Vítězství ve WRC3 na Ardeca Ypres Rally Belgium pro Černého a Jantar Team

Slovenský Jantar Team společně se soutěžní posádkou Jan Černý – Tom Woodburn a vozidlem Ford Fiesta Rally3 vyhráli v rámci WRC3 Ardeca Ypres Rally Belgium 2022.

Devatenáct vítězství z celkových dvaceti rychlostních zkoušek, ale i náskok od druhého v pořadí skoro 11 minut a samozřejmě vítězství ve WRC3. To vše se podařilo posádce slovenského Jantar Teamu, Janovi Černému a jeho spolujezdci Angličanovi Tomovi Woodburnovi. Jan Černý si navíc připsal premiéru v rámci anglického rozpisu.

„Bylo to pro mě něco nového. Už asi před půl rokem jsem zkoušel anglického spolujezdce v rámci tréninku v ČR. Tato akce ale byla celkem rychlá a neplánovaná.  Jelikož se Jenda Tománek nemohl účastnit Belgie, musel jsem narychlo někoho sehnat, a domluvil jsem se s Tomem Woodburnem. Poprvé jsme se nakonec viděli až tady na závodech. Pondělí jsme strávili celodenním tréninkem a první ostré kilometry jsme tak zažili až na Shakedownu. Musím říct, že Tomův přístup a odhodlání se mi moc líbílo a moc mu děkuji. Snažil se  odvedl skvělou práci,” popisuje svou další premiéru Černý.

“Už před závodem jsem věděl, že tady potřebujeme vyhrát, abychom ve Španělsku mohli bojovat o titul. Víme, že Pajari bude hodně rychlý, a bylo by hezké si s ním zazávodit stejně jako v Monte Carlu. Podle tabulky nám také bylo jasné, že nám k výhře bude stačit daleko pomalejší tempo, abychom získali maximální počet bodů, jelikož Sami má odjetý maximální počet závodů a zde už do WRC3 bodovat nemůže. Musím říct, že to byl daleko složitější úkol, než jsem si myslel. Jet konstantně celý závod v bezpečném tempu je ohromně náročné na koncentraci. Zdejší tratě neodpouštějí žádnou chybu, mění se povrch a na cestě je spousta štěrku. Jsem rád, že se nám to podařilo,” komentuje Jan Černý.

Pro Jana Černého Ypres Rally Belgium nebyla žádnou novinkou, jelikož tu startoval už dvakrát a to v letech 2010 a 2014. Od té doby už však uběhlo hodně času a rally se trochu změnila.

„Když jsem zde naposledy startoval, skončilo to mou havárií v závěru soutěže po boji s Ingramem a Lefebrem.  Letos na závěrečné tiskovce jsem se potkal právě s těmito jezdci, se kterými jsem tehdy bojoval v rámci Evropského šampionátu a každý jsme vyhráli svou třídu. Tak to byla moc pěkná a nostalgická vzpomínka.”

„Během celé soutěže jsme neměli žádné problémy a já bych moc rád poděkoval celému týmu za už třítýdenní šňůru, kdy jsme začali ve Finsku na posledním závodě WRC, pokračovali jsme na Mistrovství světa v rallycrossu v Norsku a zakončili Belgií. Myslím, že jsme si nemohli přát lepší konec,“ pochvaluje si Černý.

Belgické vítězství navíc Jana Černého posunulo v průběžném pořadí šampionátu World Rally Championship v kategorii WRC3 na sdílené druhé místo s Lauri Joonou, přičemž na vedoucího jezdce ztrácí v tuto chvíli jeden jediný bod.

Rozhodovat by se o tom, kdo se letos stane světovým šampionem v rámci WRC3, mělo  ven dnech 20. – 23. 10. 2022 na Rally Spain. Kde by měl Luri také startovat. Pravidla totiž jasně říkají, že v rámci kategorie WRC3 mají jezdci povolené startovat na maximálně pěti světových závodech, přičemž jeden z výsledků se na konci sezóny škrtá.

„Ve Španělsku jsem nikdy nestartoval, ale krásné vzpomínky na tento závod stejnak mám. V rámci Španělské rally se zde konal Pirelli Star Driver Shoot Out, kde se mi podařilo získat status PSD a s tím odměnu šesti startů v rámci WRC Academy. Ale to už je historie. My se na tento závod připravíme maximálně, jak jen to půjde. Jdeme bojovat!”

Sdílet