Náročná trať prověřila všechny závodníky prvního MMČR v motokrosu

Očekávaného startu sezóny jsme se dočkali v neděli 8. května 2022 na trati v Dalečíně. Místní pořadatelé připravili pro jezdce náročnou trať, která prověřila jezdce každé výkonnostní kategorie. Do závodu nastoupilo několik favoritů, kteří dokázali, že se mezi špičku řadí oprávněně. Dočkali jsme se ale i několika překvapení a debutů v nové kategorii, které sklidily aplaus u velkého množství přihlížejících diváků. Jak si vedlo nejlepších deset v každé kategorii?

MX1

Už podle papírových předpokladů ovládl závod německý reprezentant Max Nagl (Haas Racing Team), který získal na náročné trati plný počet bodů a do Kaplice tak přijede s červenou tabulkou. První podium získal na velké motorce Pavol Repčák (Orion Racing Team), jemuž se lépe povedla druhá jízda. Druhá rozjížďka lépe sedla také Rakušanovi Markusovi Rammelovi (PP Racing), kterého letos čeká první sezóna na čtyřistapadesátce. Bodové skóre jezdců první desítky bylo tak vyrovnané, že v druhé rozjížďce mohl kdokoli z jezdců stát na stupních vítězů. Dalším z aspirantů na medaili byl celkově čtvrtý Martin Krč (Osička MX Team), který získal stejný počet bodů jako třetí závodník. Páté místo si z Dalečína odvezl rakouský rychlík Michael Kratzer (KRTZ motorsport). Pády se nevyhnuly šestému Dušanovi Drdajovi (PP Racing) ani sedmému Pavlovi Dvořáčkovi (MTX Racing Team), jemuž jenom o kousek uniklo první pódium v MX1. Vyrovnané výsledky zajížděl osmý Patrik Liška (HT Group Racing Team) a devátý Rudolf Plch (Promoto Husqvarna Racing Team). Plchovi se také bohužel nevyhnul pád a ve druhé jízdě tak musel hned od startu stahovat. Nejlepší desítku uzavřel na prvním závodě Rudolf Weschta (AIR Power).

MX2

Po zranění se ve velkém stylu vrátil Jan Wagenknecht (HT Group Racing Team) a za první místo získal 47 mistrovských bodů. Celkově druhý skončil Adam Dušek (KRTZ motorsport), který bral v první rozjížďce plný počet bodů a ukázal, že i on letos bude čeřit vodu. I přes pád, kvůli kterému byl zastaven druhý ostrý závod, skončil na třetím místě Tomáš Pikart (NEW2 Project). Zejména úvodní sekce obou rozjížděk se dařily Martinovi Venhodovi (Q Racing Team), který si odváží čtvrté místo. Od začátku sezóny podává skvělé výkony Daniel Mandys (MTX Racing Team), kterému bylo odměnou páté místo. Šestý skončil maďarský reprezentant Kristóf Jakob (Buksa/Ados KTM Team). Soupeře potrápil také sedmý Denis Poláš (Rentor Motorsport) ze Slovenska, který zažívá povedený vstup do sezóny. Týmoví kolegové Radek Větrovský a Jaroslav Katriňák skončili na osmém a devátém místě. Do nejlepší desítky promluvil díky vyrovnaným výkonům sedmnáctiletý Adam Máj (Starling Cross Team). Většina závodníků ve třídě MX2 absolvovala také závod na juniorském mistrovství v sobotu v Horním Újezdě.

85 ccm

Náročný víkend za sebou mají také jezdci na pětaosmdesátkách, kteří absolvovali závod v sobotu v Horním Újezdě a v neděli v Dalečíně. Nedělní závod ovládl se 47 body polský junior Dawid Zaremba. O druhé místo si to rozdal Ricardo Bauer (Motosport Chýnov v AČR) a domácí Marek Novák (JB MX Racing). Lepší umístění získal ve finále první jmenovaný z Rakouska. Čtvrtým nejlepším závodníkem třídy byl Martin Červenka (Orion Racing Team). Matyáš Výleta (KRTZ motorsport) patří ve startovním poli k nejmenším závodníkům, ale jeho výkon ho vyšvihl na celkové páté místo. Šesté místo si odvezl druhý polský reprezentant, tentokrát Szymon Masarczyk (Motosport Chýnov v AČR). Sedmý skončil na náročné trati David Kadleček (Rentor Motorsport). Na osmé místo dosáhl Stanislav Pojar (ÚAMK Zejax Motoklub Chrudim). Devátý skončil Ondřej Valenta (4 Cross Racing) a TOP10 uzavřel Václav Dohnálek (JB MX Racing).

Veterán

Plný počet bodů získal Petr Bartoš (Orion Racing Team), který v Dalečíně absolvoval jízdu s veterány i třídou MX1. Dvě druhá místa přinesla stříbrnou pozici Martinovi Žeravovi (KRTZ motorsport). První závod mezi veterány absolvoval Michal Votroubek (STR Racing), který si na úvod sezóny vyjel třetí místo. Čtvrtý skončil Martin Brádka (4 Cross Racing), jemuž byl největším soupeřem pátý Tomáš Linek (SMX Racing Team Rudník). Tomáš překvapil hlavně v první rozjížďce, kdy bral holeshot a dokázal za sebou téměř jedno celé kolo nechat zbytek startovního pole. Šesté místo vybojoval Eduard Těšínský (SMS Střední Čechy) a sedmé místo bral Stanislav Horský (SMS Jižní Čechy). Konstantní výkon předváděl Vladislav Mužík (Motosport Chýnov v AČR), který si odvezl body za osmé místo. Do nejlepší desítky se dostal také devátý Pavel Kňava a desátý Marek Palička.

Ve veteránech nad 50 let zvítězil Roman Skalka (STR Racing). Za ním skončil navrátilec na závodní dráhu Jan Froněk (BO Motor-Oil Racing Team) a třetí místo získal Josef Nesejt (MX Martin Group).

Další závod mistrovského seriálu Kůta MM ČR motokrosu je naplánován na neděli 29. května na závodišti v jihočeské Kaplici. Takže pokud chcete podpořit své favority a vychutnat si skvělý sportovní zážitek, určitě dorazte.

Sdílet