Kramolín po třech letech přivítá MM ČR v motokrosu

Už v neděli se po tříleté přestávce do západočeského Kramolína vrátí seriál Kůta MM ČR v motokrosu. V neděli 10. července se tak zde, v obci, kde takřka všichni milují motorsport, uskuteční motokros na té nejvyšší úrovni, která je u nás možná. Mezinárodní motokrosový seriál měl po závodě v Kaplici téměř dvouměsíční pauzu, bude tak zajímavé sledovat, jak jezdci využili tento prostor na přípravu a kdo bude chtít ze třetího mistrovského závodu vytěžit maximum bodů.

MX1

Aktuálním lídrem šampionátu je německý závodník Maximilian Nagl (Haas Racing Team). Nagl se bohužel na nepomuckém závodišti neukáže, protože bude závodit na domácím mistrovství v Tensfeldu. Z Kramolína si tak může červenou tabulku odvézt některý z dalších závodníků. Silnými aspiranty jsou průběžně druhý Pavol Repčák (Orion Racing Team) a třetí Martin Krč (Osička MX Team). Rychlá trať by mohla sedět i aktuálně čtvrtému Dušanovi Drdajovi (PP Racing). Pouhé dva body na Drdaje ztrácí jihočeský závodník Rudolf Plch (Promoto Husqvarna Racing Team), který je v průběžném pořadí pátý. Povedený vstup do sezóny zažívá šestý Patrik Liška (HT Group Racing Team), který bude chtít udržet svou pozici před týmovým kolegou Martinem Michkem. Průběžně osmý je po dvou závodech Jaromír Romančík, který soupeřům ukazuje, že je s ním stále třeba počítat!

MX2

Červenou tabulku si na předchozím závodě v Kaplici vybojoval Adam Dušek (KRTZ motorsport), který v Kramolíně bude chtít navýšit aktuálně devítibodový náskok na druhého Jana Wagenknechta (HT Group Racing Team). Nebude to však jednoduché, protože Wagenknecht je slušně rozjetý. Třetí místo drží Martin Venhoda (Q Racing Team), jehož bodový náskok by rád snížil čtvrtý Daniel Mandys (MTX Racing Team). Mandysovým největším soupeřem je letos prozatím pátý Denis Poláš (Rentor motorsport). Oba jezdci zajíždějí vyrovnané výsledky a bude zajímavé sledovat jejich další vzájemné souboje. Jako šestý je hodnocen Kristóf Jakob (Buksa/Ados KTM Team) z Maďarska. Sedmou pozici zaujímá Radek Větrovský (CEMF). Svou aktuálně osmou pozici bude chtít vylepšit Tomáš Kohút (Osička MX Team), který vynechal první závod v Dalečíně a chybí mu tak velký počet bodů.

85 ccm

Po posledním závodě v Kaplici se na čele seriálu držel s bodovým náskokem Marek Novák (JB MX Racing). Jeho místo bude chtít přebrat Martin Červenka (Orion Racing Team), který se po Kaplici držel na druhém místě. Třetí byl se 123 body Stanislav Pojar (ÚAMK Zejax Motoklub) a čtvrtý David Kadleček (Rentor motorpsort). Pátým nejlepším závodníkem se po čtyřech odjetých závodech stal Adam Hruška (Motosport Chýnov v AČR).

Poslední závod v Kaplici byl generálkou před dalším závodem – tentokrát evropským EMX85. Do hlavního závodu se kvalifikovalo hned několik našich pilotů. Nejúspěšnějším z nich byl Vítězslav Marek (Cermen Racing Team). Na startu nechyběl ani David Widerwill (Cermen Racing Team), Martin Červenka, Stanislav Pojar, Jakub Zahradník, David Kadleček, Jan Švandrlík (Q Racing Team), Matyáš Výleta (KRTZ motorsport) nebo Filip Skřivan.

Ještě před Kramolínem absolvovali jezdci na pětaosmdesátkách závod EMX85 ve Velkých Uhercích na Slovensku. V úterý absolvují závod MMČR v rámci juniorského šampionátu v Rudníku, který může zamíchat průběžnými výsledky.

Veterán

Mezi jezdci třídy veterán je pořadí na nevyšších stupních rozděleno už od prvního závodu. Aktuálním lídrem třídy je Petr Bartoš (Orion Racing Team). Prozatím skončil vždy na druhém místě Martin Žerava (KRTZ motorsport), který nedal žádnou šanci třetímu Michalovi Votroubkovi (STR Racing). Svůj povedený vstup do sezóny zažívá Eduard Těšínský (SMS Střední Čechy), jenž je aktuálně čtvrtý. Pátým nejrychlejším veteránem je Zdeněk Blábolil (Promoto Husqvarna Racing Team), který se stejně jako v loňské sezóně bude prát o body se šestým Vladislavem Mužíkem (Motosport Chýnov v AČR) a sedmým Martinem Brádkou (4 Cross Racing). Aktuálně osmým závodníkem je před Kramolínem Stanislav Horský (SMS Jižní Čechy). V podkategorii veterán nad padesát let je vedoucím jezdcem Roman Skalka (STR Racing), druhý je Jan Froněk (BO Motor-Oil Racing Team) a třetí Petr Dokoupil (KRTZ motorsport).

