Letošními mistry v motoskijöringu Dvořáček a Mandys

Mistrovství ČR v motoskijöringu ORION-SHIVA KTM 2023 pokračovalo hned po sobotním podniku v Klášterci další den na závodišti U hradu v Dobřanech v Orlických horách. Závod se jel podruhé o Putovní pohár Josefa Švorce – bývalého závodníka a posléze i dobřanského organizátora všech motoristických akcí. Do Dobřan se jezdí návštěvníci rádi dívat na kvalitní závody, důkazem bylo plné parkoviště u silnice. Výrazně se oteplilo a tak se očekávalo, že poctivě připravená trať rozměkne a bude pro jezdce hodně těžká.

Zajímavý průběh měl už dopolední krátký volný trénink. Zdálo se, že trať příliš nesvědčila agresívnímu stylu lotyšských hostů, kteří s ní měli problémy, hlavně s posledním výjezdem.

33 jezdců v Orlickém poháru odjelo první sérii kvalifikačních jízd už na konci dopoledního programu závodu. Kvalifikaci nejlépe zvládli Rubeš s Bělouškem, když vyhráli všechny tři své rozjížďky. Favorizovaní Kavka se Sabotou (2.,1.,1.) a Vídenský s Grežem (2.,1.,2.) se samozřejmě nechtěli nechat zahanbit. Postoupili bez problémů do finále. Po dvou sériích jízd museli pořadatelé upravit trať, protože obleva se podepsala na jejím stavu, navíc se závodiště asi na půl hodiny zahalilo do mlhy. Po úpravě bylo na trati méně rozbředlého sněhu a byla lépe sjízdná i pro méně zkušené jezdce.

Finále „B“ Orlického poháru mělo na startu posádky, které se v kvalifikaci umístily na 9. – 20. místě. První dvě kola vedli překvapivě nováčci seriálu Fraňo s Jánským, pak se ale propadli hodně dozadu. Pro dvě postupová místa si tak dojeli Valda s Pokorným a Tomáš Krejsa s Jaroslavem Brůnou (vítězové OP z roku 2014).

A pak už následovalo hlavní finále o letošní poslední body. Ve velkém stylu jeli jihočeští závodníci Janů s Kopeckým. První čtyři kola byli stále na špici jezdeckého pole, v předposledním kole je sice předjeli Kavka se Sabotou, ale cílem projeli nejlépe Jihočeši, pro které to byl určitě největší úspěch v motoskijöringu. Na stupně vítězů s nimi vystoupili letohradští Valda s Pokorným a Vídenský s Grežem. Kavka se Sabotou závěr nezvládli a dojeli i s pádem za cílem na 5. místě.

Výsledky 2. závodu Orlického poháru:

 1. Martin Janů – Jan Kopecký, Mladá Vožice, Husqvarna 250 2T, 6:22,34
 2. Tomáš Valda – Ondřej Pokorný, AMK Letohrad, Husqvarna 504 4T, 6:23,57
 3. Jakub Vídenský – Jiří Grežo, Klub Bačateam v AČR, KTM 300 2T, 6:37,46
 4. Lukáš Pišl – Adam Poul, Javornice, Yamaha 450 4T, 6:38,98
 5. Jiří Kavka – Pavel Sabota, SMK Klášterec nad Orlicí, TM 300 2T, 6:47,23
 6. Adam Stránský – Adéla Beránková, SKS Studené, KTM 300 2T, 6:53,59

A jak dopadl seriál celkově? Po sečtení bonusových bodů z kvalifikace a z finálových jízd Orlický pohár 2023 získali zaslouženě už počtvrté klášterečtí Kavka se Sabotou s 36 body. Za nimi byli Vídenský – Grežo (32 bodů), Přibyla – Šilhavý (28 bodů), Janů s Kopeckým (27 bodů), Pišl s Poulem (22 bodů) a Stránský s Beránkovou (21 bodů). V jezdeckém poli se zvýšil podíl dvoutaktních motocyklů. V první šestce byli čtyři jezdci na dvoutaktech.

Do hlavního závodu se přihlásilo 36 jezdců, stejně jako den před tím v Klášterci. Už kvalifikační jízdy byly pro tisícovku přihlížejících diváků zajímavé. Díky teplému počasí se trať stávala obtížnější, ale bylo vidět, že na startu byli opravdoví borci, pro které to většinou nebyl problém. Po dvou sériích jízd se zdálo, že se bude opakovat situace z Klášterce, dvakrát vyhráli loňští mistři Dvořáček s Mandysem a Lotyši Eikmanis s Kalejsem. Ale v 9. jízdě měli Dvořáček s Mandysem kolizi hned po startu a museli se pracně dostávat dopředu. Jeli skvěle a byli v cíli čtvrtí, ale na vítězství v kvalifikaci to pochopitelně nestačilo.

Eikmanis s Kalejsem také v poslední sérii jízd nezvítězili. Jízda totiž vyšla nejúspěšnějšímu jezdci historie motoskijöringu Patriku Šrolerovi. Zdálo se, že s novým lyžařem Martinem Kavkou se jim začínalo konečně dařit. Jejich vítězství jim však stačilo jen na finále „B“. Kvalifikaci nakonec vyhráli jiní Lotyši – Silinš s Čalpou (2.+1.+1.) před svými krajany Eikmanisem s Kalejsem (1.+1.+2.), Dvořáček s Mandysem tak byli třetí (1.+1.+4.).

