Lukáš Hutla obsadil v ME na ledech 4. místo

Jediný bod chyběl českému plochodrážníkovi Lukáši Hutlovi k zisku některé z medailí evropského šampionátu na ledové ploché dráze. Stejně jako v uplynulých dvou letech se Mistrovství Evropy konalo v Polsku, letos na dvou oválech v Sanoku a Tomaszowě Mazowieckém.

Zatímco v polovině února vládli v Sanoku tradičně Rusové, především Dmitrij Solyanikov, tak v tomaszowské hale už kvůli známým sankčním opatřením souvisejících s okupací Ukrajiny nestartovali. Cesta k nejvyšším příčkám se tak otevřela pro třetího z prvního dějství Rakušana Haralda Simona. Ten ve druhém závodě sice obsadil v sobotu až druhé místo za Švédem Jimmy Olsénem, ale náskok z prvního závodu mu titul zajistil již po základní části závodu ještě před finálovou jízdou.

O další medaile se však bojovalo až do konce. Lukáš Hutla zajel lepší závod než v Sanoku, získal dvanáct bodů a jeho naděje na nečekanou medaili žila ještě před finálovou jízdou. Tam se sice jen těsně pátým místem nekvalifikoval, ale za určitých okolností se mohl o třetí místo rozjíždět po skončení závodu. Výsledek finálové jízdy v pořadí Olsén, Simon, Bauer ho však o jediný bod posunula na nepopulární celkové čtvrté místo. Stříbrnou medaili si vybojoval Němec Luca Bauer, který však reprezentoval Itálii, bronz bral po vítězstvím v závodě Švéd Jimmy Olsén.

V šampionátu se představili celkem čtyři naši jezdci. Kromě Lukáše Hutly ještě Jiří Wildt, Andrej Diviš a na poslední chvíli nahradil zraněného Švéda Henderssona Lukáš Hromádka. Naši jezdci, přesto, že mají minimální podmínky na přípravu, se neztratili, především Diviš a Wildt dokázali i vyhrát některou rozjížděk. Diviš obsadil v závodě 8. místo, Wildt třinácté. Což je obdivuhodné, protože v Česku se již tři roky kvůli mírné zimě neuskutečnil žádný závod. Na rozdíl od ostatních jsou naši jezdci při absenci umělého oválu zcela odkázáni na nějakou zamrzlou vodní plochu, nebo musí za tréninkem trénovat kam jen to jde, nejčastěji na sever Švédska. Hromádka dokonce sedl na speciál, jehož kola díky hřebíkům připomínají roztočenou „cirkulárku,“ po třech letech, kdy závodil v Holicích. Snad se jednou dočkáme i u nás umělého oválu, ale když se toho nedočkala famózní Martina Sáblíková, jsou ledaři pesimisty…

Letos naše jezdce ledové ploché dráhy čekají ještě dva závody. Ve dvoudenním finále mistrovství světa v holandském Heerenveenu se představí první dubnový víkend trojice Hutla, Diviš a Wildt, Hromádka pak na stejném místě absolvuje páteční volný závod.   

 

Výsledky: Tomaszow Mazowiecki: 1. Jimmy Olsén (Švédsko), 2. Harald Simon (Rakousko), 3. Luca Bauer (Německo, startuje s italskou licencí), 4. Aki Ala-Riihimäki (Finsko), 5. Lukáš Hutla (Česko), 6. Franz Mayerbüchler (Německo), 7. Jasper Iwema (Holandsko), 8. Michael Knapp (Polsko), 9. Andrej Diviš (Česko), 10. Joe Saetre (Norsko), … 13. Jiří Wildt, .. 16. Lukáš Hromádka (oba Česko).

 

Celkově: 1. Harald Simon 28, 2. Luca Bauer 22, 3. Jimmy Olsen 21, 4. Lukáš Hutla 20, 5. Franz Mayerbüchler, 6. Dmitrij Solyanikov oba 18, 7. Aki Ala-Riihimäki, 8. Jasper Iwema, 9. Vladimír Fadějev všichni 16, 10. Benedikt Moon 14, …. 15. Andrej Diviš 6, 18. Jiří Wildt 4, 20. Lukáš Hromádka 2. 

Sdílet