Zemřel Ervín Krajčovič nejstarší

V neděli 16. července 2023 přestalo bít srdce Ervína Krajčoviče nejstaršího, náš svět opustil ve věku 88 let. Úspěšný motokrosový závodník, který se ale stal také mistrem republiky v sajdkárkrosu a zajel třetí na plochodrážní Zlaté přilbě v Pardubicích, se nesmazatelně zapsal do historie českého motorsportu. A to nejen v průběhu své aktivní kariéry, po jejím skončení se jako dobrovolník věnoval trenérské práci a vychovával mladé adepty motokrosu. Byl zakladatelem slavné rodinné dynastie, motocyklovému sportu se věnoval jak jeho syn, tak i v současnosti vnuk, oba dále šíří slávu jména Ervín Krajčovič.

Narodil se 18. března 1935 v Pezinoku, závodit začal na silničních motocyklech, ale když ho vojna zavála do Sušice, vyzkoušel si motokros, v roce 1956 na horažďovické trati dojel v závodě druhý za Josefem Chárou. Po základní vojenské službě se Ervín Krajčovič vrátil na Slovensko, v Ivance pri Dunaji si ho v krajské opravně STS, kde působil jako agronom, ale i řidič traktoru, všiml ředitel Štefan Mrázik a začal ho trénovat. Ervínovi skvěle připravené tréninky svědčily, byl prvním slovenským jezdcem, který se rychle prosazoval v mistrovství Československa. Díky náročnému trénování měl Ervín Krajčovič skvělý fyzický fond a brzy se stal uznávaným specialistou na třistapadesátky a pětistovky.

Úspěšně jezdil po evropských tratích v seriálu mistrovství světa a v roce 1964 nastoupil do elitní Dukly Praha. Na konci 60. let odešel do Francie, kde se v té době jezdil velký počet mezinárodních motokrosů. Když se vrátil domů, začal se spolujezdcem Václavem Bublou v letech 1970-71 jezdit sajdkárkros a výsledkem byl titul mistra republiky! K velkým úspěchům Ervína Krajčoviče patří v šedesátých letech ještě dvě třetí místa na Zlaté přilbě, jež se tehdy ještě jezdila na dostihovém závodišti. Po skončení závodní kariéry se jako trenér vedle syna věnoval motokrosové mládeži jako dobrovolník. Ervín Krajčovič byl členem Klubu závodníků veteránů AČR.

Poslední rozloučení s panem Ervínem Krajčovičem se koná ve čtvrtek 20. července 2023 od 12.40 hodin v Malé obřadní síni krematoria v Praze – Strašnicích.

Čest jeho památce!

Sdílet