MATYÁŠ ČERVENKA, NOVÝ TALENT DÁLKOVÝCH SOUTĚŽÍ

Před pár dny oslavil teprve devatenácté narozeniny, ale ve svém věku má už hodně zkušeností s motocyklovým sportem. Talentovaný Matyáš Červenka začínal s motokrosem, vyzkoušel si okruhové „třístovky“ v seriálu WSBK a v poslední době ho uchvátily dálkové soutěže, ve kterých zaznamenal už několik úspěchů. Jeho vysněným cílem je Dakar, nejslavnější a nejtěžší vytrvalostní závod na světě.

Jak už to bývá, k motocyklovému sportu přivedl Matyáše jeho otec. Začalo to nenápadně, ale už jako malý kluk Matyáš ukazoval, že má pro jízdu na motorce cit a talent. „Jestli si to dobře pamatuji, tak poprvé jsem usedl na malou KTM a jezdil na zahradě kolem bazénu, později mě taťka vzal na pole, kde jsem získával základní motokrosové návyky.“

Postupem času přišly první motokrosové závody a úspěchy, ale také první úrazy a zranění. „Motokros mě vždy velmi bavil, vlastně jako jízda na jakékoliv motorce. Ale po několika úrazech jsme dospěli k závěru, že zkusíme něco bezpečnějšího. V motocyklovém sportu se taková disciplína hledá docela těžko a naše volba padla nakonec na silniční okruhy.“

Matyáš dostal šanci v týmu ACCR Czech Talent team – Willi Race a nastoupil do atraktivní a jezdecky neskutečně nabité třídy SP 300, která je součástí Mistrovství světa superbiků. „Musím říci, že mě to velmi bavilo. Jízda na okruhu byla úplně něco jiného, stejně jako přístup k řízení motorky a celému závodu. Možná bych u toho i zůstal, ale finanční náklady byly nad naše možnosti.“

Po tom, co si vyzkoušel dvě motocyklové disciplíny, přemýšlel mladý jezdec co dál. Rozhodl se oslovit vedení společnosti RADE/GARAGE se žádostí o podporu a spolupráci. A právě tady došlo k nabídce účasti v dálkových soutěžích. „Dostal jsem šanci a taťka to komentoval slovy, že tohle je výzva, protože dálkové rally jsou sportem pro chlapy, žádná legrace. Rozhodli jsme se rychle a využili tuto velkou příležitost. Je to zase něco jiného a dlouhé závody mě baví. Pochopitelně to vyžaduje úplně jiný styl řízení, motorka je poměrně těžká a musím přemýšlet o rozložení tempa. Takže je to více o hlavě.“

I přes poměrně krátkou závodní kariéru zaznamenal Matyáš Červenka už několik úspěchů. „Za úspěch považuji svoji účast v silničních třístovkách, protože dostat se do seriálu Mistrovství světa je opravdu náročné. A moc si vážím také čerstvého vítězství v tradiční Hellas rally, kde jsem zvítězil v kategorii jednoválců nad 450 kubíků. A čeho bych chtěl dosáhnout? Pochopitelně startu v závodě závodů, legendárním Dakaru,“ popisuje svoji dosavadní kariéru Matyáš Červenka.

„Dálkové soutěže jsou disciplínou, která se těší obrovskému zájmu a investují se do nich velké peníze. Legendární Dakar zažívá zlaté časy a s ohledem na rostoucí ekologické tlaky na klasické enduro je zřejmé, že dálkové rally mají před sebou slibnou budoucnost. Navíc je to jediná disciplína, kterou rozvíjí společně FIA a FIM. Našim cílem je vychovat mladého talentovaného jezdce, který se bude v této disciplíně etablovat od juniorského věku, aby se dostal až do špičky a mohl aspirovat na místo v některém továrním týmu. Matyáše sleduji už několik let a podle mého názoru má velký talent a jde odvážně za svým cílem. Úspěch na největším evropském navigačním závodě Hellas rally to jen potvrzuje. Matyáš se dokázal prosadit i mezi mnohem zkušenějšími jezdci, a kromě vítězství ve své kategorii obsadil celkově deváté místo. Přeji mu hodně dalších úspěchů a myslím, že jméno Matyáš Červenka budeme stále častěji sledovat v popředí výsledkových listin,“ doplnil Prezident AČR, Jan Šťovíček.

(Jan Koudelka)

www.radegarage.com