Náročný závod v Horažďovicích odstartoval motokrosovou sezónu

První dubnovou neděli odstartovalo Mezinárodní mistrovství České republiky juniorů a žen. Do Horažďovic se sjelo více než 130 jezdců. Startovní listina čítala známá jména loňské sezóny, ale mnoho z těchto jmen figurovalo ve vyšší objemové kubatuře a tak jsme čekali, jak se tito jezdci dokáží v nové kategorii prosadit.

Ve 12:50 spadla brána první rozjížďky sezóny 2022 a na trať vyrazili jezdci třídy do 85 ccm. Od startu vyrazil nejlépe David Widerwill, jedoucí celou rozjížďku naprosto suverénně, takže si připsal plný počet bodů za vítězství s obrovským náskokem před druhým Standou Pojarem, který má za sebou úspěšné roky ve třídě do 65 ccm a letos poprvé pojede celou sezónu pouze třídu do 85 ccm. Třetí skončil Jakub Marčík, čtvrtý Jakub Zahradník a pátý Pavel Tomiška. Druhá rozjížďka začala stejně jako první, od startu vyrazil nejlépe David Widerwill a vypadalo to, že si znovu dojede pro jednoznačné vítězství. Velmi dobře však jel druhý Martin Červenka, který těsně před polovinou rozjížďky převzal vedení a začal si před Widerwillem budovat náskok, o který však v závěru přišel drobnou chybou, při které se zdržel a nakonec dojel druhý za Davidem Widerwillem. Třetí skončil Maďar Ferenc Orlov, čtvrtý Standa Pojar a pátý Jakub Zahradník.

Celkové výsledky:

 1. David Widerwill – 50b.
 2. Stanislav Pojar – 40b.
 3. Martin Červenka – 37b.
 4. Ferenc Orlov – 34b.
 5. Jakub Zahradník – 34b.

Ve třídě do 65 ccm nejlépe vyrazil Dominik Hasoň, krátce na to se však do vedení dostal Hugo Brant a do konce závodu už před sebe nikoho nepustil a zvítězil s náskokem více jak třiceti vteřin. V napínavé a náročné rozjížďce jezdci bojovali velmi statečně a druhé místo si vybojoval Tom Hanke Sönel z Německa, třetí dojel Dominik Hasoň. Čtvrtý byl vítěz kvalifikace Maxim Zimmerman ze Slovenska a pátý Josef Vrtal. V druhé jízdě se start jezdci s číslem #28 Mark Eross Szokemu z Rumunska, který vedl startovní pole až do pátého kola, poté se do vedení probojoval rychle jedoucí Hugo Brant, ani ten však vítězství v rozjížďce nevybojoval a byl překonán Maximem Zimmermanem ze Slovenska. Szoke se nakonec po chybách propadl výsledkovou listinou až na šesté místo. Třetí dojel Dominik Hasoň, čtvrtý Tom Sönke Hänel a pátý Josef Vrtal.

Celkové výsledky:

 1. Hugo Brant – 47b.
 2. Maxim Zimmerman – 43b.
 3. Dominik Hasoň – 40b.
 4. Tom Sönke Hänel – 40b.
 5. Josef Vrtal – 32b.

Nejmladší závodníci třídy 50 ccm vyrazili na trať stejně odvážně jako jejich starší kolegové a od prvních metrů předváděli krásné souboje. Nejlépe si od startu vedli zahraniční jezdci, vedl Němec Eddi Haustein, následovaný Eliasem Ederem z Rakouska a dalším Němcem Oskarem Walterem, který však na trati dlouho nevydržel a odstoupil.  Do vedení se v průběhu závodu dostal Elias Eder a dokonce rozjížďky už před sebe nikoho nepustil. O druhé až čtvrté místo bojovali Haustein, Podešva a Slovák Matej Masár. Nakonec byl na druhém místě klasifikován Eddie Haustein, třetí byl David Podešva, čtvrtý Matej Masár a pátý Samuel Holka. Ve druhé rozjížďce jsme viděli opět velmi napínavé souboje celého startovního pole. Nejlépe vyrazil Elias Eder následovaný Eddi Hausteinem a Davidem Podešvou. Několik karambolů v průběhu závodu pořadím notně zamíchalo, nejlépe si v této rozjížďce nakonec vedl David Podešva, který vyhrál před Eliasem Ederem. Třetí dojel Matej Masár, čtvrtý Eddi Haustein a pátý David Štěpina.

