Juniorští motokrosaři zakončili sezónu v Hradiště

Sobotní závodní den v Hradišti u Klatov byl vydařeným zakončením letošního ročníku, velmi dobře připravená trať, příjemné počasí a napínavé souboje o mistrovské body na trati, to byl poslední závod juniorského MMČR juniorů a žen 2022. 

85 ccm

Do první jízdy nastupoval jako lídr seriálu Martin Červenka z Orion Racing Teamu s náskokem devíti bodů na Marka Nováka reprezentující JB MX Racing. Po startu šel však do vedení David Widerwill, který za sebou vozil Maxe Meyera a Dominka Valtera, čtvrtý pak jezdil Marek Novák a pátý Martin Červenka. V průběhu závodu se do vedení dostal Marek Novák, druhý byl David Widerwill a třetí Martin Červenka. V tomto pořadí jezdci dojeli až do cíle, čtvrtý pak skončil Stanislav Pojar a pátý Dominik Valter. Po první jízdě seriál stále vedl Martin Červenka, ale jeho náskok na Marka Nováka se ztenčil na pouhé čtyři body. Po startu druhé jízdy se vedení ujal Marek Novák následovaný Davidem Widerwillem a Martinem Červenkou. Všichni tři jezdci po celou dobu rozjížďky předváděli rychlou a vyrovnanou jízdu bez většího zaváhání, především Martin Červenka se snažil ze všech sil, aby se dostal alespoň na druhou příčku, která by mu zaručovala zisk mistrovského titulu. David Widerwill ani Marek Novák však žádnou chybu neudělali a Martina Červenku před sebe nepustili. Titul tak získal vítězstvím v poslední rozjížďce sezóny Marek Novák o pouhý jeden bod před Martinem Červenkou. Čtvrtý v rozjížďce dojel Dominik Valter a pátý Jan Švandrlík.

„S dnešním závodem moc spokojený samozřejmě nejsem, v první jízdě se mi nepovedl start, vůbec se mi ta rozjížďka nepovedla, ani se tu nedá moc předjíždět, a tak jsem dojel třetí, ve druhé jízdě už byl start lepší, ale za celou jízdu jsem nenašel místo, kde bych Davida předjel, takže nakonec to vyšlo na třetí místo a celkově o bod druhý za Márou. Se sezónu jsem spokojený, po Kramolíně, kde se mi rozbila motorka, jsem ani nedoufal, že bych bojoval o titul, ale manko, které jsem měl, jsem stáhnul, dostal se v Klukách před Máru, ale bohužel dnes jsem ten náskok ztratil, ale jinak jsem se sezónou opravdu spokojený. V příští sezóně už přesednu na stopětadvacítku a budu jezdit především domácí seriál,“ uvedl po závodě Martin Červenka.

Nový mezinárodní mistr České republiky Marek Novák po závodě řekl: „Dneska všechno vyšlo skvěle, povedlo se mi vyhrát obě jízdy a získal jsem titul, takže dobrý. Do druhé rozjížďky jsem jel hodně nervózní, ale věřil jsem si na start a doufal, že to dobře dopadne. Celou sezónu jsem byl spokojený, vyloženě se mi nepovedl asi jen závod v Klukách, kde jsem si narazil zápěstí a přišel o vedení v seriálu. Příští sezónu zůstávám ve třídě do 85 ccm, hlavní pro nás asi bude domácí mistrák a možná i nějaké závody na ADAC.“

Výsledky závodu:

 1. Marek Novák – 50b.
 2. David Widerwill – 44 b.
 3. Martin Červevka – 40 b.
 4. Dominik Valter – 34b.
 5. Stanislav Pojar – 30 b.

Výsledky seriálu:

 1. Marek Novák – 529 b.
 2. Martin Červenka – 528 b.
 3. David Widerwill – 450 b.
 4. Stanislav Pojar – 404 b.
 5. Jakub Zahradník – 325b.

