFOTO.CZ – David Peška

Sdílet