Celkové výsledky:

 1. Elias Eder – 47b.
 2. David Podešva – 45b.
 3. Eddi Haustein – 40b.
 4. Matej Masár – 38b.
 5. Ondřej Dražský – 29b.

První jízdu kategorie žen ovládla stylem start – cíl šestnáctiletá Aneta Čepeláková a po vítězném závodě v Maďarském Piliscsévu potvrdila i na domácí půdě, že má na začátku sezóny skvělou formu. Dlouho jezdila druhá loňská mistryně kategorie žen Barbora Laňková, kterou však nakonec předjela Kristýna Tomišková, která tak získala dvaadvacet bodů za druhé místo. Třetí dojela Barbora Laňková, čtvrtá Viktorie Lohniská a pátá skončila vítězka kvalifikace Rakušanka Sarah Schnelzer.  Druhou rozjížďku opět ovládla stejným způsobem Aneta Čepeláková sedlající modrou Yamahu s číslem #26. Na dalších místech jsme však viděli urputný boj o každou příčku. Z těchto soubojů nejlépe vyšla Rakuška Sarah Schnelzer. Třetí dojela Viktorie Lohniská, následovaná čtvrtou Barborou Laňkovu a jen s minimální ztrátou pátá Kristýna Tomišková. Obrovskou vyrovnanost startovního pole jedoucího za vítězkou Anetou Čepelákovou ukazují celkové výsledky, kdy všechny motokrosařky od druhého do pátého místa získaly shodný počet 38 bodů a o výsledcích tak rozhodovalo lepší umístění ve druhé rozjížďce.

Celkové výsledky:

 1. Aneta Čepeláková – 50b.
 2. Sarah Schnelzer – 38b.
 3. Viktorie Lohniská – 38b.
 4. Barbora Laňková – 38b.
 5. Kristýna Tomišková – 38b.

V kategorii do 125ccm 2T byl největším favoritem na vítězství Julius Mikula, který svou rychlost ukázal už vítězstvím v kvalifikaci. Od úvodu rozjížďky nejen že suverénně kraloval své třídě, ale držel krok s nejrychlejšími jezdci třídy MX2. V cíli byl za prvním Julkem na druhém místě Víťa Marek, který letošní sezónu přesedlal z kubatury do 85 ccm na „stopětadvácu“ a hned ukázal, že i zde bude patřit na bednu. Třetí dojel další přestoupivší jezdec z kategorie do 85 ccm Martin Závrský, čtvrtý byl Tomáš Ptáček a pátý Slovák Ľubomír Galandák. V cíli druhé rozjížďky bylo na prvních pěti pozicích naprosto stejné pořadí jako v první jízdě. Vítězství si připsal skvěle jedoucí Julius Mikula před Víťou Markem, Martinem Závrským, Tomáš Ptáčkem a Ľubomírem Galandákem.

Celkové výsledky:

 1. Julius Mikula – 50b.
 2. Vítězslav Marek – 44b.
 3. Martin Závrský – 40b.
 4. Tomáš Ptáček – 36b.
 5. Ľubomír Galandák – 32b.

Třída MX2 Junior přinesla parádní podívanou od začátku až do konce. Nejlepší start měl s číslem 437 Martin Venhoda z Q Racing Teamu, následovaný by Adamem Májem, Tomášem Pikartem a Jaroslavem Katriňákem. Naopak pád po startu potkal vítěze kvalifikace Adama Duška, který předvedl skvělou stíhací jízdu během, které se však ještě nevyvaroval dalšího pádu, i přesto však Dušek nakonec dojel v první rozjížďce třetí. Vítězství si připsal Martin Venhoda, před Tomášem Pikartem. Čtvrtý byl po zranění vracející se Radek Větrovský a pátý Adam Máj. Druhou jízdu skvěle odstartovali Dušek s Májem, ale Adam Dušek měl opět drobný pád, který jej zdržel od útoku na vítězství v rozjížďce. Do vedení se tak probojoval znovu Martin Venhoda, kterého však ve druhé polovině rozjížďky předjel Tomáš Pikart a do cíle dorazil jako vítěz. Druhé místo vybojoval Martin Venhoda těsně před třetím Adamem Duškem a čtvrtým Adamem Májem, pátý byl Radek Větrovský.

Celkové výsledky:

 1. Tomáš Pikart – 47b.
 2. Martin Venhoda – 47b.
 3. Adam Dušek – 40b.
 4. Adam Máj – 34b.
 5. Radek Větrovský – 34b.

Sdílet