Náměšť nad Oslavou přivítá účastníky 42. Zámeckého vrchu

Ve svém tradičním květnovém termínu Náměšť nad Oslavou přivítá elitu v závodech automobilů do vrchu. O víkendu 6. a 7. května 2023 se na 2030 metru dlouhé závodní trati okolo náměšťského zámku, uskuteční jeden z nejvýznamnějších automobilových závodů v Kraji Vysočina, 42. ročník Zámeckého vrchu MANN-FILTER 2023 jehož pořadatelem je ASK Náměšť nad Oslavou. O závodním víkendu zabojují účastníci o body letošní série Liqui Moly Mistrovství ČR v závodech automobilů do vrchu a mezinárodní série Liqui Moly Maverick Hill Climb Czech 2023.

O tom, že se bude jednat o velice kvalitní sportovní podnik, svědčí zaplněné seznamy přihlášených ještě před termíny jejich uzávěrek. Jasnou podobu startovních listin pro víkendové závody na 42. ročníku Zámeckého vrchu MANN-FILTER určí až páteční administrativní a technické přejímky jezdců a závodních automobilů, kteří do Náměště nad Oslavou přijedou.

Při pohledu do seznamů přihlášených se dá již dnes s jistotou říct, že letošní ročník závodů bude patřit mezi jedny z nejlépe obsazených v celé historii pořádání závodů. Mezi více jak sedmdesátkou přihlášených pro závod Liqui Moly Mistrovství České republiky v závodech automobilů do vrchu, projevila zájem o start na Zámeckém vrchu MANN-FILTER kompletní česká špička, kromě loňského mistra Petra Trnky, který letos dává přednost závodům Mistrovství Evropy. Diváci v Náměšti nad Oslavou se můžou mimo jiné těšit na start Miloše Beneše, Petra Vítka, Václava Janíka nebo Davida Dědka na sportovním prototypech. Po několikaleté přestávce, z důvodu prioritních startů v ME a Evropského poháru, se na startovní čáře Zámeckého vrchu představí i kompletní Janík Motorsport, který budou kromě Janíka s Dědkem reprezentovat i Jiří Svoboda na formuli Lola B 03/51 a s novinkou letošní sezóny Hyundai Elantra TCR nestor závodů automobilů do vrchu Jaromír Malý. Pro diváky budou jistě zajímavé souboje ve skupině 2, kde kromě stálice závodního pole, Martina Jermana s Lamborghini Huracan GT3, jsou přihlášení i Jiří Mičánek na stejném voze a trojici vozů Lamborghini doplňuje Zdeněk Kmínek se starším modelem Gallardo GT3. Díky tomu se mohou diváci těšit na atraktivní souboj trojice vozů s býkem ve znaku s domácím Markem Rybníčkem, který se představí na KTM X-BOW GTX v nových bojových barvách. Po dvouleté přestávce se pokusí prohnat českou špičku, bojující o mistrovské body, i okříšský David Komárek na McLarenu F1 EVO2019, kterého ve startovní listině doplňují i další dva členové jeho týmu pod hlavičkou KRTZ Motorsportu, Kristina Fillová s Mitsubishi Lancer EVO IX a Milan Motálek na Mitsubishi Lancer Evo VI.

Pro závod mezinárodní série v závodech automobilů do vrchu Liqui Moly MAVERICK HILL CLIMB CZECH 2023 je na předběžném seznamu přihlášených neuvěřitelných téměř sto dvacet jezdců v čele s loňských více mistrem Jiřím Špalkem startujícím na Normě M20FC. Díky startu Davida Komárka a Kristýny Fillové v klasifikaci MČR, se pokusí probojovat na stupně vítězů v absolutní klasifikaci se svým Ligierem JS49 Honda Michal Novický nebo Petr Žáček na svém monstrózním rallyovém voze Audi Sport Quattro. Návštěvníci závodu se můžou těšit i na hojně obsazené mezinárodní pole, kde se představí pěkná řádka jezdců z Rakouska, Německa nebo Slovenska v čele s manželi Christianem a Sigrid Evou Ferstlovými na formulích Tatuus Master anebo nestora závodů automobilů do vrchu, rakouského jezdce Felixe Pailera na monstrózní Lancii Delta Integrále, u kterého se ale teprve uvidí, zda se mu podaří opravit závadu na motoru z víkendového evropského závodu na Rechbergu.

Jak už bývá tradicí, si závody v Náměšti nad Oslavou nenechá ujít ani početné zastoupení regionálních jezdců, kterých je pro letošní ročník přihlášena více jak třicítka.

Pořadatelé si pro návštěvníky letošního Zámeckého vrchu MANN-FILTER připravili doprovodný program, ve kterém se v sobotu představí Aleš Loprais se svým dakarským speciálem. Diváci budou moci obdivovat dakarské monstrum jak v parkovišti závodních strojů, tak přímo na trati, kde předvede Aleš Loprais jeho schopnosti při ukázkových jízdách na konci startovního pole.

„Velice nás těší zájem závodníků o start na Zámeckém vrchu MANN-FILTER  2023 v Náměšti nad Oslavou, až nás to trošku zaskočilo. Propustnost tratě, ale hlavně kapacita přilehlých prostor závodního depa je omezená a v současné době seznamy předběžně přihlášených tuto kapacitu přesahují. Po zkušenostech z předchozích ročníků musíme bohužel přistoupit k redukci počtu startujících do závodů. Stanovili jsme maximální hranici na sto třicet jezdců. Tato hranice zajišťuje zvýšení bezpečnosti i dodržování časového harmonogramu. Pevně věřím, že si v průběhu závodního víkendu přijdou na své, jak závodnici, tak diváci a aby se k nám rádi vraceli. Pro diváky závodu jistě bude zpestřením, potkat se s dakarským jezdcem Alešem Lopraisem a rozhodně se každý den nepoštěstí vidět závodní dakarské monstrum na závodní trati v Náměšti nad Oslavou. Rád bych ještě upozornil na změnu nedělního programu, která bude v tom, že se odjede pouze jedna dopolední tréninková jízda a následně tři jízdy závodní. Každý jezdec musí povinně absolvovat první dvě jízdy a účast ve třetí pak zůstane na osobním rozhodnutí každého z nich, neboť se budou započítávat do konečných výsledků jen dva nejrychlejší dosažené časy,“ řekl před závodním víkendem o přípravách nadcházejícího ročníku 42. ročníku Zámeckého vrchu MANN-FILTER 2023 ředitel závodu Ivan Rybníček.

Časový harmonogram dozná proti předcházejícím ročníkům změny.  V sobotu se pojede dle zažitého formátu dvou tréninkových jízd a dvou odpoledních závodních jízd, které startují ve 13:00 hodin. V neděli se uskuteční pouze jediná tréninková jízda a druhou nahradí již zmiňovaná závodní jízda od 10:00 hod. Po slavnostním zahájení od 13:30 odstartuje druhá a následně třetí závodní jízda, která nebude povinná. Vlastním závodům bude předcházet technická a administrativní přejímka závodních automobilů a jezdců, která proběhne v pátek 5. května 2023 od 16.00 hodin.

(Autosport klub Náměšť nad Oslavou)

Více informací na www.zamecky-vrch.cz

Sdílet