PETR TRNKA POKOŘIL NA ECCE HOMO ČESKÝ TRAŤOVÝ REKORD

Poklidné moravské město Šternberk ožilo o víkendu zvukem vysokootáčkových závodních motorů a pro fanoušky motoristického sportu také opojnou vůní spáleného benzínu. Proslulé a legendární Ecce Homo bylo ve svém tradičním termínu letošní pátou zastávkou evropského šampionátu v závodech automobilů do vrchu. Součástí víkendu bylo mimo jiné také LIQUI MOLY Mistrovství ČR. Z našich jezdců se nejvýše dostal Petr Trnka, který na své domácí trati vylepšil český rekord na hodnotu 2:44.37.

Sobotní tréninkové jízdy proběhly nad očekávání klidně a po třetí hodině odpolední bylo odjeto. Naopak neděle připravila traťovým komisařům, pořadatelům a členům záchranného systému horké chvilky. Na vině nebyly jen havárie, ale především častý únik oleje z motorů, které extrémní zátěž na dlouhé trati jednoduše vzdaly. Závodní jízdy tak často zastavila červená vlajka a všichni měli plné ruce práce, aby trať vyčistili. Spotřebovaný sorbent se počítal v desítkách kilogramů.

Ozdobou nedělních závodních jízd byl především souboj trojice Merli, Trnka a Iraola, ze kterého vyšel vítězně Ital. Petr Trnka skončil na druhém místě, k tomu přidal vítězství ve třídě E2-SC a vylepšil český traťový rekord. „Domácí závod je náročný, přijde za námi vždy spousta kamarádů a fanoušků a pochopitelně se jim chci pokaždé za jejich podporu odvděčit co nejlepším výsledkem. Ale o to je to složitější, doma se nám tradičně něco přihodí a letošní závod nebyl výjimkou. V první sobotní jízdě jsem dojel na defektu. Na něco jsem musel najet už před startem, protože hned v první zatáčce se auto chovalo divně. Nahoře jsem změřil tlaky a bylo to jasné. Tím pádem jsme nevyzkoušeli vše, co bylo potřeba. Stále totiž laborujeme s nastavením na Avony, v rychlejších zatáčkách je auto mírně nedotáčivé. Takže to nebylo úplně podle našich představ, ale nakonec jsem dokázal zrychlit oproti loňskému roku a druhé místo za Merlim splnilo v podstatě naše očekávání.“

Druhým nejrychlejším Čechem v absolutním pořadí byl Miloš Beneš, který skončil těsně pod bednou na čtvrtém místě, v MČR obsadil 2. místo absolutně. „Věděl jsem už dopředu, že budeme na evropskou špičku ztrácet kvůli pneumatikám, které máme k dispozici. Bylo jasné, že nám ti nejrychlejší ujedou, takže jsem se soustředil sám na sebe a na upevnění vedoucí pozice v českém mistráku. Časy tomu odpovídaly a umístění dopadlo tak, jak jsem předpokládal.“

První místo v kategorii uzavřených vozů a celkově jedenáctou pozici vybojoval se svým zeleným speciálem McLaren F1 Evo David Komárek. „Kvůli předpisům máme dvě stě kilo navíc. To je strašně znát a s ohledem na tuhle váhu jsem nečekal, že budu takhle rychlý. Nárůst hmotnosti se projevuje na mnoha komponentech. Rychleji odcházejí pneumatiky a také praskají brzdové kotouče. Budeme se tomu muset přizpůsobit a použít jiné materiály. Ale porazili jsme celou Evropu, a to je výsledek, se kterým jsme opravdu nepočítali.“

Marek Rybníček uzavřel první patnáctku absolutního pořadí, vyhrál ve skupině PF2 a v domácím šampionátu skončil jako třetí v kategorii I. „S výsledkem jsem a musím být spokojený, protože v neděli nás postihly technické problémy. Turbo nedávalo potřebný tlak a motor ztrácel výkon. Navíc se to stále zhoršovalo. Po nehodě jiného jezdce jsem jel opravnou jízdu, ale auto už bylo přehřáté, takže jsem byl opravdu rád, když jsem projel cílovou fotobuňkou.“

Ecce Homo je domácím podnikem také pro tým ORLEN Janík Motorsport a jeho majitele Václava Janíka. Ten se svým speciálem Norma M20FC obsadil třetí místo v kategorii II v rámci českého mistrovství. „Domácí podnik je pochopitelně vždy velkou výzvou. Na jednu stranu skvělá atmosféra a spousta přátel, což ale trochu odvádí od stoprocentní koncentrace, a navíc mám vždy mnohem větší pocit zodpovědnosti za celý tým. Se svým výkonem nejsem úplně spokojený, dlouho jsme se nemohli trefit do optimálního nastavení vozu, které by bylo rychlejší a zároveň bezpečné na uskákané pasáže. To se podařilo až před poslední jízdou, takže alespoň máme další data, jak postupovat dál. Ale jsem rád, že všichni členové našeho týmu dojeli až do cíle, včetně Karla Hubáčka, který usedl do závodního vozu po delší přestávce.“

(Jan Koudelka)

foto: czech hillclimb Photographs