Daniel Polášek polyká evropské kilometry

Už tři závody juniorského evropského šampionátu má letos za sebou český reprezentant v disciplíně rally Daniel Polášek. A s navigátorkou Kateřinou Janovskou je už o tomto víkendu čeká další výzva, s vozem Ford Fiesta Rally4 se představí na asfaltové Rally di Roma Capitale.

Daniel Poláček odstartoval letošní evropskou pouť na Kanárských ostrovech. Na tomto závodě debutoval a účast pojal na sbírání cenných zkušeností.

„Kanáry potvrdily svou náročnost. Vždy je nesmírně těžké přijet do úplně nového prostředí s naprosto odlišným charakterem rychlostních zkoušek. Zvyknout si na místní klikaté cestičky nebylo nic snadného. Celý závod jsem bojoval s rozpisem. Zatímco první závodní den byl vidět alespoň nějaký progres, druhý den byl vyloženě protrápený. I tak ale můžu říct, že jsem si z Kanárů odvezl velké množství zkušeností a poznatků,“ říká zlínský jezdec, jenž na Rally Islas Canarias skončil mezi juniory desátý.

I když v původním plánu byly starty na šotolinových závodech na vedlejší koleji, nakonec se Polášek s Janovskou představili v Polsku i v Lotyšsku.

„Pro Polsko jsem se rozhodl až na poslední chvíli. Původně soutěž termínově kolidovala s mou státní závěrečnou zkouškou na VŠ, ale k tomu díky posunu termínu nedošlo a my se na poslední chvíli rozhodli startovat i v Polsku. Tomu odpovídala i příprava. Kromě oficiálního předzávodního testu se víc nestihlo. Ke vší smůle v noci před testem v Polsku zapršelo, takže testovací úsek, na kterém se točilo velké množství aut, byl po pár hodinách téměř nesjízdný. Před Liepajou jsme již měli celodenní soukromý test, kde jsme zapracovali na rychlých šotolinových úsecích, které jsou pro Lotyšsko typické,“ popisuje Daniel a pokračuje: „Rozhodně bylo příjemnější závodit ve známém prostředí. V Polsku se jelo na pár stejných úsecích, za to v Lotyšsku byly tratě namotané úplně jinak a ani jedna rychlostka nebyla totožná s loňským rokem.“

Polský start provázely zkoušky s celkově měkčí šotolinou, takže tratě byly po průjezdu čtyřkolek už docela rozbité. Lotyšsko oproti tomu charakterizuje tvrdý a rychlý podklad, kolikrát až s překvapivě dobrou přilnavostí, připomínající až asfalt.

„V Polsku jsme začali pomaleji. Než jsem si zvykl na šotolinu, dostal se do tempa a získal trochu sebedůvěru, tak ostatní byli daleko před námi. Od třetího testu se výsledky postupně zlepšovaly.  

V Lotyšsku jsme hned od začátku byli mnohem blíže konkurenci. Ztráta na kilometr už nebyla tak hrozivá. Zejména s první rundou jsem byl opravdu spokojený. Odpoledne nás trochu přibrzdila bouřka a přílišná opatrnost na rozbahněné šotolině. Ale opět to byla zkušenost k nezaplacení,“ komentuje šotolinové starty člen Yacco ACCR Teamu.

Zatímco v Polsku skončili Polášek s Janovskou osmí, v Lotyšsku cíl nespatřili. Bohužel mezi časovou kontrolou a startem RZ10 vypověděla službu poloosa.

V letošním roce juniorská konkurence v porovnání silně posílila. Nejenže v tomto seriálu startuje dvojnásobné množství aut, ale zejména šla nahoru i kvalita.

„Je pravda, že jsem šel do sezóny s vyšším očekáváním a výsledkově se to zatím nevyvíjí tak, jak bych si představoval. Pokud se chceme přiblížit špičce startovního pole ERC4 Junior, musíme zapracovat a zrychlit. Ale zatím bych to rozhodně nehledal v autě. Z fiesty jsem rozhodně zatím nedokázal dostat maximum. Ale když se podíváme na výsledky dosavadních závodů ME, vždy se nějaká fiesta pohybovala v Top3. A to jak letos, tak i loni. Stěžejní je prostě článek mezi sedačkou a volantem,“ říká s úsměvem student brněnské vysoké školy.

V rámci přípravy na římský start se Polášek s Janovskou prezentovali na Rally Internazionale del Casentino 2022, kde obsadili druhé místo v hodnocení „Under25“ a 12. místo v nabité italské konkurenci téměř čtyřiceti vozů kategorie Rally4.

„V Římě bych rád navázal na náš progres z Liepaji. Cílem je se postupně krok za krokem přibližovat špičce, a to jak v Římě, tak i na Barumce. Na Barumce hlavně nesmím ztratit hlavu a musím se vyvarovat nějaké zbytečné chyby, která by nás stála domácí závod. Nad posledním závodem seriálu pak stále visí otazník,“ uzavírá povídání Dan Polášek.

Další program v ERC4 Junior

23-24. července            Rally di Roma Capitale (I, asfalt)

27-28. srpna                  Barum Czech Rally Zlín (CZ, asfalt)

Sdílet