Zlatý volant za rok 2022

Porota složená z předních motoristických a sportovních novinářů oznámila nominace nejlepších českých jezdců prestižní ankety Zlatý volant. Veřejnost může hlasovat do 16. dubna. Účast na slavnostním vyhlášení, které proběhne 16. května v Letenském zámečku, potvrdil i legendární rally jezdec John Haugland.

Anketa Zlatý Volant je nejstarší českou motoristickou anketou a existuje již od roku 1976. V minulém roce ocenění Světová osobnost motorsportu převzal dvojnásobný mistr světa F1 a vítěz z Indy 500 brazilský jezdec Emerson Fittipaldi a zařadil se tak po bok dalších slavných jezdců, jako Michael Schumacher, Mika Hakkinen, David Coulthard, kteří cenu převzali v minulosti.

Letos cenu Světová osobnost motoristického sportu převezme norský rallyový jezdec John Haugland, u nás známý především svým dlouholetým angažmá v továrním týmu Škoda. Značce Škoda byl věrný takřka celou závodní kariéru a ve své kategorii pro ni dokázal vybojovat vítězství v mnoha závodech mistrovství světa.

O českém vítězi 46. ročníku Zlatého volantu rozhodne společné hlasování veřejnosti a odborné poroty. Hlasy od veřejnosti budou mít váhu 50 % a zbývajících 50 % bude mít ve svých rukou odborná porota. Fanoušci motorsportu z řad široké veřejnosti se mohou do hlasování zapojit prostřednictvím online formuláře na webu www.zlatyvolant.cz, kde bude probíhat do 16. dubna. Pro vylosované hlasující z řad veřejnosti věnovala společnost Autodrom Most vstupenky na mistrovství světa superbiků, které se na mosteckém okruhu pojede 28. – 30. července, a vstupenky na mistrovství Evropy Czech Truck Prix, které se bude konat 25. – 27. srpna.

Součástí hlasování je i anketa Zlatá řídítka o nejlepšího motocyklového závodníka, Talent roku a Zlaté oko, která odmění nejlepší motoristický snímek letošního roku. Organizátoři samozřejmě nezapomínají ani na ženy, a nejlepší závodnice opět získá Cenu Elišky Junkové.

Novinkou oproti minulým ročníkům je rozdělení kategorií Zlatý volant a Zlatá řídítka na kategorie „Okruhy & vrchy“ a „Offroad“, resp. „Okruhy“ a „Offroad“.

Veřejnost může hlasovat na stránkách www.zlatyvolant.cz do 16. dubna. Stejně jako minulé roky nechybí ani „divoká karta“, díky které může každý hlasující dodatečně nominovat i vlastního favorita. Jména nejlepších jezdců za rok 2022 pak budou oznámena během slavnostního galavečera, který se uskuteční16. května v Letenském zámečku v Praze.

(Radek Laube)

Sdílet