Zářijové zasedání Komise Rally

V pondělí 19. září proběhlo další zasedání Komise rally Autoklubu České republiky pod vedením předsedy komise Jiřího Valenty. Zasedání proběhlo v budově Autoklubu České republiky v Praze a hlavním tématem byly především odjeté soutěže v letošním roce, ale také plány do sezóny 2023.

Prvním kladně hodnoceným podnikem byla LaK Racing Rally Plzeň, během hodnocení SILMET Rally Příbram bylo zmíněno především vjetí dvou vozidel řízených cizinci do protisměru rychlostní zkoušky. Věc řeší po své linii Policie České republiky, která již s řidiči vozů zahájila trestní řízení. Problematikou Rallysprint Fulnek-Odry byly hlavně vysoké rychlostní průměry na rychlostních zkouškách Fulnek a Tošovice. Podmínkou pořádání tohoto podniku i Valašské Rally v roce 2023 bude úhrada pohledávek vůči Autoklubu ČR a dalším servisním organizacím do 30. listopadu 2022.

Drobné výhrady především v oblasti termínu dodání bezpečnostních plánů měla Komise rally k letošnímu jubilejnímu ročníku Rally Vyškov. Pozitivní hodnocení získal poslední doposud odjetý podnik Pirelli Rallysprint série Futures Contproduct Rally Morava. V rámci podniků SONAX Mistrovství České republiky v rally byly diskutovány především startovní intervaly mezi vozy ve 2. sekci páteční etapy při Agrotec Rally Hustopeče. Pořadateli bylo doporučeno mít naplánovanou delší uzávěru úseků z důvodu prašnosti šotoliny. Letošní Bohemia Rally Mladá Boleslav se nevyhnula opakování problémů z minulých let. Vzhledem k dlouhodobému nerespektování sportovní autority a sportovních řádů i nevhodnému vystupování vůči delegovaným činovníkům, bylo dohodnuto pozvat ředitele rally Petra Pavláta na příští zasedání Komise rally. Posledním hodnoceným podnikem byla Barum Czech Rally Zlín konaná v srpnu.

Ve druhé polovině zasedání odstartovalo plánování kalendářů pro rok 2023. Záměrem komise je naplánovat kalendáře lépe z hlediska lokace, aby nebyly podniky za sebou ve stejném místě. Také kvůli této problematice proběhne setkání s pořadateli rally v úterý 1. listopadu 2022. Předseda technické komise Josef Stránský nastínil, že pro příští rok zpracuje nové předpisy k vozům kategorie OPEN N, též plánuje vydat národní výjimku na kombinézy. S velkým předstihem je nutné řešit testování sportovních vozidel, proběhl návrh termínů, k řešení bude zařazení vozů kategorie RN10 v rámci Mistrovství České republiky v rally 2023.

Představena byla členům komise žádost o promotérství MČR v příštím roce, velkou otázkou pro zimní měsíce bude vzhledem k ekonomické situaci výše vkladů. Poslední letošní podnik Rallysprint série Rally Vsetín požádal o možnost jet stejnou RZ třikrát, žádosti bylo vyhověno pod podmínkou snížení vkladu. Příští zasedání Komise rally proběhne opět v budově Autoklubu České republiky v úterý 1. listopadu 2022.