Reportáž ze sobotního motoskijöringu

Tak jsme se přece jen dočkali populárních závodů v motoskijöringu. V kalendáři Mistrovství ČR ORION-SHIVA KTM 2023 bylo původně 5 závodů, ale plány pořadatelů příroda mění, jako každý rok i letos zrovna moc nepřálo počasí. O minulém víkendu se ale podařilo odjet dva závody, které určily mistra ČR pro rok 2023.

V sobotu 11. února se jelo na známé trati v Klášterci nad Orlicí. Místní zkušení pořadatelé měli nedávno výročí 25 let, kdy uspořádali úplně první závod MČR. Poctivě a dlouho připravovali trať, museli dvakrát změnit termín, a nakonec jim to vyšlo. Naposledy se v Klášterci závodilo v roce 2019, pak nastala tříletá pauza způsobená pandemií a loni i kvůli počasí. Výsledkem jejich snažení byly letos krásné závody, na které přišlo kolem 900 spokojených diváků a přijelo i hodně jezdců.

Poprvé v historii oficiálního mistrovství ČR v motoskijöringu se zúčastnili i jezdci ze zahraničí, z Lotyšska přijelo celkem 14 dvojic! Pouze jedna z nich jela hobby Orlický pohár, ostatní jezdci se přihlásili do hlavního závodu. A jak se ukázalo, nebyli to žádní začátečníci. I když podle našich řádů nemohli bodovat do seriálu, pořádně prohnali naši motoskijöringovou špičku.

Celkem 33 dvojic se zapojilo do Orlického poháru. Už od prvních kvalifikačních jízd se díky skvěle připravené trati závodilo naplno. Suverény byly domácí jezdci Kavka se Sabotou, kteří nenašli ani jednou přemožitele. Dobře jezdili také Přibyla-Šilhavý a Vídenský-Grežo. Někteří závodnici jeli úplně poprvé, i když to pro mnoho z nich bylo náročné, nikdo to nevzdal. A na lyžích se objevilo i několik statečných děvčat.

Tabulka z kvalifikačních jízd určila 8 nejlepších jezdců, kteří přímo postoupili do finále. Jezdci na 9. až 20. místě museli do finále „B“ a ostatní se už mohli jen dívat na zápolení svých úspěšnějších kolegů. O pouhá dvě postupová místa si to proto rozdalo celkem 12 dvojic. A už od začátku se závodilo naplno. Vedli Jerie s Rumlem, kterým nic nedarovali Krejsa s Brůnou a Rous s Němcem. Několikrát si vyměnili pořadí, a nakonec vyhráli Jerie s Rumlem. Do finále se dostal i mladý Krejsa a mohl tak závodit proti svému otci Tomášovi, který postoupil přímo.

Nejlepších 10 dvojic se utkalo v hlavním finále. Na čele se první dvě kola objevili příchovičtí Přibyla s Šilhavým. Favorizovaní domácí jezdci Kavka se Sabotou se nedali a brzy byly na čele a prvenství si už nenechali vzít.

Výsledky 1. závodu Orlického poháru:

 1. Jiří Kavka – Pavel Sabota, SMK Klášterec nad Orlicí, TM 300 2T, 7:45,58
 2. Radek Přibyla – Ondřej Šilhavý, Příchovice, KTM 500 4T, 7:49,08
 3. Jakub Vídenský – Jiří Grežo, Klub Bačateam v AČR, KTM 300 2T, 7:49,60
 4. Martin Jerie – Roman Ruml, Jilemnice, Kawasaki 250 2T, 7:51,80
 5. Adam Stránský – Matouš Pokorný, SKS Studené, KTM 300 2T, 7:52,71
 6. Jakub Krejsa – Jakub Brůna, SMK Klášterec nad Orlicí, KTM 250 2T, 7:56,39

 

Hlavního závodu se zúčastnilo celkem 36 dvojic. Natěšení diváci s napětím očekávali, kteří z jezdců si povedou nejlépe. Vzhledem k jejich vyššímu počtu muselo být pole rozděleno na tři skupiny. Kvalifikací prošli bez zakolísání obhájci mistrovského titulu Pavel Dvořáček s Danielem Mandysem. Pokaždé dokázali vyhrát systémem start-cíl a získali i první tři bonusové body do tabulky MČR. Zahanbit se nenechali ani Lotyši, dvakrát vyhráli Eikmanis s Kaleisem.

