JUNIORSKÝ VÍKEND V MS A ME

Náročný prodloužený víkend mají za sebou naši junioři. Začal již ve čtvrtek, kdy se na severu Německa uskutečnil kvalifikační závod o postup do finále letošního mistrovství Evropy do 23 let. Ani skvělý výkon Jana Kvěcha, podpořený body Daniela Klímy a Petra Chlupáče se sedmnáctiletými mladíky Jaroslavem Vaníčkem a Matoušem Kameníkem nestačil na vyrovnanější tým Švédska, který se vítězstvím kvalifikoval do červencového finále.

Naši jezdci především díky výbornému závěru obsadili v tomto závodě 2. místo (na snímku ze stupňů vítězů naši reprezentanti vlevo) před týmy Velké Británie a domácího Německa. V celkové klasifikaci šampionátu patří našim jezdcům páté místo, ale věkový průměr týmu nám dává velkou šanci do budoucna.

V sobotu pak junioři už bez Jana Kvěcha, který v loňském roce dovršil hranici 21 let, což je konečná hranice pro mistrovství světa juniorů, nastoupili ke kvalifikačním bojům o postup do seriálu finálových závodů letošního roku.

Nejvíce českých jezdců se představilo v Pardubicích. Svítkovská dráha, absolutního pořadatelského rekordmana závodů mistrovství světa a Evropy v posledních třech letech, tentokrát našim jezdcům k postupu nepomohla. Nestalo se tak ale kvůli dráze, ale především proto, že Daniel Klíma (na snímku) nemohl dotáhnout do konce skvěle rozjetý závod. Ve čtvrté sérii před ním upadl Lotyš Ansviesulis, náš jezdec neměl šanci reagovat a po pádu musel ze závodu pro zranění odstoupit. Byl tak klasifikován na devátém místě. Závod vyhrál Australan Keynan Rew před Polákem Bartlomiejem Kowalskim, Casperem Henrikssonem ze Švédska a Dánem Nicolaiem Heiselbergem. Další naši jezdci nepatřili k favoritům na postup, ale jak Jan Jeníček, tak Matouš Kameník budou vzhledem k věku reprezentovat v této kategorii ještě čtyři roky.

Stejně jako Jaroslav Vaníček, který bojoval o postup ve Vojens, a osmé místo, ale především jeho devět vybojovaných bodů  bylo příjemným překvapením. Smůlu měl náš loni druhý nejúspěšnější jezdec finálového seriálu Petr Chlupáč. Po třech vyhraných jízdách sice jednou nebodoval, ale se soupeři v jeho poslední rozjížďce mohl zajet na bodovaném místě a zajistit si postup do finálového seriálu. Jeho snahu však zastavil defekt motocyklu na startu této jízdy a pád na nepostupové sedmé místo.

Věříme však, že našeho jezdce v třídílném finálovém seriálu uvidíme. Komise FIM má pro tuto soutěž k dispozici tři divoké karty a vedení naší ploché dráhy ještě včera večer adresovalo žádost o její udělení tak, aby 2. června při úvodním závodu na pražské Markétě mohli stát na startu oba naši nejlepší junioři.

Petr Moravec, foto: Tiskový servis KPD a Petr Makušev

Sdílet