V Otrokovicích se uskuteční 2. Mistrovství ČR řidičů záchranek

ZLÍN – Do Zlínského kraje opět míří Mistrovství České republiky řidičů záchranných služeb. Dvoudenní akce vyvrcholí v sobotu 16. září 2023, kdy se v areálu otrokovické firmy Continental Barum s.r.o. utkají jednotliví řidiči v hned několika disciplínách. Akci pořádá Autoklub České republiky s podporou Fondu zábrany škod, AK Rallye Zlín v AČR, Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje a Zlínského kraje. Zastoupeny budou všechny zdravotnické záchranné služby České republiky.

Mistrovství odstartuje v pátek 15. září neveřejnou částí, kdy se pro účastníky a další pozvané hosty uskuteční odborná konference na téma „Autodoprava záchranných služeb.“ Zúčastní se jí jak výrobci sanitek, tak i dodavatelé podvozků a zástaveb mobilních jednotek intenzivní péče.

Samotné Mistrovství ČR řidičů záchranných služeb bude zahájeno v sobotu ráno. Všech 14 zdravotnických záchranných služeb vyslalo po dvou svých řidičích. ZZS Zlínského kraje budou reprezentovat Jan Kojecký z oblasti Uherské Hradiště a Robert Koliba z oblasti Kroměříž.

Na profesionální řidiče záchranek čekají čtyři disciplíny. Půjde o automobilový slalom na zkušební dráze firmy Continental Barum, kdy se všichni řidiči této části závodu zúčastní ve stejném vozidle Opel Corsa od společnosti Mikona Auto. Druhou disciplínou bude jízda na přesnost. Ve svých sanitkách šoféři absolvují trať složenou ze slalomu dopředu i při couvání, podélné i kolmé parkování nebo zastavení s pravým předním kolem ve vyznačeném prostoru. Kromě rychlosti bude rozhodující i zastavení vozidla co nejblíž od překážky. Dalším soutěžním kláním bude výměna kola na osobním automobilu. A chybět nebudou ani testy z pravidel silničního provozu zaměřené na řízení vozidel s právem přednosti v jízdě.

Náročné soutěžní disciplíny jsou jen částí toho, co všechno musí šoféři mobilních jednotek intenzivní péče v každodenní praxi zvládnout. Při své práci mají obrovskou zodpovědnost za to, aby v náročném silničním provozu dojeli bezpečně na místo události a stejně tak odvezli pacienta do nemocnice. Jen málo kdo si uvědomuje, že řidiči sanitek jsou pravou rukou záchranářů a lékařů při poskytování přednemocniční neodkladné péče. Musí tak rozumět autům i lidem, a přitom mít skutečně pevné nervy.

Na sobotní akci zveme i veřejnost, která tak bude mít jedinečnou možnost prohlédnout si nejen sanitky a jejich vybavení.

FOTO: archiv AK Rallye Zlín v AČR

Sdílet