Evropskou část MS Supersportů zakončil Ondřej Vostatek bodem

Ve dnech 7. ­- 9. října 2022 se v Portimau odjely poslední závody Mistrovství světa Superbiků na evropském kontinentu. V kategorii Supersportů se podařilo českému závodníkovi Ondrovi Vostatkovi i přes start ze zadních pozic vybojovat v závodě osmnácté a patnácté místo. Do celkového hodnocení si připsal další bod a nyní se těší do zámoří na okruh San Juan Villicum v Argentině.

Od počátečních tréninků v portugalském Portimau panovaly optimální podmínky a českému jezdci Ondrovi Vostatkovi se na jeho oblíbené trati dařilo. Trať i nastavení motocyklu mu sedla a Ondřej se cítil velmi silný. Těšil se na závody a chtěl zopakovat skvělý výsledek, který se mu podařil v Estorilu.Sobotní kvalifikaci rozjel zpočátku velmi dobře a pohyboval se na třináctém až sedmnáctém místě. Poté zamířil do boxu na výměnu pneumatik, aby se ve druhé části pokusil ještě vylepšit svůj čas a získal co nejlepší pozici na startu. Při výjezdu z boxů do druhé části kvalifikace se však Ondrův motocykl nepodařilo nastartovat a kvalifikace pro něj tím pádem skončila. Většině soupeřů se podařil čas ještě zlepšit a náš jezdec se musel spokojit s 28. místem a startem z předposlední řady.

Po startu v prvním závodě byl Ondra rozhodnutý se probojovat dopředu. To se mu dařilo a v každém kole byl schopný předjíždět své soupeře. Jeho časy se v jednotlivých kolech přibližovaly na desetiny časům jezdců jedoucích na čele závodu. Přesto byl závod extrémně vyrovnaný a s každým soupeřem musel Ondra svádět tvrdý boj o každou pozici. Na bodované příčky v prvním závodě už pak nestačil dosáhnout a závod nakonec dokončil na osmnáctém místě.

V nedělním warm upu dostal Ondřej nové pneumatiky, které byly původně připravené na druhou část kvalifikace. Podařilo se mu zajet nový osobní rekord 1:44,8 min, který by v loňském roce stačil na vítězství. Ve warm upu nyní obsadil čtrnácté místo.

Ve druhém závodě byl Ondra opět připraven se poprat o co nejlepší výsledek. Postupně se posunoval dopředu a bojoval o každou pozici. Do cíle si nakonec dojel pro patnácté místo a na své konto si připsal další bod.

 „Tento víkend byl pro mě osobně hodně emotivní. Stejně jako v Estorilu jsem se i zde cítil hodně silně a očekávali jsme dobrý výsledek. Ale bohužel se nám nepodařilo zvládnout kvalifikaci, kterou jsem nemohl dokončit kvůli technické závadě, kterou se bohužel v tak krátkém čase nepodařilo odhalit. Byl jsem z toho hodně smutný a naštvaný,“ řekl Ondřej Vostatek po závodech.

„V závodě bylo potom hodně těžké jet ze zadních pozic a probojovat se dopředu. Ale šel jsem do toho tvrdě a postupně se mi dařilo. Bojoval jsem hodně s Bulegou, který měl také problémy v kvalifikaci a startoval zezadu jako já. Často jsme najížděli do zatáček ve třech a bylo to hodně vyrovnané. V nedělním warm upu se mi podařilo zajet svůj nový osobní rekord, a to mě ještě víc motivovalo. Snažil jsem se udělat maximum proto, abych dosáhl na nějaké body, což se mi podařilo alespoň ve druhém závodě. Takže jsem rád i za ten jeden vydřený bod.“

„Samozřejmě celý víkend ovlivnila i ta tragická havárie Victora Steemana ve třístovkách, bohužel se smutným koncem. Je mi to moc líto, upřímnou soustrast a hodně sil rodině a všem přátelům.“

„Nyní se už musím soustředit na závody v Argentině, kam odlétám příští týden a moc se tam těším. Bude to moje první zkušenost závodit za mořem, tak jsem moc zvědavý, jak se mi tam bude dařit. Doufám, že načerpám další nové zkušenosti, které mě posunou zase o kousek dál,“ dodal Ondra na závěr.

Sdílet