Staněk si po startu z posledního místa dojel v Monaku pro body

Český pilot Roman Staněk skončil v hlavním závodě formule 2 v Monaku na 7. místě a připsal si tak svůj nejlepší letošní výsledek. Z posledního 22. místa se dokázal posunout o 15 míst a dojet si pro druhé body v letošní sezóně. Závod ovládnul Dán Frederik Vesti a posunul se do průběžného vedení celého šampionátu formule 2.

Hlavní závod v ulicích Monte Carla, který začínal krátce před 10. hodinou dopoledne, zvládl Staněk na výbornou. Oproti včerejšímu sprintovému závodu proběhl úvod toho dnešního v klidu, což hrálo do karet Staňkovi, který do závodu vyrazil stejně jako 8 dalších jezdců na tvrdší (červené) směsi pneumatik. Piloti startující na měkčí (růžové) sadě pneumatik začali okolo 7 kola postupně zajíždět na povinnou zastávku v boxech, a tak se rodák z Valašského Meziříčí posunul ve 14. kole až na 9. místo. Klíčový moment závodu přišel ve 22. kole, když na náročné monacké trati udělal chybu Australan Jack Doohan, který v té době jezdil na 5. místě, a havaroval. Na trať musel safety car a toho využilo všech 8 pilotů (včetně Staňka), kteří do té doby nestavěli a vrátili se na stejné pozici, protože pitstop pod safety carem je značně rychlejší. Následně byl závod dokonce přerušen, protože Doohanův monopost začal hořet a muselo dojít k opravám tratě. Po restartu se tedy Staněk nacházel na 8. místě a do konce závodu si ještě o jedno polepšil díky penalizaci pro jednoho ze soupeřů.

Devatenáctiletý nováček týmu Trident tedy získal z dnešního závodu 6 bodů za 7. místo a v celkovém pořadí mu patří 17. místo se ziskem 7 bodů. Další body bude moct Staněk získat už příští týden, kdy má šampionát formule 2 na programu závodní víkend ve španělské Barceloně.

Závod šampionátu formule 2 v Monte Carlu: Hlavní závod: 1. Vesti (Dán./Prema) 1:20:02,426, 2. Pourchaire (Fr./ART Grand Prix)) -2,504, 3. Maloney (Barb./Rodin Carlin) -15,553, …7. Staněk (ČR/Trident) -27,368.

Průběžné pořadí: 1. Vesti 89, 2. Pourchaire 84, 3. Iwasa (Jap./DAMS) 69, … 17. Staněk 7

(Tobiáš Malena)

foto: profimedia.cz

Sdílet