Finále „B“ MČR opět ukázalo, jak je motoskijöring krásný, ale zároveň nevyzpytatelný. Radost svým příznivcům udělali Kylar s Majvaldem z kombinovaného týmu Orion-Racing Team/AMK Letohrad. V kvalifikaci byli až dvacátí, a tak postupovali vlastně z posledního místa. Ale tato jízda jim vyšla, už od startu se usadili na špici a nikdo ze soupeřů je nedokázal předjet. S nimi postoupili Lotyši Avens – Avens. Dobře jeli i další Lotyši Zolmanis – Neško i naši Zářecký s Kavkou, ale na postup jim to nestačilo.

Ve finále se očekával velký boj mezi domácími Dvořáčkem s Mandysem s dalšími výbornými jezdci. Do finále se tentokrát dostali dokonce čtyři jezdci z Lotyšska. Naši mladí jezdci ukázali hned po startu, že chtějí mít na krásném putovním poháru i letos vizitku se svými jmény. Nasadili fantastické tempo a usadili se na špici desetičlenného jezdeckého pole. Za nimi jezdili Víťa Marek s Vondruškou a Lotyši Silinš s Čalpou. Pak měli ale kolizi a z bojů o stupně vítězů byli vyřazeni. Silinš s Čalpou se přibližovali k Dvořáčkovi s Mandysem, ale ti si nenechali prvenství nikým vzít a ukázali, že jejich loňský mistrovský titul byl zasloužený.

Nádherně jeli i Podzimek s Fendrychem z Bača Teamu, dokonce bojovali s favorizovanými Lotyši Silinšem s Čalpou o 2. místo. A když Lotyši nezvládli závěr závodu, vystoupili Podzimek s Fendrychem na své první stupně vítězů v MČR. Ve velkém stylu se ukázali Kylar s Majvaldem, kteří zajeli velice dobře a navázali tak na výkon v B-finále. V posledním kole se dokonce dostali před Lotyše a získali také první pódium v MČR. Finále tentokrát vůbec nevyšlo Luxovi s Fiedlerem, kteří byli v Klášterci 3.

Výsledky 2. závodu MČR:

 1. Pavel Dvořáček – Daniel Mandys, MTX Racing Team, Yamaha 450 4T, 8:07,47
 2. Josef Podzimek – Jaroslav Fendrych, Klub Bačateam v AČR, Beta 300 2T, 8:09,73
 3. František Kylar – Tadeáš Majvald, Orion-Racing/AMK Letohrad, Husqvarna 501 4T, 8:25,92
 4. Edgars Silinš – Sandis Čalpa, Lotyšsko-LaMSF, Husqvarna 350 4T, 8:28,15
 5. Raivis Eikmanis – Kärlis Kalëis, Lotyšsko-LaMSF, Honda 450 4T, 8:38,11
 6. Gatis Zundovskis – Viesturs Sturesteps, Lotyšsko-LaMSF, KTM 450 4T, 8:40,59

Pak se už mohlo vyhlašovat a slavit. V místním „Dřeváku“ bylo i slavnostní vyhlášení celého seriálu mistrovství ČR, kde mohli bodovat jen jezdci s naší licencí. Titul zaslouženě obhájili Dvořáček s Mandysem, kteří si vedli opravdu suverénně ve svých všech závodních jízdách (na snímku dole).

Pořadí MČR „ORION-SHIVA KTM 2023“ je následující:

1. Pavel Dvořáček – Daniel Mandys, MTX Racing Team, Yamaha 450 4T, 46 bodů

2. Josef Podzimek – Jaroslav Fendrych, Klub Bačateam v AČR, Beta 300 2T, 29 bodů

3. Vítězslav Marek–JaromírVondruška, Cermen KTM Racing Team, KTM 450 4T, 29 bodů

4. Jindřich Lux – Vojtěch Fiedler, Gas Gas 300 2T, 27 bodů

5. Jan Zářecký – Petr Kavka, SMK Klášterec nad Orlicí, Honda 250 2T, 24 bodů

6. František Kylar – Tadeáš Majvald, Orion-Racing/AMK Letohrad, Husqvarna 501 4T, 21 bodů

O pořadí na 2. místě rozhodovalo při shodě bodů lepší umístění v posledním závodě. Když se podíváme do tabulky MČR, tak zjistíme, že v čele je stejná čtveřice jezdců jako loni, ale v jiném pořadí. Výsledek Podzimka s Fendrychem byl možná pro někoho překvapivý. Ale loni byli pátí a dokázali, že patří do naší špičky. Překvapil a zároveň potěšil své příznivce i Jan Zářecký, který jako jediný z jezdců odjel všechny mistrovské závody za 25 let. A letos v 54 letech dosáhl historicky svého nejlepšího umístění v celé své kariéře, protože většinou byl v tabulce MČR kolem 10.-15. místa.

Je škoda, že kvůli počasí se letos mohly odjet pouze dva závody, ale oba měly velkou sportovní úroveň, i díky startu lotyšských jezdců měli diváci možnost vidět další kvalitní výkony. Díky patří pořadatelům z Klášterce i Dobřan, kteří dokázali i v dnešní nelehké době uspořádat krásné závody.

Sdílet