Lídři zůstávají stejní i po druhém závodě

Seriál HT WOOD MM ČR motokrosu se po čtrnácti dnech přesunul z Vysočiny do Jihočeského kraje. Druhý závod mezinárodního mistrovství hostila v neděli 21. května 2023 trať v Klukách u Písku. Nejpočetněji zastoupenou skupinou byli závodníci ve třídě MX2, kterých dorazilo pětačtyřicet. Tři závodníci se do závodu nekvalifikovali. Další třídou, která zaplnila celý startovní rošt, byli veteráni. Jednatřicet startujících nastoupilo do nejsilnější třídy MX1 a pětadvacet motorek závodilo v nejmladší třídě 85 ccm. Jak se závodníků v Klukách dařilo?

MX1

Vítězství si po výborném výkonu ve druhé rozjížďce odvezl slovenský reprezentant Šimon Jošt (Osička MX Team). Šimonovi trať v Klukách sedla a už od ranních tréninků zajížděl časy mezi nejlepšími. Stříbrný pohár tentokrát připadl Jakubovi Terešákovi (HT Group Racing Team), který stejně jako Jošt chtěl zvítězit, ve druhé jízdě však na svého soupeře nedosáhl. Jakubovi zůstala červená tabulka i pro třetí závod v Pacově. Rudolf Weschta (AIR Power) se na prvním závodě v Dalečíně trápil, ale trať v Klukách bylo to pravé ořechové. Odměnou mu bylo celkové třetí místo. Skvělou formu má aktuálně František Smola (4 Cross), kterému se i druhý závod vydařil nad očekávání. Odměnou mu bylo čtvrté místo. Pokud jeho forma vydrží, může se letos dostat i na pódiové umístění. Dušan Drdaj se v první jízdě zamotal do hromadné kolize a musel stahovat z posledního místa. Větší bodová ztráta ho nakonec vyšvihla na páté místo. Vyrovnané výsledky zajížděl šestý Rudolf Plch (Promoto Husqvarna Racing Team), který zná zdejší trať na výbornou. Vyzná se zde i sedmý Jonáš Nedvěd (MS Kluky), který reprezentuje místní klub. Osmičku nejlepších tentokrát uzavřel Patrik Liška (HT Group Racing Team).

MX2

I v Klukách se nikomu nepodařilo překonat Jana Wagenknechta (HT Group Racing Team). Závodník z Podkrkonoší získal plných padesát mistrovských bodů a do Pacova znovu přijede s červenou tabulkou na své Husqvarně. Dvoutaktní motocykl, který na celkovém druhém místě dovezl do cíle Martina Krče, by zvládl i více, ale při předjíždění okolečkářů došlo ze strany jezdce k několika zaváhání. Můžeme se těšit na další závody, protože Krč má chuť vítězit, stejně jako Adam Dušek (HT Group Racing Team). Dušek se v Klukách musel smířit se dvěma třetími místy i třetím místem celkovým. Martin Venhoda (Q Racing Team) už tradičně ukázal, že starty jsou jeho doménou. Po několika kolech na něj začnou tlačit soupeři a Venhoda se začne propadat. Z Kluk si odvezl body za celkové čtvrté místo. Pátým nejlepším závodníkem byl Jaroslav Katriňák (SMF), který zase nevyčníval, ale jel si svůj jistý standart. Pěkný výkon předvedl zejména ve druhé jízdě Luděk Černý (MX Team Znojmo), celkově skončil jako šestý. Sedmé místo si odvezl Daniel Stehlík (4 Cross), který se v první rozjížďce podíval i na čelo závodu. Osmým nejlepším se stal Stanislav Vašíček (Q Racing Team).

85 ccm

Stanislav Pojar si jde oz začátku sezóny za vysněným cílem, ziskem mistrovského titulu. Jede na jistotu a vyhýbají se mu chyby. Výborným výkonem se blýskl i v neděli. Na čele seriálu drží aktuálně čtyřbodový náskok na druhého Davida Widerwill (Q Racing Team). Widerwill překonal Pojara pouze v první rozjížďce. V Pacově můžeme očekávat výborný závod od zmíněné dvojice, protože každý bude chtít získat maximum bodů. Třetím nejrychlejším byl v Klukách Adam Hruška (MTX Racing Team). Hruška je třetím nejrychlejším do party a uvidíme, zda zvládne své soupeře překonat. Hodně povedený závod zaznamenal Filip Křivan, který si z Kluk odvezl čtvrté místo. Největším soupeřem mu byl polský závodník Szymon Masarczyk (Motosport Chýnov), který skončil celkově pátý. Ve druhé jízdě předvedl fanouškům svůj perfektní výkon Matyáš Výleta (KRTZ motorsport). Výleta skončil celkově šestý. Německý závodník Mark Tanneberger (DMSB) získal osmadvacet mistrovských bodů a sedmé místo celkově. Osmým nejlepším juniorem byl tentokrát Matěj Laštovička.

Veterán

Svou neskutečnou vytrvalost předvádí každým závodem Petr Bartoš (Orion Racing Team). Nestárnoucí matador si ziskem padesáti bodů zajistil celkové první místo a navýšil si tak náskok na čele seriálu. Společně s veterány se tradičně zúčastnil i závodu MX1, kde skončil na celkovém devátém místě! Martin Žerava (KRTZ motorsport) musel hlavně ve druhé jízdě hodně stahovat, ale zadařilo se a dvě druhá místa ho vynesla na druhé pódiové umístění. Třetím mužem do party byl Michal Votroubek (4 Cross). Votroubek zajíždí svůj standart a třetí místo je skvělým výsledkem. Na zmíněnou trojici prozatím nestačí nikdo z dalších závodníků. Čtvrté celkové místo získal nováček Martin Trávníček, jemuž dokáže zdárně sekundovat pátý Zdeněk Blábolil (Promoto Husqvarna Racing Team). Šesté místo bral Jan Douša, sedmé Eduard Těšínský (Motosport Chýnov) a osmý skončil Ivan Černý (Orion Racing Team).

Právě Ivan Černý je i vítězem podtřídy Veterán nad 50, kde letos nenašel přemožitele. Společně s ním vystoupal na pódium druhý Roman Majer a třetí Jaroslav Ficenec.

Třetí podnik HT WOOD MM ČR motokrosu se uskuteční na další oblíbené jihočeské trati v Pacově. Pacov je už tradičním dějištěm národního šampionátu. Každoročně se na zdejší motokrosový okruh sjede početná závodní skupina z celé České republiky. Přijměte proto pozvání a dorazte v neděli 11. června 2023 podpořit svého favorita.

(Pavel Horák)

Foto: Radek Lavička

Sdílet