Kaplice 2022: Sychravé počasí a náročná trať

Druhý mistrovský závod seriálu Kůta MM ČR motokrosu, který se konal v Kaplici 29. května 2022, mohl svou náročností, jež prověřila jezdce všech kategorií, konkurovat Dalečínu. Déšť a chladný vítr jezdcům i fanouškům ukázal, jaké umí být počasí na Šumavě. Od poloviny závodního dne byla trať přírodně kropena, rozbíjela se, a tak vyškolila i ty nejzkušenější jezdce.

MX1

Suverénní výkon předvedl na jihočeské trati Maximilian Nagl (Haas Racing Team), který nedal žádnému ze soupeřů šanci. Bral oba holeshoty a obě rozjížďky dokončil stylem start-cíl. Šimon Jošt (Osička MX Team) ukázal, že i přes absenci v Dalečíně bude chtít bojovat o stupně nejvyšší, a hlavně o titul v nejsilnější třídě. Společně s druhým místem si odváží i první letošní body do tabulky. Třetí místo si pěknou jízdou zajistil Pavol Repčák (Orion Racing Team), který si tak upevnil pozici mezi nejrychlejšími piloty. Výborné začátky jednotlivých rozjížděk měl Jaromír Romančík, kterému bylo na náročné trati odměnou čtvrté místo. Vyrovnané výkony zajížděl v Kaplici Martin Krč (Osička MX Team), který získal páté místo. Šestý skončil Dušan Drdaj (PP Racing). Sedmý dojel Rudolf Plch (Promoto Husqvarna Racing Team) a osmý Martin Michek (HT Group Racing Team). Společně předváděli na své téměř domácí trati krásné souboje. Do nejlepší desítky znovu promluvil i devátý Patrik Liška (HT Group Racing Team). Venezuelan Lorenzo Locurcio (JD Gunnex KTM Racing Team) odstoupil ve druhé jízdě po třech kolech, body z první jízdy mu však stačily na celkové desáté místo.

 MX2

Tomáš Kohút (Osička MX Team) se letos poprvé zúčastnil seriálu Kůta MM ČR v motokrosu. Povedlo se mu získat plný počet bodů a ukázal soupeřům i přihlížejícím divákům svou vytrvalost a rychlost. Celkové druhé místo vyšvihlo Adama Duška (KRTZ motorsport) na pozici lídra třídy. Po dobrém výkonu se na pódium dostal také třetí Martin Venhoda (Q Racing Team). I přes pády, které ovlivnily hlavně druhou rozjížďku, bral čtvrté místo Jan Wagenknecht (HT Group Racing Team). Slibný začátek sezóny má pátý slovenský závodník Denis Poláš (Rentor motorsport). Skvělými starty a jedním holeshotem se v Kaplici blýskl Maďar Kristóf Jakob (Buksa/Ados KTM Team). Jako sedmý skončil na jihu Čech Radek Větrovský (CEMF), se kterým zajel téměř totožné výsledky osmý Daniel Mandys (MTX Racing Team). Nejlepší desítku uzavřeli závodníci ze Slovenska, kterými byli devátý Jozef Posluch a desátý Jaroslav Katriňák (CEMF).

Oficiální sdělení jury ke druhé jízdě MX2

Na základě svědectví se jury zabývala porušením řádů v otázce chování jezdců při vyvěšení žlutých a lékařských vlajek v druhé finálové jízdě. Na závěrečnou jury byli pozváni dva jezdci, a to Denis Poláš a Jan Wagenknecht. Vzhledem k tomu, že se nejednalo o svědectví oficiálních činovníků či traťových komisařů, bylo o tomto diskutováno i s jezdci. V opačném případě by byl udělen přímo trest a byl by pouze jezdcům oznámen. Na základě podaných svědectví a získaných podkladů odešel Jan Wagenknecht bez trestu. Denis Poláš následně doložil záznam z onboard kamery GoPro a jury na základě vyhodnocení videozáznamu došla k závěru, že jezdec nezískal žádnou výhodu a neporušil řády. Uvedeným incidentem se jury zabývala na základě nedisciplinovanosti jezdců a nedodržování pokynů traťových komisařů, což se projevilo hlavně na začátku sezóny. Uvedená skutečnost je varováním do dalších závodů, že na vlajky a respektování pravidel bude brán velký zřetel!

VETERÁN

Do letošní veteránské sezóny vyrazil Petr Bartoš (Orion Racing Team) se startovním číslem #1. Bartoš potvrdil své předpoklady a odvezl si plný počet bodů. Celkově druhý skončil v závodě Martin Žerava, kterému trať v Kaplici sedla. Zajížděl dobré časy a ve druhé jízdě bral holeshot. Třetí nejrychlejší čas zajel spokojený východočeský závodník Michal Votroubek (STR Racing). Trať v Kaplici velice dobře zná Zdeněk Blábolil (Promoto Husqvarna Racing Team), který získal čtvrté místo. Mezi pátým a sedmým místem byl jen malý rozdíl v počtu bodů a na lepší pozici se mohl probojovat kdokoli. Pátým nejlepším byl v Kaplici Jan Douša, šestým Eduard Těšínský a sedmým Vladislav Mužík. Do nejlepší desítky promluvili i dva starší veteráni – osmý Roman Skalka (STR Racing) a devátý Jan Froněk (BO Motor-Oil Racing Team). Desátým nejlepším veteránem byl Pavel Kňava.

Ve veteránech nad 50 let potěšil domácí fanoušky Jan Froněk, který si na trati v Kaplici, díky umístění ve druhé jízdě, zajistil první místo. Jako druhý skončil Roman Skalka. Třetím nejrychlejším pilotem třídy se stal Petr Dokoupil (KRTZ motorsport).

85 ccm

Svůj čtvrtý mistrovský závod odjeli juniorští závodníci na pětaosmdesátkách. Vyrovnané výkony a jezdecké souboje předváděl maďarský závodník Ferenc Orlov (Motosport Chýnov v AČR) a Martin Červenka (Orion Racing Team). Jezdci získali shodný počet bodů, vítězství si ale odvedl Orlov a Červenka tak skončil stříbrný. Třetí místo bral Marek Novák (JB MX Racing), který si upevnil místo na čele tabulky. Výborné výkony předváděl Lukáš Tisovský, který zajel nejlepší výsledek letošní sezóny. Páté místo získal David Kadleček (Rentor motorsport). Od šestého do devátého místa byly výsledky hodně vyrovnané. Celkové šesté místo bral Adam Hruška (Motosport Chýnov v AČR), sedmý skončil Jakub Zahradník a osmý dojel bulharský závodník Dani Tsankov. Devátým nejlepším juniorem byl Stanislav Pojar (ÚAMK Zejax Motoklub Chrudim) a desátým Mark Tanneberger. Junioři si v Kaplici výborně zatrénovali a připravili se tak na závod mistrovství Evropy, který je čeká na stejném závodním okruhu o víkendu 25. a 26. června.

 

Sdílet