POLSKÁ LIMANOWA S POČETNOU ČESKOU ÚČASTÍ

V pořadí sedmým podnikem pokračovalo v polské obci Limanowa Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu. Celkem deset našich jezdců vyrazilo do boje o další body do šampionátu a devět náročný závod dokončilo. Do české výpravy patří i Švýcar Ronnie Bratschi, který startuje s českou licencí. Nejrychlejším z našich byl podle očekávání Petr Trnka, který vyhrál ve své třídě a v absolutním pořadí skončil jako druhý.

Sobotní program ovlivnily dešťové přeháňky a proměnlivé podmínky na trati. Nedělní závodní jízdy se odjely na suchu za příjemného počasí, ale asfalt polského podniku je pověstný svým specifickým složením a velmi malou adhezí. Pro nováčky bývá Limanowa opravdu náročnou zkouškou.

Nástrahy tratě zná velmi dobře Petr Trnka, který vynechal předcházející podnik Coppa Paolino Teodori v Itálii. V Polsku nestačil pouze na Merliho a na svoje konto si připsal další důležité body za druhé místo. „Do Itálie jsme sice vyrazili, ale bohužel nás zradila doprovodná technika, takže jsme se museli vrátit domů. Mrzí mě to, s touhle tratí mám nevyřízené účty a byl jsem dobře připravený. Ale o to více jsem se těšil do Polska, protože Limanowu mám rád. V sobotu nám kvůli dešti vyšly jen dva tréninky, nevyzkoušeli jsme úplně všechno, takže do neděle jsme nastupovali s kompromisním nastavením. Ale nakonec to vyšlo podle plánu a bodové manko jsme částečně dohnali,“ poznamenal Petr Trnka.

Druhým nejrychlejším Čechem se stal Josef Hlavinka, který se svým slabším speciálem Gloria opět porážel i silnější soupeře. „Byl to velký zážitek. V sobotu jsme několikrát přezouvali kvůli dešťovým přeháňkám. Takže jsme si vyzkoušeli i mokro a přechodné podmínky. V neděli se jelo na suchu, ale spodní pasáž v Limanowě extrémně klouže. Jsem nadšený z výsledku, protože jsem zajel jako druhý nejrychlejší Čech, když nepočítám Ronnieho. Udržel jsem se i před Lukášem, jehož dvoulitrová placka je velkou výzvou a Lukáš těžkým soupeřem. Ale byl to velmi náročný víkend, protože skončil vlastně až v úterý po návratu domů,“ zhodnotil svůj další start v evropském šampionátu Josef Hlavinka, který obsadil 15. místo v absolutním pořadí.

Na 18. místě v absolutním pořadí se umístil Lukáš Studený, který zároveň zvítězil ve třídě E2-SC do 2000 ccm. „V Polsku jsem byl poprvé a budu na to dlouho vzpomínat. Úžasná atmosféra a profesionální práce pořadatelů. Překvapila mě jejich vstřícnost a zájem o jezdce. Navíc je znát, že jsou v Polsku závody do vrchu velmi populární, protože kolem trati bylo po celý víkend velké množství diváků. Trať je krásná a rychlá. Měl jsem z ní velký respekt a pochopitelně jsem také platil nováčkovskou daň v podobě problémů s přilnavostí. Ale jinak to byl super víkend,“ uvedl Lukáš Studený.

Těsně za první dvacítkou absolutního pořadí dokončil náročný závod Karel Berger s nejslabším litrovým speciálem Osella. „Pořadatelé odvedli obrovský kus práce a celý víkend byl skvěle připravený. Limanowa měla vysokou úroveň. Startoval jsem tady poprvé a užil jsem si to. Musím říci, že technické přejímky byly hodně přísné, ale korektní. Co se týče mého výkonu, jsem trochu zklamaný, protože soupeři, kterým jsem vždy stačil, mně tentokrát odskočili. Podle mezičasů především ve spodní pasáži. Tam jsem měl problém udržet naši lehkou Osellu i v přímém směru, protože zadní kola prokluzovala ještě na čtvrtý rychlostní stupeň. Klouzalo to opravdu hodně. V dalších pasážích to bylo lepší, ale ztráta z úvodní části dohnat nešla. To ale nemění nic na tom, že jsem si víkend v Polsku opravdu užil,“ komentoval svou první účast v Limanowě Karel Berger.

V kategorii uzavřených vozů se Ronnie Bratschi prosadil na druhou pozici absolutně, Pavel Kotek dojel jako sedmý ve skupině 1 a za ním skončil Ladislav Šuba. Třetí příčku ve skupině 5 vybojoval Lukáš Müller a čtvrtou pozici obsadil Adam Králík. Jiří Theimer závod nedokončil.

(Jan Koudelka)

Sdílet