Třetí v kvalifikaci byli další jezdci ze zahraničí, Silinš s Čalpou, papírově nejlepší lotyšští jezdci. Edgars Silinš je několikanásobným vicemistrem ME v enduru, vloni vyhrál i kategorii v extrémním enduru RedBull Romanian. Všichni Lotyši jezdili velice dobře, měli vynikající lyžaře, a tak si mohli dovolit jezdit rychle. Zdálo se, že i jejich používané pneumatiky fungují perfektně, hlavně v zatáčkách.

Vyrovnaně jezdili i Fogl-Sabota, Marek s Vondruškou a Kotouček s Šenkýřem. Bez problémů postoupili do finále. Naopak do náročného finále „B“ museli i někteří úspěšní jezdci minulých let Patrik Šroler a Lukáš Mohaupt. Oba nejeli se svými stálými lyžaři. Miroslav Šroler už jezdit nechce a Václav Hotový si doléčuje zranění.

Finále „B“ tak bylo dramatické. Na špici se po startu usadili Lotyši Avens-Avens a Zolmanis-Neško. České barvy hájil statečně populární jezdec místního klubu Jan Zářecký. S novým lyžařem Petrem Kavkou neustále útočili na Lotyše. Zahanbit se nedali i další domácí jezdci Kalášek s Hunalem. Tři kola před cílem se Jan Zářecký dokázal vklínit mezi Lotyše, a to už se začalo v Klášterci bouřlivě fandit, atmosféra byla jako před lety, kdy několik kláštereckých jezdců bylo na špici MČR. S napětím se očekával cíl, Zářecký s Kavkou nakonec dokázali předjet i další Lotyše a senzačně B-finále vyhráli. Neprosadili se Šroler s Kavkou ani Mohaupt se Sejkem.

V 16 hodin se na startu seřadilo nejlepších deset dvojic. Opět perfektně odstartovali loňští mistři, za nimi byli další naši jezdci Zářecký s Kavkou a Marek s Vondruškou. Lotyšským jezdcům se start nevydařil určitě podle jejich představ, ale nevzdávali se. Za Dvořáčka s Mandysem se brzy dostali Marek s Vondruškou, dobře jeli i Lux s Fiedlerem, dopředu se postupně dostávali Eikmanis s Kalejsem.

Velký závod jel i ve finále legendární Jan Zářecký, který dosud jako jediný odjel všech 120 závodů, které se od roku 1998 jely jako MČR. Cílem s velkým náskokem jako první projeli Dvořáček s Mandysem, kteří v Klášterci nenašli přemožitele. Na stupně vítězí pak s nimi vystoupili Eikmanis s Kalejsem a Lux s Fiedlerem.

Výsledky 1. závodu MČR:

 1. Pavel Dvořáček – Daniel Mandys, MTX Racing Team, Yamaha 450 4T, 10:24,46
 2. Raivis Eikmanis – Kärlis Kalëis, Lotyšsko-LaMSF, Honda 450 4T, 10:42,31
 3. Jindřich Lux – Vojtěch Fiedler, Gas Gas 300 2T, 10:52,42
 4. Jan Zářecký – Petr Kavka, SMK Klášterec nad Orlicí, Honda 250 2T, 10:52,45
 5. Vítězslav Marek–JaromírVondruška, Cermen KTM Racing Team, KTM 450 4T, 10:56,66
 6. Edgars Silinš – Sandis Čalpa, Lotyšsko-LaMSF, Husqvarna 350 4T, 10:58,10

 

 

Sdílet