BARUMKA SE VRACÍ NA LEGENDÁRNÍ TRATĚ

Za necelé dva měsíce vyvrcholí 52. ročník Barum Czech Rally Zlín nedělní druhou etapou a slavnostním dojezdem do cíle. Na vítěze, který nejlépe zvládne dvě stovky měřených kilometrů, si musí motoristická veřejnost zatím ještě počkat, ovšem první podrobnosti k rychlostním zkouškám pořadatelé odhalili už nyní.

Základní soutěžní harmonogram zůstává stejný jako loni – na oblíbenou a již tradiční večerní erzetu v ulicích Zlína naváže během víkendu dalších dvanáct rychlostních zkoušek na šesti úsecích. „Dříve se jezdilo erzet patnáct, tedy o dvě více. Z pohledu organizace se ale pro nás nic příliš nemění. Kilometry jsou stejné a rychlostní zkoušky vyžadují tu samou péči, takže počet pořadatelů spíš trochu stoupá,“ vysvětluje Ing. Jan Regner, ředitel Barum Czech Rally Zlín. „Poslední rychlostní zkouškou rally a zároveň Power Stage budou Halenkovice. Vyhlášení se uskuteční ve Žlutavě přímo před kostelem, takže to bude mít atmosféru, bude to nádherné,“ těší se ředitel Regner.

Přesnou trasu celého soutěžního víkendu pořadatelé zatím nezveřejnili, ve srovnání s loňskem však dojde ke změnám na téměř dvou třetinách trati. Fanoušci barumky se navíc mohou těšit na jeden zajímavý návrat do minulosti. Oprášíme části dvou ikonických zkoušek, na kterých jsme se naposledy pohybovali v roce 1994. Ve startovním poli moc pamětníků asi nebude,“ usmívá se předseda organizačního výboru Miloslav Regner.

Významným partnerem Barum Rally je tradičně město Zlín. „Jsem rád, že tu máme barumku i letos. Je přínosem nejen pro naše město, ale i celý stát. Děkuji proto všem, kdo se na její organizaci jakkoliv podílí. Dělají to srdcem,“ poznamenal primátor Ing. Jiří Korec s tím, že město od letošního ročníku navýšilo finanční podporu. „Barum Rally je mezinárodní soutěž, za kterou přijíždí řada zahraničních turistů a fanoušků. Je tedy pro nás důležitá i z hlediska cestovního ruchu a propagace města jako takového,“ doplňuje primátor.

Přímo u trati každoročně fandí desetitisíce příznivců, další diváci sledují soutěž srze živé vysílání. Město i region se díky tomu mohou dostat do povědomí obrovského množství lidí – v tomto ohledu se letos nic nemění. Živé vysílání rally je důležitým prvkem, který významně promlouvá do organizace celého podniku. Vliv má na počet rychlostních zkoušek i časový harmonogram, který musí být uzpůsoben mimo jiné také přesunům štábů. „Ano, všechno se točí kolem vysílání. I tlak na menší počet erzet během rally přichází ze strany promotéra, aby se vše stihlo odvysílát,“ upozorňuje Miloslav Regner.

Jak tedy bude možné barumku sledovat na dálku? První možností bude placená platforma WRC+ Live, která nabídne kompletní soutěž se zaměřením na jezdeckou špičku. Dále pořadatelé ve spolupráci s promotérem usilují o zařazení několika erzet do tuzemského televizního vysílání, podle předběžných informací by mohlo jít celkem o pět rychlostních zkoušek včetně té páteční večerní v ulicích Zlína.

(Vojtěch Jurák)

Sdílet