Kramolín 2022: Týmové reporty

HT Group Racing Team

Společně s jezdci se na závod v Kramolíně těšíme. Místní trať má svou dlouholetou tradici a věříme, že po tříleté pauze se dočkáme nabitých diváckých prostor. Ve třídě MX2 se představí Jan Wagenknecht. Honza po dvou odjetých závodech ztrácí 9 bodů na lídra seriálu a jeho cílem bude převzít vedení v šampionátu. Skvělou formu ukazuje v letošní sezóně Patrik Liška, kterému se oba předchozí závody vydařily a právem mu patří šestá pozice v hodnocení třídy MX1. Kramolín je jeho téměř domácí tratí a tak bude chtít před domácím publikem předvést maximum. Závodit s ním bude také Martin Michek, který mu v tabulce hodnocení šlape na záda, aktuálně je sedmý.

Rentor motorsport

Na závod do Kramolína se těšíme. Poslední závod Kůta MM ČR v motokrosu se zde jel v roce 2019, tak nás zajímá, co si pořadatel pro závodníky připraví. Ve třídě 85 ccm se představí David Kadleček, který měl před závodem nabitý program. Zúčastnil se závodů mistrovství Evropy a absolvuje závody MMČR Juniorů v Rudníku. Denis Poláš zajíždí letos skvělé výsledky a odměnou mu je průběžné páté místo s minimální bodovou ztrátou na čtvrtého. Denis se připravoval na závodech na Slovensku. Mezi Kaplicí a Kramolínem si odskočil také na závod MXGP do německého Teutschenthalu, kde nabral další potřebné zkušenosti do jeho závodní kariéry.

Orion Racing Team

Slovák Pavol Repčák si prozatím vede skvěle v nejsilnější třídě MX1. Před Kramolínem závodil na Slovensku, kde byl opět na stupních vítězů. Také Petr Bartoš se připravoval na Slovensku. Bartoš má na Kramolín krásné vzpomínky, neboť zde před třemi roky ovládl veterány a ještě vystoupil celkově na bednu ve skupině MX1, byl to tehdy Bartošův heroický výkon! Petr Rathouský v kubatuře MX2 bude chtít zapomenout na pád z Kaplice a věřím, že zde už prokáže svou připravenost. No a mladý jezdec Martin Červenka se zase bude rvát o stupně vítězů v pětaosmdesátkách, když mu je dobrou přípravou evropská severozápadní zóna mladých dravců, kterou letos absolvuje naplno.

Haas Racing Team

Dalšího podniku MMČR se bohužel kvůli první letošní termínové kolizi se seriálem ADAC MX Masters nezúčastníme jako celý tým. Na startu uvidíme pouze Martina Vondráška ve třídě MX2. V Kaplici nepředvedl zrovna oslnivý výkon, je zapotřebí, aby zapracoval na výbušnosti, a jeho výkony budou mít stoupající tendenci. Max Nagl má slušně rozjetý seriál v Německu, po dvou odjetých závodech byl lídrem šampionátu a teď ho čekají další závody. V Česku má po dvou odjetých závodech náskok 28 bodů na druhého, což je velmi slušné. Uvidíme, jak se pořadí v Kramolíně a Petrovicích zamíchá a s jakou bodovou ztrátou přijedeme o prázdninách do Pacova.

KRTZ motorsport

Do Kramolína jedeme bojovat o pódiová umístění! Našim největším želízkem v ohni bude Adam Dušek. Adam je vůbec poprvé lídrem třídy MX2 na seniorském šampionátu a červenou tabulku bude chtít udržet i pro následující závody. Společně s ním se na startu ve stejné třídě představí Marek Nešpor. Do hodnocení třídy MX1 zasáhne také rakouský závodník Michael Kratzer. Věříme, že mu trať sedne a i on bude bojovat o příčky nejvyšší. Mezi nejmladšími jezdci na pětaosmdesátkách nebude chybět Matyáš Výleta, který každým závodem předvádí jistější výkony. Naši závodníci se představí také ve třídě veterán, kde drží průběžnou stříbrnou pozici Martin Žerava.

MTX Racing Team

Po třech letech se MMČR vrací do Kramolína. Pro Dana Mandyse to bude premiéra na této trati, takže uvidíme, v jaké formě se ukáže. Momentálně je ale průběžně čtvrtý se ztrátou 14 bodů na třetího, tudíž jedeme s cílem celkový výsledek vylepšit. Start Pavla Dvořáčka je v tuto chvíli nejistý, jelikož měl při závodě ve Sverepci pád. Jako přípravu před závodem v Kramolíně jsme měli hned několik závodů. Jedním byl již zmiňovaný Sverepec, týden poté dvoudenní závod v Kaplici, který byl spojením MMČR juniorů, EMX65 a EMX85. Pro nás velmi úspěšný víkend. Dva závodní dny absolvujeme v Rudníku pár dní před startem třetího MMČR v Kramolíně. Věříme tedy, že jsme na závod dobře připraveni a budeme bojovat o příčky nejvyšší.

Motosport Chýnov

Jsme rádi, že se Kramolín po třech letech vrátil do kalendáře MMČR. Je to legendární přírodní trať s hodně velkým převýšením. Pořadatel má navíc zkušenosti i s organizací závodů MS. Naše týmové priority jsou letos především ve třídě 85 ccm, kde máme hned tři jezdce v první desítce průběžného pořadí (Adam Hruška, Rakušan Ricardo Bauer a Maďar Ferenc Orlov) a to i navzdory tomu, že všem chybí jeden nebo dokonce dva závody. Kalendář této třídy je letos bohužel opět hodně nabitý. Na stratu se objeví i polský závodník Szymon Masarczyk. Ve třídě Veterán náš tým nejlépe reprezentuje Vladislav Mužík, který je průběžně šestý. Ve třídách MX2 a MX1 se na startu operativně objeví možná někdo z našich rakouských týmových kolegů.

 

Sdílet