Daniel Polášek pokračuje v juniorské Evropě

Už se statusem reprezentanta ACCR Czech Teamu vstoupí už tento víkend při rakouské Blaufränkischland Rallye do letošní sezóny zlínský jezdec Daniel Polášek. S navigátorkou Kateřinou Janovskou bude jejich letošní prioritou juniorský šampionát ERC, ve kterém se představí s vozem Ford Fiesta Rally4.

Daniel Poláček už loni sbíral v ERC zkušenosti, které se bude snažit v letošní sezóně přetavit v solidní výsledky. Letošní juniorský šampionát bude nově komunikován jako ERC4 Junior, do bojů o mistrovské body se budou moci zapojit mladí jezdci se speciály Rally4 a Rally5, startující na pneumatikách Pirelli. Šampión ERC4 Junior vzejde z nejlepších pěti výsledků (ze šesti závodů) a k tomu získá možnost startů v sezóně 2023 ve FIA Junior WRC s vozem kategorie Rally3.

„Naše letošní plánování trochu komplikují moje státnice na Newton University v Brně. Budu obhajovat bakalářskou práci a z toho důvodu se nezúčastníme Rally Poland. I proto začneme sezónu už na Kanárských ostrovech. Jinak se nic nemění, pojedeme v týmu Orsák Rallysport s vozem Ford Fiesta Rally4. S jejich zázemím jsme moc spokojeni,“ říká Dan Polášek.

Zlínský jezdec se dále představí v Lotyšsku, následovat budou soutěže v Římě a domácí Barum Czech rally. O termínu a lokalitě posledního evropského závodu JERC prozatím nový promotér nerozhodl.

„Na Kanáry se moc těším. Byl jsem tam na podzim 2020. Prostředí tedy znám, ale závodit tam budu poprvé. Když jedete do takové exotiky, vždy to slibuje velký zážitek. A samozřejmě i do Říma, ač jsem tam měl loni nehodu. Tamní rally je neuvěřitelná. Barumka je pak už pro mě klasika…

Co máme zprávy o posledním závodě, mluví se o rally na Kypru i o nějaké soutěži v Belgii na asfaltu. Takže uvidíme, jak se bude sezóna vyvíjet. Samozřejmě i ve vztahu k současné situaci a blízkosti Polska i Lotyšska ruskému území,“ připomíná Dan aktuální vojenský konflikt na Ukrajině.

Tandem Polášek – Janovská se po startu v Rakousku představí i na dvou domácích závodech, na Valašské rally ValMez a na Rallysprintu Kopná, v rámci přípravy na start v Římě se tým chce opět po roce vrátit na rakouskou Rallye Weiz.

„Původně jsme domlouvali nějaké testy v Polsku, ale nakonec jsme se před Kanáry přiklonili k ostrým startům. Je to ta nejlepší varianta, jak se dostat do závodního tempa,“ připomíná Dan, jenž naposledy startoval v listopadu na Mikulášské rally.

Daniel Polášek se během zimy zaměřil na fyzickou kondici, za jezdecky prospěšný vnímá i sněhový test v Rakousku.

„Už v půlce loňského roku jsem se dal dohromady s jedním zlínským trenérem z Vitasany a po Barumce jsme spolu začali pracovat na zlepšení a rozvoji specifické fyzické kondice, která je potřeba pro motorsport a rally. Jednotlivými tréninkovými plány, rozdělenými do dvouměsíčních úseků, jsme se dopracovali až na začátek letošní sezóny.

Co se týká přípravy v autě, při testu na sněhu jsem poprvé jezdil v závodním autě na hrotech. Pochopil jsem, jak precizní musí jezdec na sněhu být, aby byl skutečně rychlý. V tomto směru mi pomohly i rady Dennise Radströma, kterého jsem požádal o spolupráci.

Vedle toho jsme najezdili i nějaké kilometry s Katkou Janovskou při psaní rozpisu. Na podzim jsme natrénovali i Rally Hungary, která však z ERC vypadla. Bylo to tedy trochu k ničemu, i když takové psaní je vždy přínosem. Na rozpisu je pořád co zlepšovat,“ doplňuje bývalý úspěšný zlínský plavec.

K solidnímu výsledku na konci sezóny by dvojici Polášek – Janovská mohla nahrát i převaha asfaltových závodů v juniorském šampionátu.

„Jednoznačně se zatím cítím na asfaltu sebevědomější, mám na něm mnohem více najeto. Každopádně šotolina dává jezdci více ve vztahu k ovládání auta. Kdybych si mohl vybrat, soustředím se na soutěže s nezpevněným povrchem. Ale realita je jiná. Proto přestalo dávat smysl směřovat jarní přípravu na šotolinu, když pak odjedeme na tomto povrchu jediný závod.

Zatím ani nemám moc informací k soupeřům, vím jen, že spousta z nich přešla do vyšších kategorií, nebo do WRC3. Takže jsem zvědavý, kdo naopak přijde. I tak bych se rád posunul do přednějších pozic, rád bych dojížděl v Top5 a mezi pěticí nejrychlejších bych rád zakončil i sezónu,“ uzavírá předsezónní plány Daniel Polášek.

 

Sdílet