65 ccm

V první jízdě všem svým soupeřům ukázal záda Maxim Zimmermann jezdící s číslem 520 na Husqvarně a zvítězil s náskokem téměř pětadvaceti vteřin před Vojtěchem Kuthanem. Třetí místo obsadil Hugo Brant, čtvrtý dojel Josef Vrtal a pátý Dominik Hasoň. Vítězství znamenalo, že Maxim Zimmermann mohl slavit zisk titul mezinárodní mistra ČR pro rok 2022. Druhá rozjížďka jen potvrdila, že titul míří na Slovensko zcela po právu a Maxim Zimmermann si připsal plný počet bodů, když rozjížďku vyhrál s náskokem devíti vteřin před Hugo Brantem, který stejně jako v rozjížďce obsadil druhé místo i v celém seriálu. Třetí dojel v poslední jízdě sezóny Josef Vrtal, čtvrtý Dominik Hasoň a pátý Vojtěch Kuthan.

„Dnešní závod se mi povedl, trať se mi líbila, vyhrál jsem obě jízdy a stal jsem se mistrem. S letošní sezónou jsem spokojený, jen jsem mohl zajet lepší výsledek na mistrovství světa, ale jinak jsem spokojený. Příští sezónu pojedeme už ve třídě do 85 ccm, chceme znovu jezdit tady v České republice a věřím, že pojedeme i nějaké závody v Evropě,“ uvedl po závodě novopečený mezinárodní mistr ČR Maxim Zimmermann.

Výsledky závodu:

 1. Maxim Zimmermann – 50b.
 2. Hugo Brant – 42b.
 3. Josef Vrtal – 38b.
 4. Vojtěch Kuthan – 38b.
 5. Dominik Hasoň – 34b.

Výsledky seriálu:

 1. Maxim Zimmermann – 340 b.
 2. Hugo Brant – 285 b.
 3. Dominik Hasoň – 258 b.
 4. Josef Vrtal – 251b.
 5. Tomáš Glogar – 171b.

50 ccm

V první jízdě vykročil k titulu nejlépe Rakušan Elias Eder, který si vítězstvím stylem start – cíl upevnil vedení v seriálu před Davidem Podešvou, který v úvodní jízdě po boji se Slovákem Matejem Masárem skončil druhý. Za třetím Masárem skončil v rozjížďce další zahraniční jezdec Oskar Walter a pátý skončil Vojtěch Zendulka. Druhá jízda opět vyšla nejlépe Eliasi Ederovi, který stejně jako v první rozjížďce nejlépe odstartoval, celou jízdu si hlídal bezpečné vedení a po projetí cílem si tak mohl vychutnat bezprostřední oslavy titulu mezinárodního mistra ČR v kategorii do 50 ccm. Na druhém místě dojel letošní největší rival Eliase Edera David Podešva sedlající stroj KTM. Třetí místo v rozjížďce vybojoval Matej Masár, čtvrtý skončil Eddi Haustein a pátý Oskar Walter.

Výsledky závodu:

 1. Elias Eder – 50b.
 2. David Podešva – 44b.
 3. Matej Masár – 40b.
 4. Oskar Walter – 34b.
 5. Eddi Haustein – 33b.

Výsledky seriálu:

 1. Elias Eder – 364 b.
 2. David Podešva – 350 b.
 3. Matej Masár – 320 b.
 4. Eddi Haustein – 258 b.
 5. Oskar Walter – 237 b.

„Celý seriál letošního ročníku MMČR juniorů a žen považuji za vydařený, i přes složitost ekonomické situace, kterou si všichni v celé Evropě procházíme, byla jezdecká účast našeho šampionátu velmi dobrá. Všem jezdcům, pořadatelům, funkcionářům a samozřejmě i divákům patří poděkování a věřím, že v příští sezóně se na domácích tratích potkáme minimálně ve stejném počtu jako v té letošní,“ uvedl na závěr sezóny Václav Vizinger.

Sdílet