Evropská barumka připravena na srpnový start

Dvaapadesátý ročník Barum Czech Rally Zlín už doslova klepe na dveře. Pojede se o týden dříve než obvykle, termín je stanoven na 18. – 20. srpna 2023. Barumku každoročně sledují ve Zlínském kraji desetitisíce fanoušků, což zařazuje zlínskou rally do pozice jednoho z nejvíce navštívených sportovních podniků na území České republiky. I v letošním roce se čeká v rámci FIA Mistrovství Evropy v rally (ERC) kvalitní podívaná. Barumka se pojede zároveň jako podnik PSG Mistrovství České republiky v rally 2023 (MCR).

Centrum soutěže bude soustředěno v krajském městě Zlín. Startu soutěže předchází technická přejímka konaná ve čtvrtek 17. srpna v odpoledních hodinách v Otrokovicích. V pátek 18. srpna proběhne v dopoledních hodinách kvalifikace a testovací RZ (shakedown) na úseku Maják ve zlínské části Malenovice a je vedená kolem místního hradu. Slavnostní start se uskuteční od 16 hodin na náměstí před zlínskou radnicí, samotná rally odstartuje večerní diváckou Super RZ v ulicích Zlína, po které následují dvě etapy. Celá rally měří 759,79 km a obsahuje 13 rychlostních zkoušek v celkové délce 200,43 km na sedmi úsecích s asfaltovým povrchem. Nejdelším a nejnáročnějším rychlostním testem v itineráři letošní barumky bude v první etapě rychlostní zkouška s názvem Troják, která měří celkem 25,64 km! Zlínská rally tradičně odstartuje do ostrého tempa v pátečním večeru okruhovou Super rychlostní zkouškou v ulicích krajského města. První vůz se objeví na trati úderem 21. hodiny, poté posádky odevzdají soutěžní vozy do uzavřeného parkoviště pod Obchodním domem ve Zlíně. První etapa startuje ze stejného místa v sobotu 19. srpna v 8 hodin, po patnáctiminutovém ranním servisu čeká na startovní pole porce tři rychlostních zkoušek v pořadí Slušovice (délka 12,73 km), Kateřinice (10,86 km) a Troják (25,64 km), které absolvují dvakrát a budou rozdělené půlhodinovým odpoledním servisem. Sobotní den uzavře večerní servis v délce 45 minut a poté soutěžní vozy přenocují v uzavřeném parkovišti ve Zlíně.

Druhá etapa proběhne v neděli 20. srpna a startuje pod zlínským Velkým kinem v 6:40 hodin. Posádky zamíří k rannímu servisu do Otrokovic a poté najdeme v itineráři soutěže rychlostní zkoušky s názvy Semetín (délka 11,51 km), legendární úsek Pindula (18,00 km) a Halenkovice (16,69 km).  Další porce šesti měřených úseků bude oddělena poledním třicetiminutovým servisem. Jako závěrečná Power Stage se pojede erzeta Halenkovice v blízkosti servisní zóny, která bude opět umístěna na zkušební dráze společnosti Continental Barum v Otrokovicích. „Připravili jsme obtížné rychlostní zkoušky, které prověří připravenost posádek a vozů. V itineráři najdeme i dva měřené úseky Kateřinice a Pindula, když části těchto erzet se jely naposledy v roce 1994. Soutěži určitě nebude scházet náboj a obtížný charakter jednotlivých rychlostních zkoušek. Letošní konkurence v evropském šampionátu slibuje velmi kvalitní jezdecké obsazení. Diváci se mají opět na co těšit,“ uvedl Ing. Jan Regner, ředitel Barum Czech Rally Zlín. V cíli soutěže se objeví první vůz před zlínskou radnicí v 17:40 hodin, na stejném místě proběhne i vyhlášení a rozdílení cen.

Další informace naleznete na www.czechrally.com a nezapomeňte barumku sledovat také na sociálních sítích, oficiálních profilech Facebooku, Instagramu, Twitteru a v dalších tiskových informacích.

(Roman Ordelt)

Sdílet