Drama MS v sajdkárkrosu pokračuje o víkendu v Kaplici

Poprvé ve své historii zavítá mistrovství světa FIM v sajdkárkrosu na populární motokrosovou trať v jihočeské Kaplici. Předposlední závod letošního šampionátu nahradí o víkendu 3. – 4. září původně plánovanou GP Dalečín. Díky podpoře sponzorů z Kaplice a okolí i samotných týmů tak žije naděje na první titul pro českého spolujezdce Ondřeje Čermáka, který letošní sezónu absolvuje se čtyřnásobným šampionem Nizozemcem Etiennem Baxem.  V Kaplici se současně rozhodne o držiteli letošního titulu Mistra Evropy v quadech.

 Po dominantním vstupu do sezóny v úvodním podniku přijíždí nizozemsko-česká posádka Etienne Bax a Ondřej Čermák do Kaplice po čtyřech odjetých podnicích se ztrátou 16 bodů na vedoucí dvojici Kert Varik z Estonska a Lari Kunnas z Finska zejména díky penalizaci v posledním závodě v Estonsku. „Začátek sezóny byl z říše snů, pak ovšem přišly technické problémy v Lokti, těsné souboje a druhé místo v Belgii, a především za nás velmi sporný poslední závod v Estonsku. Dostali jsme po závodě penalizaci za údajné předjíždění pod žlutými vlajkami. Cítíme to jako křivdu, protože jsme situaci viděli a vidíme jinak, a odvolali jsme se. Přesto jsme v prvé řadě závodníci a nechceme bojovat a vyhrávat u zeleného stolu. Vybojujeme si titul na trati! Vítězství v Kaplici nás pak udrží ve hře o titul do závěrečného podniku za 14 dní a uděláme pro něj doslova vše! Necháme na trati všechno a věřím, že nás poženou i diváci, protože stále je ve hře historicky první titul mistra světa pro české barvy,“ zve na závod Ondřej Čermák.

 Závod v Kaplici slibuje, stejně jako zatím všechny doposud dojeté letošní závody, napínavé boje o každý bod v obou závodních jízdách. První dvě posádky průběžného pořadí dělí 16 bodů, přičemž dvojici Bax / Čermák sesadila z vedení v posledním závodě estonsko-finská dvojice Kert Varik a Lari Kunnas. Bojuje se na dalších pozicích v šampionátu, kde na bývalí šampioni Marvin Vanluchene a Robbie Bax stíhají průběžně třetí dvojici Gert van Werven a Ben van Den Bogaart. Do závodu je přihlášen rekordní počet 43 posádek. Velkou pozornost budou poutat teprve 16letá dvojčata Daniels a Bruno Lielbardisovi z Lotyšska, kteří v lotyšském šampionátu dokázali porazit i ostřílené matadory Varika s Kunassem a jsou vycházejícími hvězdami sajdkárkrosu. Z domácích posádek se představí také Lukáš Černý s francouzským spolujezdcem Bastienem Chopinem, Jan Boukal s Radkem Vitoňem a další.

 „Díky sponzorům a partnerům areálu v Kaplici i samotných týmů tak může pokračovat boj o titul na nádherné trati v Kaplici. Blanská kotlina patří mezi jedny z nejnáročnějších tratí u nás a jsme zvědaví, jak si s ní premiérově poradí ti nejlepší na světě. Připravili jsme i bohatý doprovodný program, včetně například dětského sajdkárkrosu na podporu rozvoje tohoto atraktivního sportu, nemůže chybět tradiční sobotní večerní party… Zkrátka očekáváme i vzhledem k počasí nádherný motoristický víkend a jeden z vrcholů sezóny u nás vůbec. Vždyť kolik závodů mistrovství světa může český fanoušek u nás vidět na vlastní kůži?“  láká na závod Martin Beňa, promotér seriálu.

V Kaplici rovněž vyvrcholí letošní evropský šampionát ve čtyřkolkách. Očekává se vysoký počet českých posádek, ovšem o titul může aktuálně vedoucího Estonce Kevina Saara připravit už čistě teoreticky pouze Nor Christopher Tveraen.

Vstupenky na víkend plný sajdkárkrosu a quadcrossu je možné pořídit v síti Ticketportal.

Závodní program je možné v průběhu víkendu sledovat prostřednictvím přímých přenosů na : https://page.inplayer.com/fimsidecarcross/

 

PROGRAM MS FIM SIDECROSS KAPLICE

SOBOTA | 03/09/2022               

Free Practice Group A     10:00 – 10:30          

Free Practice Group B     10:40 – 11:10

Time Practice Group A    12:00 – 12:30           

Time Practice Group B    13:00 – 13:30

Qualifying Race Group A 15:00 – 15:30

Qualifying Race Group B 16:00 – 16:30          

Last Chance                           17:40 – 18:10

 

NEDĚLE | 04/09/2022                

Race 1                                   13:15 – 14:00

Race 2                                   16:00 – 16:45           

Prize-Giving Ceremony   17:00 – 17:30

 

Kalendář MS v sajdkárkrosu 2022 – www.fimsidecarcross.com

 24. dubna     GP Markelo-Holandsko

22. května  GP Loket – Česká republika

26. června      GP Lommel – Belgie

3. července    GP Lange – Estonsko

4. září          GP Kaplice – Česká republika

18. září          GP Rudersberg – Německo

Sdílet