Startuje šampionát řidičů zdravotnických záchranných služeb

V sobotu 14. května 2022 proběhne v areálu Continental Barum s.r.o. v Otrokovicích první ročník Mistrovství České republiky řidičů zdravotnických záchranných služeb. Celkem 28 řidičů záchranných služeb ze všech krajů České republiky čeká během celodenního programu soupeření ve čtyřech disciplínách: automobilový slalom, jízda zručnosti, přezouvání kola u vozu a test znalosti dopravních předpisů. Akce se uskuteční na zkušební dráze v areálu Continental Barum s.r.o. a na přilehlém parkovišti.

Od samotného vynálezu automobilu se začali mezi sebou řidiči poměřovat a zjišťovat, kdo je lepší. Snaha dokázat svou rychlost vedla ke vzniku mnoha disciplín automobilového sportu, jako jsou například rally nebo Formule 1, které sledují miliony fanoušků po celém světě. Přirozená soutěživost však panuje v každém oboru, včetně toho zdravotnického – záchranářství. Na území České republiky působí 14 samostatných krajských zdravotnických záchranných služeb, jejichž zaměstnanci se setkávají na nejrůznějších vzdělávacích nebo i soutěžních akcích. Všechny jsou ale zaměřené na zdravotnickou část. V této souvislosti napadlo vedení Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje, že se ve Zlíně, jednom z center motoristického sportu v České republice, pokusí založit tradici setkání a měření čistě řidičského umění řidičů záchranářů.

V rámci nově narozeného mistrovství není vymyšleno nic nového a ostatně to ani není potřeba. Ve spolupráci s představiteli Autoklubu ČR se budou používat existující pravidla a předpisy v hledání toho nejlepšího. Největším přínosem celé akce nebude jen samotné vítězství toho nejlepšího řidiče pro rok 2022, ale také setkání zaměstnanců jednotlivých zdravotnických záchranných služeb z prostředí autodopravy a výměny názorů a zkušeností z oblasti bezpečnosti, nákupu nebo i samotného provozu. „Věříme, že všichni, kdo se akce zúčastní, ze sebe vydají skutečně maximum a pobaví nejen sebe a své kolegy, ale také diváky, kterým chceme nabídnout možnost vidět záchranáře tak, jak je neznají. Na jednom místě by měla být k vidění pestrá přehlídka techniky používané v celé České republice, určitě budou k vidění i další zajímavá a málo vídaná vozidla ZZS Zlínského kraje, otočný simulátor Autoklubu ČR, Autoklub Sport Rescue vůz a především budou k vidění napínavé souboje o vteřiny a centimetry,“ upřesňuje JUDr. Josef Valenta, ředitel závodu.

Samozřejmě velké úsilí je kladeno při přípravě a zejména v průběhu soutěžního zápolení věnováno bezpečnosti, protože jedna z disciplín bude rychlostní klání. V této souvislosti se počítá s využitím velkých zkušeností pořadatelů prestižní Barum Czech Rally Zlín pod Autoklubem ČR, kteří se hozené rukavice chopili a celou akci pořádají. Ke zdárnému průběhu celé akce jsou k dispozici zkušení pořadatelé, rozhodčí, časomíra a výsledkový servis.  Věřme, že vyjde krásné jarní počasí, akce se bude všem líbit a založí se nová tradice.

Formát závodu je jednodenní, začíná se v ranních hodinách administrativními přejímkami, rozpravou a prohlídkou připravených úkolů. Během dne poté na řidiče čekají dva průjezdy slalomovou zkouškou a jízdou na přesnost a po jednom kole výměny kola a testu. Vyhlášení nejlepších v kategoriích jednotlivců i záchranných služeb proběhne po skončení soutěže. Pořadatelé akce srdečně zvou diváky k návštěvě zajímavého zápolení. Pokud máte chuť i čas a chcete strávit příjemný den, přijďte se podívat v sobotu 14. května do Otrokovic a povzbuďte záchranáře z celé České republiky.

Program Mistrovství České republiky řidičů zdravotnických záchranných služeb, testovací dráha Continental Barum s.r.o., Otrokovice – sobota 14. května 2022:

7:00 hod: prezentace účastníků

8:00 hod: slavnostní zahájení + rozprava

8:20 hod: společné foto

8:30 hod: prohlídka slalomu

9:00 hod: trénink slalom

9:15 hod: 1. jízda na přesnost

9:30 hod: test z pravidel silničního provozu

11:45 hod: 1. slalomová jízda

12:00 hod: 2. jízda na přesnost

12:15 hod: přezouvání na čas

14:30 hod: 2. slalomová jízda

17:30 hod: slavnostní vyhlášení

Další informace naleznete na facebooku akce: https://www.facebook.com/MCRridicuZZS

Sdílet