1000 mil československých oslaví 90 let

Zahájení před Autoklubem ČR, cíl před Národním technickým muzeem

Letošní ročník vzpomínkové jízdy historických vozidel 1000 mil československých se koná ve dnech 14. – 17. června. Bude připomínkou a oslavou 90. výročí od prvního závodu 1000 mil československých 1933. Soutěž začíná ve středu 14. června den před startem technickou přejímkou v Opletalově ulici před Autoklubem ČR, poslední etapa zavede posádky v sobotu 17. června do cíle před Národní technické muzeum na Letné. Na oba dny srdečně zveme širokou veřejnost, uvidíte ty nejkrásnější historické automobily u nás a užijete si doprovodný program pro všechny generace, vstup je zdarma. Letošní ročník se koná pod záštitou prezidentky Slovenské republiky Zuzany Čaputové a prezidenta České republiky Petra Pavla.

Do soutěže letos vyjede 115 posádek, podle pravidel musí být startující automobily vyrobené do modelového roku 1939. „Na startu budou i tři vozy, které jely původních 1000 mil československých. Aero 750 Sport bylo postaveno speciálně pro tento závod, s vozem Praga Alfa v roce 1933 zvítězil Ing. Petr Mucha, třetím vozem bude Tatra 77 z roku 1934. Trasa soutěže mezi Prahou a Bratislavou vede po co nejpůvodnější trase závodu a vůbec celý letošní ročník se snažíme přiblížit co nejvíce původnímu závodu,“ láká diváky Jiří Patočka, ředitel soutěže.

Start 1000 mil československých 2023 proběhne ve čtvrtek 15. června v Opletalově ulici před budovou Autoklubu ČR mezi 6.00 a 7.40 hod. Ovšem již den předtím, ve středu 14. června od 13.30 hodin program začíná příjezdem prvních soutěžních automobilů k technické přejímce, Opletalova ulice se postupně změní v závodní depo. Pro diváky bude připraven bohatý doprovodný program, živá dobová hudba, stánky ŠKODA, Czech Motorsport a další. Nebudou chybět komentované rozhovory s účastníky soutěže. Ozdobou programu bude přehlídka unikátních modelů dobového prvorepublikového oblečení. Ve spolupráci s Národním pedagogickým muzeem a knihovnou J. A. Komenského bude připraven program pro děti připomínající legendární Elišku Junkovou. Středeční program před Autoklubem ČR bude trvat do 18.00 hodin. Akce se koná za finanční podpory Městské části Praha 1.

Akce probíhá podle stejného scénáře jako ve třicátých letech minulého století. Ulice se změní v ‚závodní depo‘, do kterého se postupně řadí automobily. Také atmosféra je velmi podobná, posádky lepí startovní čísla, diskutují o trati. Přijďte se podívat a užít si doprovodný program. A druhý den od šesté hodiny ranní probíhá samotný start, kdy auta odjíždí v minutových intervalech, to je také úžasné vidět na vlastní oči,“ zve všechny Jan Šťovíček, prezident Autoklubu České republiky.

Jedinečnou podívanou – přehlídku „Móda s vůní benzínu“ pro návštěvníky Opletalovy ulice ve středu odpoledne připravuje Salon první republiky. Závod 1000 mil československých byl totiž tehdy nejen jedním z nejdůležitějších závodů, ale také významnou společenskou událostí, kterou si nenechaly ujít přední špičky tehdejší společnosti. „Chcete společně s námi zažít atmosféru závodů?  Potkat hvězdy závodního nebe či významné osobnosti tehdejší společnosti?  Víte, co se při takové příležitosti nosilo? Na přehlídce prezentujeme nejen originály z naší soukromé sbírky, ale také modely zhotovené přesně podle dobových střihů a módních katalogů,“ zve Sylvie Zouharová Dyková.

