Kalendář TAURON Speedway Euro Championship 2023

Częstochowa, Güstrow, Bydgoszcz a Pardubice budou hostit TAURON Speedway Euro Championship 2023. Boj o zlatou medaili ME jednotlivců začne 17. června, poslední finálový závod se uskuteční v Pardubicích 22. září. To je výsledek práce promotéra seriálu, polské společnosti ONE SPORT.

TAURON Speedway Euro Championship je čtyřkolová série závodů o titul mistra Evropy na ploché dráze jednotlivců. Jezdci se utkají během 88 jízd, po kterých jeden z nich obdrží zlatou medaili a pohár pro nejlepšího jezdce starého kontinentu.

Již známe pět soutěžících, kteří si zajistili účast na TAURON SEC 2023 během loňského ročníku. Titul mistra Evropy jednotlivců bude obhajovat Leon Madsen, který se před rokem podruhé v kariéře postavil na nejvyšší stupínek pódia této soutěže. Dalšími účastníky jsou závodníci, kteří se umístili na 2. až 5. místě – Janusz Kołodziej, Mikkel Michelsen, Patryk Dudek a Dominik Kubera.

O zbývající místa budou jezdci bojovat během kvalifikačních kol, které se budou konat v Terenzanu (25. dubna), Daugavpilsu (29. dubna), Murecku (1. května) a Debrecínu (1. května). Finále kvalifikace „SEC Challenge“ se uskuteční 14. května v Nagyhalaszi. Do bojů zasáhne i pětice českých jezdců na čele s Václavem Milíkem, který už v této soutěži obsadil i druhé a třetí místo a patří mu primát jezdce, který absolvoval nejvíce finálových závodů této soutěže.

První finálový závod o titul mistra Evropy jednotlivců se uskuteční 17. června v Częstochowe. Na zdejší dráze závodí tým Włókniarz reprezentovaný Leonem Madsenem a Mikkelem Michelsenem. Częstochowa se do kalendáře vrací po devítileté pauze. První a zatím poslední kolo SEC v tomto městě se uskutečnilo 19. září 2014. Tehdy vyhrál Grigori Laguta a zlatou medaili za vítězství v sérii vybojoval Emil Sayfutdinov.

Druhé z letošních finálových kol se uskuteční 5. srpna v německém Güstrow. Tamní stadion pravidelně hostí nejlepší jezdce Evropy a v roce 2023 to bude už osmé finále v historii série. Dříve se tam v cyklu Tauron SEC konaly soutěže v letech 2014, 2016-2019 a 2021-2022.

Třetí finále se odehraje, stejně jako první, v Polsku. Tentokrát bude hostitelem Bydgoszcz. Předchozí dva závody na místním stadionu (2020-2021) byly nabité skvělými jízdami, a tak pořadatelé doufají, že 9. září budou soutěž sledovat tisíce fanoušků.

Velké finále TAURON SEC 2023 se bude konat 22. září v Pardubicích. Leon Madsen před rokem na Plochodrážním stadionu ve Svítkově vybojoval druhé zlato ME jednotlivců v kariéře. Závody na legendárním stadionu byly nesmírně napínavé, o čemž nejlépe svědčí fakt, že o osudu zlaté medaile TAURON SEC 2022 se rozhodlo až v poslední jízdě celé série.

Kalendář mistrovství Evropy jednotlivců na ploché dráze v roce 2023:

  1. kvalifikační kolo – Terenzano (Itálie), 25. dubna
  2. kvalifikační kolo – Mureck (Rakousko), 1. května
  3. kvalifikační kolo – Debrecín (Maďarsko), 1. května
  4. kvalifikační kolo – Daugavpils (Lotyšsko), 29. dubna

SEC Challenge – Nagyhalász (Maďarsko), 14. května

  1. Finále – Częstochowa (Polsko), 17. června
  2. Finále – Güstrow (Německo), 5. srpna
  3. Finále – Bydgoszcz (Polsko), 9. září
  4. Finále – Pardubice (Česká republika), 22. září             

Sdílet