Jan Kvěch završil stříbrný plochodrážní rok

Jedenadvacetiletý plochodrážník pražského Olympu Jan Kvěch završil úspěšnou českou plochodrážní sezónu ziskem stříbrné medaile v závodech mistrovství světa juniorů, od letošního roku nazvané Speeedway GP2.

Tento šampionát se oficiálně jezdí od roku 1988, když jedenáct let před tím mělo statut otevřeného mistrovství Evropy a mezi vítězi tohoto neoficiálního šampionátu najdeme nejenom Američana, ale především jméno Antonína Kaspera. Jeho následovníkem, ale už oficiálním mistrem světa, se stal v roce 2002 Lukáš Dryml. Ten vybojoval rok před svým triumfem stříbro, které vlastní i jeho bratr Aleš z roku 1999. Poslední český medailový zápis je datován do roku 2005. Před sedmnácti lety měli po dvanácti jízdách Krzysztof Kasprzak a Tomáš Suchánek stejně bodů, závod vzhledem k dešti a promočené dráze už nepokračoval a o titulu, lépe řečeno o stříbru našeho jezdce rozhodla hozená mince.

Letošní závodní ročník přinesl prakticky všechny varianty. Souboje po deštěm nasáklé dráze na pražské Markétě, druhý závod na těžké rozbité dráze, který nebyl na rozdíl od pražského dokončen, se uskutečnil v britském Cardiffu a nakonec polská Toruň.

Jan Kvěch (na snímku ⬆️ v souboji před Britem Tomem Brennanem) dvakrát obsadil čtvrté místo a před posledním závodem byl velmi blízko stříbrné medaili. Mateusz Cierniak po dvou vítězstvích získal výrazný náskok a mohl o titul přijít prakticky jenom fatálním selháním. To nepřišlo. Naopak bitvu o stříbro zdramatizovali další polští jezdci Jakub Miśkowiak, obhájce titulu, Wiktor Lampart a Mateusz Świdnicki. Náš jezdec obsadil v semifinále třetí místo, celkově šesté a musel čekat na výsledek finále a hodnotu medaile. Tu měl již jistou.

Výsledek finálové jízdy čtyř polských jezdců přihrál bronz obhájci titulu a náš jezdec si došel díky absolutní vyrovnanosti v celém seriálu pro zasloužené stříbro.  (Na stupních vítězů zleva Kvěch, Cerniak a Miśkoviak)

Skvělá pro českou plochou dráhu byla účast tří jezdců ve finálovém seriálu. Petr Chlupáč po třetím místě v úvodním závodě nakonec obsadil sedmé místo a vyhranou rozjížďku v seriálu slavil i Daniel Klíma.

Vystoupení českých jezdců završilo opravdu dobrý rok české ploché dráhy. Světové stříbro mají Jan Kvěch, tým na dlouhé ploché dráze a družstvo juniorů. K tomu evropské přidalo družstvo v závodě dvojic. Další evropské bronzové medaile pak přidali junioři Adam Bednář ve třídě do 250 ccm, Karel Průša ve třídě do 125 ccm a tým v závodech do 250 ccm.

Sdílet