O TITULU HISTORIKŮ SE ROZHODNE V KATALÁNSKÉM FINÁLE

69. ročník Rally Costa Brava, poslední podnik letošního seriálu FIA European Historic Rally Championship (EHRC), rozhodne o jeho letošních celkových vítězích, a to ve všech kategoriích a třídách. V okolí katalánského města Girona bude o zlato ve skupině 2 bojovat během nadcházejícího víkendu také česká reprezentační posádka týmu ACCR Racing21 Vojtěch Štajf a Vladimír Zelinka.

Španělská Rally Costa Brava je jednou z nejstarších a nejprestižnějších klasických automobilových soutěží v Evropě. A přestože se letošní ročník koná v novém, od tradičního března, odlišném termínu, evidují pořadatelé rekordní počet 185 přihlášených posádek přibližně 20 různých národností. Přes čtyři desítky soutěžních posádek z tohoto počtu bude svádět souboje v rámci klasifikace FIA EHRC, a to na třinácti rychlostních zkouškách o celkové délce 176 kilometrů.

Trať katalánské soutěže přitom nabídne nejen typické silniční úseky ve vnitrozemí v okolí města Girona, ale její účastníci se soutěžními speciály potěší fanoušky rallye i na pobřeží Středozemního moře. Neopakovatelným zážitkem pro všechny zúčastněné však bude desátá rychlostní zkouška, která se jede na legendárním okruhu F1 ´Circuit de Catalunya´ nedaleko Barcelony. Naposledy se rallye vozy na tomto okruhu objevily v roce 1993 a 1995, tehdy v rámci Rally Catalunya – Costa Brava, jako součást světového šampionátu v rallye.

Posádka týmu ACCR Racing21 Vojtěch Štajf a Vladimír Zelinka odstartuje v této soutěži opět s vozem Opel Kadett C GT/E, a to s cílem bojovat nejen o dílčí úspěch v této španělské soutěži, ale především o celkové zlato ve skupině 2 evropského šampionátu historických vozů. Tomuto nelehkému cíli odpovídala i příprava posádky a soutěžního vozu. Aktuálně jsou Štajf se Zelinkou na třetím místě celkového pořadí skupiny 2 se 78 body.

„Do Španělska jsme s Vláďou přijeli v bojovné náladě. Ať už dopadne výsledek tady v Katalánsku jakkoliv, velmi nás těší, že našimi předešlými skvělými výsledky jsme boj o titul přesunuli až na úplné finále tohoto prestižního evropského šampionátu. Do sezóny jsme původně vstoupili s cílem vyzkoušet možnosti naše i vozu Opel Kadett a dnes stojíme na startu velkého finále s šancí bojovat o zlato. To je v každém případě úspěch a uděláme vše proto, abychom se dostali na příčku nejvyšší,“ hodnotí situaci před startem poslední mistrovské soutěže Vojtěch Štajf a dodává: „Některé části našeho auta prošly po minulé, poměrně dlouhé soutěži rozsáhlou repasí, abychom byli technicky připraveni na závěrečné boje na trati. Doufám, že nás dosavadní vysoká spolehlivost Opelu Kadett podrží i v závěru. Osobně se moc těším na netradiční erzetu na trati barcelonského okruhu F1. Taková možnost se nenabízí často.“

69. ročník Rally Costa Brava startuje v pátek 19. listopadu v 9 hodin ve Fornells de la Selva, jižním předměstí katalánského města Girona. Cílovou rampou projedou soutěžní posádky o den později krátce po 18. hodině.

Sdílet