AUTOKLUB RALLY ROOKIE

Nový projekt s názvem AUTOKLUB RALLY ROOKIE je společným dílem Autoklubu České republiky, Střediska automobilového sportu Zlín a dalších partnerů, kteří se rozhodli usnadnit vstup do světa rally pro vybraného mladého jezdce.

Základními podmínkami k účasti pro úplné rallyové nováčky jsou věk 17 – 20 let a účast při výběru, který proběhne o víkendu 27. května v Přerově a 28. května ve Zlíně. „V uvedených dnech se konají na přerovském letišti a zkušební dráze Continental – Barum v Otrokovicích úvodní 2 závody Mistrovství České republiky v automobilovém slalomu, což je disciplína umožňující start s téměř jakýmkoliv vozem. Každý zájemce se musí zúčastnit obou závodů s autem zařazeným do libovolné vypsané třídy dle pravidel pro automobilové slalomy a vyplnit přihlášku do projektu,“ vysvětluje jednoduchý návod jak se dostat mezi uchazeče Jan Regner, člen Prezidia AČR, Komise rally a od roku 2022 také ředitel zlínské Barum rally. „Všechny zájemce budeme tyto dva dny pozorovat, jak si chystají techniku, jejich jízdní projev, dosažené časy, porovnání se soupeři se srovnatelnými auty, komunikativnost apod. S každým uchazečem proběhnou během víkendu pohovory, abychom měli o každém co možná nejvíce informací,“ dodává Tomáš Kunc, generální sekretář Autoklubu České republiky.

Posouzení všech dovedností a předpokladů bude vyhodnocovat komise ve velmi pestrém složení, jejímiž členy jsou zástupci z různých oborů automobilového sportu s dlouholetou praxí. Na výběru by se tak měli podílet Tomáš Kunc, Jan Regner, Petr Linhart, Miloslav Regner, Martin Březík, Vladimír Machoň, Martin Konečný nebo Antonín Červenka.

Přestože jde o projekt na sezonu 2023, prvním ostrým startem by měla být až zářijová sprintrally ve Vyškově. Nový uchazeč bude muset před tímto startem projít náročnou cestu učení a poznávání. Celkem jsou v harmonogramu projektu nyní tři sprintrally, mimo zmiňovaného Vyškova ještě rally Morava a Vsetín. „Po výběru jezdce s ním budeme pracovat na přípravě a budeme se mu snažit vysvětlit vše, co k závodění v rally potřebuje. Budou to tedy informace o konstrukci a přípravě rally automobilů, systému psaní rozpisu, řádech, podle kterých jsou závody organizovány, průběhu samotných závodů, ale třeba i možnostech financování motoristického sportu. A i když je první plánovaný ostrý start až na září, počítáme s tím, že se v rámci učení nových dovedností objeví jezdec z projektu i na některých závodech před tímto termínem, například při seznamovacích jízdách,“ vysvětluje manažer projektu Martin Konečný.

Před startem projektu bylo potřeba také rozhodnout, s jakou technikou výherce pojede. „Jako vozidlo vhodné k účelu tohoto projektu byla vybrána Škoda Fabia třídy RN6 týmu PWJ. Nejde sice o auto umožňující boj o nejvyšší příčky, na druhou stranu přesně vyhovuje zadání programu a to je připravit mladého jezdce na budoucí účast v rally. Hlavním cílem není přivést jezdce od prvních startů na stupně vítězů, záměrem je poskytnou mladému jezdci za volantem čas, aby vstřebal základy rally bez tlaku na dosažený výsledek a mohl se tak soustředit především sám na sebe,“ dokončil Martin Konečný.

Aktuální informace k AUTOKLUB RALLY ROOKIE budou postupně zveřejněny na stránkách www.autoklub.cz a www.czechrally.com.

(Žaneta Pěrková)

Sdílet