Na středeční akci se také podílí Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského (NPMK). Budova Pedagogické knihovny J. A. Komenského se nachází přímo vedle budovy Autoklubu ČR. Právě zde se uskuteční ve středu 14. června 2023 od 14.00 do 17.00 hodin doprovodný vzdělávací program pro děti na téma „Buď jako Eliška!“ na podporu dopravní výuky.

Doprovodný program v prostorách Pedagogické knihovny, Jeruzalémská 12, Praha 1 bude věnován osobnosti Elišky Junkové – jejím úspěchům a odhodlání. Děti se pomocí informačního panelu seznámí s osudem královny volantu. Budou pro ně připravena tři stanoviště (Chytrý jako Eliška, Šikovný jako Eliška, Odvážný jako Eliška), u nichž budou plnit dané úkoly. Za odměnu si odnesou vyrobenou tematickou placku. Možné bude také například zakoupit historické školní obrazy na téma doprava.

Rovněž bude ve dvoře Pedagogické knihovny k dispozici fotokoutek s tématikou historických vozidel.

V sobotu 17. června po 17.00 hodině vyvrcholí soutěž 1000 mil československých 2023 před budovou Národního technického muzea, kde přivítáme vozy v cílové rovince.

Jsem nesmírně rád, že se Národní technické muzeum může na této mimořádné akci opět podílet. Dlouholetý ředitel závodu Miroslav Krejsa svým neobyčejným úsilím dovedl soutěž na evropskou úroveň a věřím, že se s iniciativou Veteran Car Clubu Praha bude dál výborně rozvíjet. Nejen svým kolegům na vozech Aero 50 HP a Jawa Minor z muzejních sbírek, ale všem posádkám přeji hodně úspěchů a zvu velké i malé na sobotní odpoledne před Národní technické muzeum. Zde budou moci vidět dojezd vozů do cíle, zažít skvělou atmosféru a malí závodníci si vyzkouší závod v jízdě pravidelnosti na šlapacích autíčkách,“ doplňuje generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

Sobotní odpolední program Národního technického muzea je připraven především pro rodiny s dětmi a zpestří čekání na vyvrcholení závodu – dojezd posádek do cíle před budovu muzea. Od 14 hodin budou připraveny ukázky funkčních modelů, díky kterým děti poznají, jak funguje například spalovací motor a mnoho dalšího. Děti ve věku 3 až 7 let se budou moci projet ve šlapacích autíčkách z dílny Czech Pedal Cars a zúčastnit se již třetí ročníku závodu šlapacích autíček „Rallye NTM“ v jízdách pravidelnosti. Na všechny malé účastníky čeká odměna a na vítěze sportovní trofej. Samozřejmě bude otevřen také Letenský kolotoč.

 

Průjezdy 1000 mil československých 2023

Čtvrtek 15. června

6.00 Start Praha – Opletalova

7.00 Kolem Českého Brodu

7.30 Kolín

8.10 Kolem Golčova Jeníkova

9.20 Polná

10.50 Velká Bíteš

11.15 Ostrovačice, hotel D1

12.00 Bosonohy (depo původního Masarykova okruhu)

14.10 Lednice náměstí

14.50 Lanžhot státní hranice

15.35 Malacky

16.15 Cíl – Bratislavský Hrad

16.45 Bratislava, Rybné námestie

 

Pátek 16. června

9.00 Start Bratislava, Rybné namestie

10.00 motokáry Dĺhá

11.00 Stúpava

12.30 Děvín

13.40 Cíl Bratislava, Rybné námestie

 

Sobota 18. června

6.30 Start Bratislava, Rybné námestie

7.10 Malacky

8.35 Holíč

8.50 Hodonín

11.10 Brno, Nová Zbrojovka

11:45 Brno, Dominikánské náměstí

12.45 Velká Bíteš

14.00 Přibyslav

14.20 Chotěboř

14.40 Golčův Jeníkov

15.20 Čáslav

17.20 Cíl Praha, Národní technické muzeum

Sdílet